Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

  9:40aktualizováno  9:40
Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD. Dramatický souboj slibují hlavně tři těžké váhy: šéf lidovců Pavel Bělobrádek, brigádní generál ve výslužbě Martin Červícek (ODS) a dlouholetá poslankyně Soňa Marková (KSČM).

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato Okamura. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Když se v roce 2012 na Náchodsku naposledy vybíral senátor, voliči mohli v prvním kole vybírat z 11 kandidátů, po šesti letech bude výběr podstatně užší. Odepisovat dopředu nelze ani místostarostu Náchoda Miroslava Bráta (ČSSD), hronovského zastupitele Petra Koletu (ANO), ani poslaneckou asistentku a ekonomku Andreu Pajgerovou (SPD).

Franc se sice na svých stránkách chlubí, že coby senátor kromě jiného pomohl zabránit těžbě břidlicových plynů ve východních Čechách, ale svůj post neobhajuje a podle všeho z vrcholné politiky definitivně mizí. 

„Řekl bych, že z jeho strany je to logický a jediný možný krok, protože by ve volbě zcela propadl,“ soudí politolog Jiří Štefek. 

Podle něj budou nejen komunální, ale i senátní volby jakýmsi plebiscitem o Andreji Babišovi a vládě: „Hnutí ANO totiž ve volbách do Poslanecké sněmovny volila řada lidí, kteří kdysi dávali hlasy pravicovým či středovým stranám. A nyní totéž Babišovo hnutí sestavilo vládu s důvěrou sněmovny jen díky aktivní podpoře poslanců KSČM, tedy krajně levicové strany. Nejsem si zcela jistý, zda to řadoví voliči ANO takto skutečně chtěli.“

Bělobrádek: Senát jim nedáme. Demokracie musí vyhrát

Pavel Bělobrádek v Náchodě bydlí a svou kandidaturu oznámil jako první. Preference lidovců sice nejsou nejvyšší, ale předseda KDU-ČSL sebevědomě tvrdí, že jeho pozice vůbec není zlá. 

Fotogalerie

„Já jsem v Královéhradeckém kraji dostal nejvíce preferenčních hlasů ve volbách před dvěma lety, takže výchozí pozice není úplně špatná,“ míní Bělobrádek, jenž se ke kandidatuře rozhodl krátce po posledních volbách. 

„Senát je tím, kdo bude muset bránit naši demokracii. Mám jasný cíl: Senát jim (komunistům) nedáme. Lidovci tu budou už 100 let a vždy jsme československou a českou demokracii bránili! A já ji chci bránit i nyní! Demokracie musí vyhrát!“ prohlašuje zapáleně na svém facebookovém profilu.

Šance Bělobrádka stoupají i díky tomu, že vlastního kandidáta na Náchodsku nepostavili Starostové ani TOP 09, od kterých bude mít podporu.

Červíček: výhodou vzestup ODS

Nejméně na druhé kolo může pomýšlet i Martin Červíček. „Do druhého kola dle mého soudu postoupí, protože ODS zažívá vzestup, jeho strana na centrální úrovni plní důslednou opoziční roli a Červíček není neznámou tváří,“ říká Štefek. 

Brigádní generál ve výslužbě je stejně jako Bělobrádek velmi aktivní na Facebooku, kam téměř denně „připíchne“ svou glosu, pozvánku, analýzu v pravidelném seriálu nazvaném Co týden dal a nebo vzal?! a samozřejmě fotky.

„Politiku vnímám jako službu veřejnosti. Rád bych pokračoval v práci na dopravě v kraji, ale věřím, že jako senátor budu moci veškeré regionální problémy v dopravě ovlivnit i v rámci státní správy a fungování ústředních orgánů, popřípadě jednotlivých ministerstev. Dál chci v případě úspěšného mandátu senátora využít svých zkušeností a zaměřit se zejména na naši bezpečnost. Budu dále pracovat na tom, aby stát sloužil svým občanům a ne oni jemu. Za svůj osobní závazek považuji dokázat, že politik nemusí být vždy sprosté slovo,“ uvádí Červíček.

Posbírá Marková protestní hlasy?

I když se Soňa Marková po loňském neúspěchu v parlamentních volbách z vysoké politiky vytratila a těšila se hlavně na odpočinek, zřejmě již nabrala dost sil, a tak i ona chce promluvit do druhého kola. To se jí ostatně podařilo už před šesti lety, kdy o více než 200 hlasů vyhrála nad Francem v prvním kole, ale ve druhém brala jen 38 procent hlasů. 

Uchazeči o post senátora za Náchodsko

  • Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) – předseda strany, poslanec, krajský zastupitel 
  • Miroslav Brát (ČSSD) – místostarosta Náchoda 
  • Martin Červíček (ODS) – první náměstek hejtmana, bývalý policejní prezident 
  • Petr Koleta (ANO) – živnostník, krajský zastupitel, zastupitel Hronova 
  • Soňa Marková (KSČM) – bývalá poslankyně, členka správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny 
  • Andrea Pajgerová (SPD) – ekonomka, asistentka poslance Zdeňka Podala

Jejím nejsilnějším tématem je zdravotnictví, konkrétně nezvyšování spoluúčasti pacientů nebo zákaz privatizace zdravotnických zařízení. Její volební heslo zní Dostupné zdravotnictví pro všechny.

„Soňa Marková byla dlouhá léta poslankyní a je velice známá nejen na Náchodsku. Bude sbírat protestní hlasy a hlasy levice,“ myslí si Štefek. 

Politolog by vsadil na to, že svůj senátní klub na Náchodsku neposílí hnutí ANO: „Voliči si Petra Koletu - stejně jako letos v lednu Jiřího Hlavatého - spojí především s ANO a Andrejem Babišem a podle toho budou hlasovat. Pokud postoupí do druhého kola a proti němu voliči pošlou Bělobrádka nebo Červíčka, spojí se většina voličů proti němu. Má šanci uspět pouze v jedné situaci, a to když proti němu do druhého kola postoupí komunistická kandidátka Marková. V takovém případě se i voliči tradičních demokratických stran - byť s velkým skřípěním zubů - přikloní na jeho stranu,“ domnívá se politolog.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Najdete na iDNES.cz