Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nehodu hokejisty Lubiny řeší soud, pozůstalí Lokvencovi chtějí miliony

  15:29aktualizováno  15:29
Dopravní nehoda někdejšího hokejisty a dnes trenéra Ladislava Lubiny z roku 2008 se znovu řeší v soudních síních. Pozůstalí po Vratislavu Lokvencovi starším, který při střetu zaviněném Lubinovým autem zemřel, žádají 6,5 milionu korun. Peníze mají alespoň částečně zahladit citovou újmu.

Vůz Ladislava Lubiny způsobil hromadnou nehodu u Trotiny na Královéhradecku. Narazil do kamionu, který se pak v protisměru střetl s dodávkou řízenou Vratislavem Lokvencem starším, jenž zahynul. (24. 7. 2008) | foto: iDNES.cz

Nehoda se stala už koncem července 2008. Soud konstatoval, že se Lubina u Trotiny na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jaroměří nedostatečně věnoval řízení a bočně se srazil s kamionem. Ten posléze v protisměru narazil do dodávky, kterou řídil shodou okolností otec známého fotbalisty Vratislava Lokvence.

Kontroverzní nehoda i trest

Nehoda Ladislava Lubiny přitahovala pozornost od prvního okamžiku nejen kvůli tomu, kdo byl jejím účastníkem a obětí. Bývalý hokejový reprezentant se totiž po karambolu sice snažil pomoci lidem z havarovaných vozidel, ale před příjezdem policie z místa nehody odešel. Přihlásil se až o šest hodin později ve Dvoře Králové nad Labem. Na místě nehody tak nebylo možné zjistit, zda například nebyl pod vlivem alkoholu. Expertiza později řekla, že nebyl.
"Rozsudkem jsme zklamaní," prohlásil v reakci na dvouletou podmínku, čtyřletý zákaz řízení a peněžitý trest Vratislav Lokvenc mladší. Nespokojený s výrokem odvolacího soudu byl také státní zástupce. "Trest je nepřiměřeně nízký. Navrhoval jsem tři léta vězení s podmíněným odkladem na dobu čtyř až pěti let a zákaz řízení motorových vozidel na pět a půl roku. Společenská nebezpečnost je v tomto případě vysoká," prohlásil tehdy Radek Felcman. Krajský soud ale nezpřísnil Lubinovi trest mimo jiné proto, že byl do té doby bezúhonný a v době nehody vědomě neporušil dopravní předpisy.

U soudu dostal Lubina dvouletou podmínku a čtyřletý zákaz řízení, což vzbudilo velkou nevoli pozůstalých. Těm rozsudek přiřkl i několik set tisíc korun s tím, že s další finanční nároky mají případně požadovat občanskoprávní žalobou (více od trestní části kauzy čtěte zde).

Žaloba o náhradu nemajetkové újmy vzniklé v důsledku úmrtí blízké osoby dorazila ke královéhradeckému krajskému soudu loni, první jednání proběhlo už v prosinci.

Tři, dva a 1,5 milionu za zmařené soužití

"Smrt znamenala značný zásah do životů žalobců jakožto nejbližších příbuzných, jejich vzájemných vztahů a tím i jejich osobností, čímž jim vznikla značná citová újma spočívající především ve složitosti až nemožnosti se vyrovnat se smrtí zemřelého," stojí ve spise.

V žalobě se také konstatuje, že se žalobcům nepodařilo dosáhnout uspokojení nároků v trestněprávním řízení. Podle návrhu rozsudku proto požadují Vratislav Lokvenc junior, jeho sestra a matka částky tři, dva a 1,5 milionu korun.

Osmatřicetiletý fotbalista, který profesionální kariéru ukončil v roce 2009, nechce žalobu komentovat.

"Myslím, že to bylo špatné rozhodnutí. Lubina se ani nikdy neomluvil, nebyla z jeho strany snaha o mimosoudní odškodnění," citoval ho deník Blesk, který na soud upozornil.

Zda se Lubina omluvil osobně, jasné není. Ale jedno veřejné prohlášení už dříve zaznělo.

"Od soudu odcházím spokojený, přestože mě velmi mrzí, co se stalo. Ještě jednou bych se chtěl omluvit pozůstalým. S touto událostí budu žít celý život, budu to mít pořád před očima," řekl Lubina, když v srpnu 2009 vyslechl konečný verdikt.

Nehoda Ladislava Lubiny

K tomu, zda od té doby zazněl nějaký návrh na mimosoudní vyrovnání, se přímo nechtěl vyjádřit ani Lokvencův právní zástupce Rostislav Šustek. "Klient mě nezbavil mlčenlivosti," řekl iDNES.cz. Odpověď lze podle něj vyčíst z faktu, kam až věc dospěla. Tedy k soudu.

Lubina nechce věc komentovat

Žalovaný Lubina, momentálně asistent trenéra extraligových Pardubic, také mlčí. "Nezlobte se, ale vůbec nemám potřebu to řešit přes média," konstatoval.

Lubinův právník podle Blesku argumentoval proti odškodnému také tím, že na Lubinův majetek je už několik let vyhlášen konkurz coby důsledek jeho nezdařeného podnikání.

O tom, zda bude muset platit Lokvencovým další až miliony korun, se může rozhodnout už na konci dubna. V té době už bude jasné, zda uspěl v jiné bitvě, na sportovním poli. Nejpozději 21. dubna mohou Pardubice vyhrát extraligu. Musí čtyřikrát porazit Kometu Brno, kterou Lubina ještě předloni trénoval (více o hokeji čtěte zde).
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Potápěčka vídá málo ryb, zato hory odpadků. Oceány zachraňuje uměním

Anna Milerová z Jaroměře se ráda potápí. Na pomoc mořím rozjela projekt Be Sea.

Třiadvacetiletá Anna Milerová z Jaroměře ve volném čase „zachraňuje“ oceány. Studentka a grafička rozjela projekt Be...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz