Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemce při volbách čtyřikrát stěhuje saunu, komise musí rychle sčítat

  12:44aktualizováno  12:44
V Královéhradeckém kraji se otevřou stovky volebních místností. Některé z nich budou na dost netradičních místech. Zatímco někde půjdou lidé volit do hospody či na hasičskou stanici, jinde zavítají do knihovny na statku, firmy na měření tepla a dokonce i do sauny.

Ještě v sobotu dopoledne budou lidé z Dlouhé Vsi do sauny chodit volit. Odpoledne už se ale zatopí a přijdou klienti (ilustrační snímek). | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Provozovatel sauny Roman Vlasák z Dlouhé Vsi na Rychnovsku má před sebou náročný víkend. Rychnovská radnice totiž v sauně, kterou soukromníkovi pronajala, pořádá už několikáté volby. Jinde by musela platit za pronájem místnosti. Pro saunaře to znamená hlavně stěhování nábytku.

"Čtyřikrát to tady všechno cvičně přeházím. Musím mít v pátek zavřeno, vystěhuju nábytek z odpočívárny a nastěhuju jiné stoly a židle pro komisi. V sobotu po skončení voleb zase všechen nábytek vyměním, v neděli ho vystěhuju zase, aby v pondělí mohla přijít firma na úklid pošlapaného koberce, a večer to nastěhuju zpátky, abych mohl od úterý začít s obvyklým provozem," popsal volební anabázi saunař Roman Vlasák, který působí v Dlouhé Vsi už sedmým rokem.

Trochu s obavami vyhlíží, jaké bude počasí. Když bude deštivo, voliči přinesou s sebou hodně bláta i do míst, kde jinak lidé odpočívají po saunování jen naboso.

Saunařská sezona přitom běží teprve od minulého týdne a soukromník přijde kvůli volbám o dost peněz. Musel zrušit odpolední páteční a sobotní saunování. Aspoň chce otevřít společnou saunu v sobotu od 18:30.

"Otevřít musím. Doufám tedy, že komise zvládne spočítat hlasy do pěti hodin odpoledne, abych mohl zatopit a vyhřát saunu," řekl Vlasák, k němuž týdně míří stálý okruh 150 až 200 lidí.

Sám saunař prý k volbám asi nepůjde a ani jejich výsledek by si netipnul. "Chystám se jít volit až prezidenta, u těch nynějších voleb ani nevím, co mi přišlo v obálce za lístky. Ale když je tolik starostí s chystáním volební místnosti, snad aspoň přijdou voliči," doufá Vlasák.

Volit se bude ve školkách, u fotbalistů i na statku

Radnice v kraji nachystaly volební místnosti hlavně ve školách, sokolovnách, domovech důchodců nebo v hasičských zbrojnicích. V Hradci Králové se volí i na Českém statistickém úřadu, v knihovně Šrámkova statku v Pileticích, ve školce v Třebeši či v Osvěžení u Zdeňka Rydla ve Slatině, celkem na stovce míst.

V okolí Jičína se otevře třeba volební místnost v bývalé škole v Popovicích či v pohostinství v Robousech. V Trutnově bude jedna z volebních místností ve firmě na měření tepla Byttherm a také v klubovně fotbalového stadionu ve Starém Rokytníku.

Volby jsou náročné na organizaci i pro malé obce, zvláště pro Voděrady u Opočna na Rychnovsku, které sice mají jen 671 obyvatel, ale kvůli tradici drží volební místnosti i v pěti okolních místních částech, v Uhřínovicích, Vyhnanicích, Vojenicích, Ježkovicích a v Nové Vsi.

"Obáváme se, že kdybychom volby soustředili jen do Voděrad, klesla by účast. Takto si staří lidé dojdou k volbám přímo ve své vsi. Musíme tím pádem sehnat do komisí čtyřiadvacet lidí, celkově je to náročnější," řekl starosta Voděrad Josef Šmída.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Personal Consult s.r.o.
Manažer kvality

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz