Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nehodu hokejisty Lubiny řeší soud, pozůstalí Lokvencovi chtějí miliony

  15:29aktualizováno  15:29
Dopravní nehoda někdejšího hokejisty a dnes trenéra Ladislava Lubiny z roku 2008 se znovu řeší v soudních síních. Pozůstalí po Vratislavu Lokvencovi starším, který při střetu zaviněném Lubinovým autem zemřel, žádají 6,5 milionu korun. Peníze mají alespoň částečně zahladit citovou újmu.

Vůz Ladislava Lubiny způsobil hromadnou nehodu u Trotiny na Královéhradecku. Narazil do kamionu, který se pak v protisměru střetl s dodávkou řízenou Vratislavem Lokvencem starším, jenž zahynul. (24. 7. 2008) | foto: iDNES.cz

Nehoda se stala už koncem července 2008. Soud konstatoval, že se Lubina u Trotiny na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jaroměří nedostatečně věnoval řízení a bočně se srazil s kamionem. Ten posléze v protisměru narazil do dodávky, kterou řídil shodou okolností otec známého fotbalisty Vratislava Lokvence.

Kontroverzní nehoda i trest

Nehoda Ladislava Lubiny přitahovala pozornost od prvního okamžiku nejen kvůli tomu, kdo byl jejím účastníkem a obětí. Bývalý hokejový reprezentant se totiž po karambolu sice snažil pomoci lidem z havarovaných vozidel, ale před příjezdem policie z místa nehody odešel. Přihlásil se až o šest hodin později ve Dvoře Králové nad Labem. Na místě nehody tak nebylo možné zjistit, zda například nebyl pod vlivem alkoholu. Expertiza později řekla, že nebyl.
"Rozsudkem jsme zklamaní," prohlásil v reakci na dvouletou podmínku, čtyřletý zákaz řízení a peněžitý trest Vratislav Lokvenc mladší. Nespokojený s výrokem odvolacího soudu byl také státní zástupce. "Trest je nepřiměřeně nízký. Navrhoval jsem tři léta vězení s podmíněným odkladem na dobu čtyř až pěti let a zákaz řízení motorových vozidel na pět a půl roku. Společenská nebezpečnost je v tomto případě vysoká," prohlásil tehdy Radek Felcman. Krajský soud ale nezpřísnil Lubinovi trest mimo jiné proto, že byl do té doby bezúhonný a v době nehody vědomě neporušil dopravní předpisy.

U soudu dostal Lubina dvouletou podmínku a čtyřletý zákaz řízení, což vzbudilo velkou nevoli pozůstalých. Těm rozsudek přiřkl i několik set tisíc korun s tím, že s další finanční nároky mají případně požadovat občanskoprávní žalobou (více od trestní části kauzy čtěte zde).

Žaloba o náhradu nemajetkové újmy vzniklé v důsledku úmrtí blízké osoby dorazila ke královéhradeckému krajskému soudu loni, první jednání proběhlo už v prosinci.

Tři, dva a 1,5 milionu za zmařené soužití

"Smrt znamenala značný zásah do životů žalobců jakožto nejbližších příbuzných, jejich vzájemných vztahů a tím i jejich osobností, čímž jim vznikla značná citová újma spočívající především ve složitosti až nemožnosti se vyrovnat se smrtí zemřelého," stojí ve spise.

V žalobě se také konstatuje, že se žalobcům nepodařilo dosáhnout uspokojení nároků v trestněprávním řízení. Podle návrhu rozsudku proto požadují Vratislav Lokvenc junior, jeho sestra a matka částky tři, dva a 1,5 milionu korun.

Osmatřicetiletý fotbalista, který profesionální kariéru ukončil v roce 2009, nechce žalobu komentovat.

"Myslím, že to bylo špatné rozhodnutí. Lubina se ani nikdy neomluvil, nebyla z jeho strany snaha o mimosoudní odškodnění," citoval ho deník Blesk, který na soud upozornil.

Zda se Lubina omluvil osobně, jasné není. Ale jedno veřejné prohlášení už dříve zaznělo.

"Od soudu odcházím spokojený, přestože mě velmi mrzí, co se stalo. Ještě jednou bych se chtěl omluvit pozůstalým. S touto událostí budu žít celý život, budu to mít pořád před očima," řekl Lubina, když v srpnu 2009 vyslechl konečný verdikt.

Nehoda Ladislava Lubiny

K tomu, zda od té doby zazněl nějaký návrh na mimosoudní vyrovnání, se přímo nechtěl vyjádřit ani Lokvencův právní zástupce Rostislav Šustek. "Klient mě nezbavil mlčenlivosti," řekl iDNES.cz. Odpověď lze podle něj vyčíst z faktu, kam až věc dospěla. Tedy k soudu.

Lubina nechce věc komentovat

Žalovaný Lubina, momentálně asistent trenéra extraligových Pardubic, také mlčí. "Nezlobte se, ale vůbec nemám potřebu to řešit přes média," konstatoval.

Lubinův právník podle Blesku argumentoval proti odškodnému také tím, že na Lubinův majetek je už několik let vyhlášen konkurz coby důsledek jeho nezdařeného podnikání.

O tom, zda bude muset platit Lokvencovým další až miliony korun, se může rozhodnout už na konci dubna. V té době už bude jasné, zda uspěl v jiné bitvě, na sportovním poli. Nejpozději 21. dubna mohou Pardubice vyhrát extraligu. Musí čtyřikrát porazit Kometu Brno, kterou Lubina ještě předloni trénoval (více o hokeji čtěte zde).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz