Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemce při volbách čtyřikrát stěhuje saunu, komise musí rychle sčítat

  12:44aktualizováno  12:44
V Královéhradeckém kraji se otevřou stovky volebních místností. Některé z nich budou na dost netradičních místech. Zatímco někde půjdou lidé volit do hospody či na hasičskou stanici, jinde zavítají do knihovny na statku, firmy na měření tepla a dokonce i do sauny.

Ještě v sobotu dopoledne budou lidé z Dlouhé Vsi do sauny chodit volit. Odpoledne už se ale zatopí a přijdou klienti (ilustrační snímek). | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Provozovatel sauny Roman Vlasák z Dlouhé Vsi na Rychnovsku má před sebou náročný víkend. Rychnovská radnice totiž v sauně, kterou soukromníkovi pronajala, pořádá už několikáté volby. Jinde by musela platit za pronájem místnosti. Pro saunaře to znamená hlavně stěhování nábytku.

"Čtyřikrát to tady všechno cvičně přeházím. Musím mít v pátek zavřeno, vystěhuju nábytek z odpočívárny a nastěhuju jiné stoly a židle pro komisi. V sobotu po skončení voleb zase všechen nábytek vyměním, v neděli ho vystěhuju zase, aby v pondělí mohla přijít firma na úklid pošlapaného koberce, a večer to nastěhuju zpátky, abych mohl od úterý začít s obvyklým provozem," popsal volební anabázi saunař Roman Vlasák, který působí v Dlouhé Vsi už sedmým rokem.

Trochu s obavami vyhlíží, jaké bude počasí. Když bude deštivo, voliči přinesou s sebou hodně bláta i do míst, kde jinak lidé odpočívají po saunování jen naboso.

Saunařská sezona přitom běží teprve od minulého týdne a soukromník přijde kvůli volbám o dost peněz. Musel zrušit odpolední páteční a sobotní saunování. Aspoň chce otevřít společnou saunu v sobotu od 18:30.

"Otevřít musím. Doufám tedy, že komise zvládne spočítat hlasy do pěti hodin odpoledne, abych mohl zatopit a vyhřát saunu," řekl Vlasák, k němuž týdně míří stálý okruh 150 až 200 lidí.

Sám saunař prý k volbám asi nepůjde a ani jejich výsledek by si netipnul. "Chystám se jít volit až prezidenta, u těch nynějších voleb ani nevím, co mi přišlo v obálce za lístky. Ale když je tolik starostí s chystáním volební místnosti, snad aspoň přijdou voliči," doufá Vlasák.

Volit se bude ve školkách, u fotbalistů i na statku

Radnice v kraji nachystaly volební místnosti hlavně ve školách, sokolovnách, domovech důchodců nebo v hasičských zbrojnicích. V Hradci Králové se volí i na Českém statistickém úřadu, v knihovně Šrámkova statku v Pileticích, ve školce v Třebeši či v Osvěžení u Zdeňka Rydla ve Slatině, celkem na stovce míst.

V okolí Jičína se otevře třeba volební místnost v bývalé škole v Popovicích či v pohostinství v Robousech. V Trutnově bude jedna z volebních místností ve firmě na měření tepla Byttherm a také v klubovně fotbalového stadionu ve Starém Rokytníku.

Volby jsou náročné na organizaci i pro malé obce, zvláště pro Voděrady u Opočna na Rychnovsku, které sice mají jen 671 obyvatel, ale kvůli tradici drží volební místnosti i v pěti okolních místních částech, v Uhřínovicích, Vyhnanicích, Vojenicích, Ježkovicích a v Nové Vsi.

"Obáváme se, že kdybychom volby soustředili jen do Voděrad, klesla by účast. Takto si staří lidé dojdou k volbám přímo ve své vsi. Musíme tím pádem sehnat do komisí čtyřiadvacet lidí, celkově je to náročnější," řekl starosta Voděrad Josef Šmída.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

VIDEO: Na přehledné křižovatce s dobrou viditelností se srazila dvě auta

Auta se srazila na přehledné křižovatce

Ve Vrchlabí se ve středu před polednem srazila dvě auta. Na poměrně přehledné křižovatce nedala řidička přednost a oba...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Za smrt brigádníka po pádu ze střechy přiznal soud matce odškodné 286 tisíc

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud přiznal odškodné 286 tisíc korun matce hocha, který utrpěl smrtelný úraz na brigádě na statku v...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz