Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladík obviněný z vraždy je volný, podle psychiatrů ho otčím týral

  8:55aktualizováno  16:35
Policie ukončila vyšetřování listopadové vraždy a propustila z vazby devatenáctiletého mladíka z Hořenic na Náchodsku, kterému hrozilo až 18 let vězení. Podle znalců byl v době, kdy svého otčíma dvakrát bodl nožem, nepříčetný.

Mladík dvakrát bodl tímto nožem otčíma v Hořenicích na Náchodsku (23.11.2013). | foto: Policie ČR

K vraždě došlo loni 23. listopadu před půlnocí, když se tehdy osmnáctiletý mladík stavil doma, aby se převlékl. Pětapadesátiletý otčím ho začal urážet a vyhazovat z domu, navíc ho několikrát udeřil do hlavy a kopnul do boku. V té chvíli nevlastní syn vytáhl nůž a dvakrát ho bodl.

I když se mu vzápětí snažil poskytnout první pomoc a přivolal záchranáře, nevlastní otec zraněním podlehl (více čtěte zde).

Mladík putoval do vazby a za vraždu mu hrozilo až osmnáctileté vězení, ale v pondělí byl z věznice propuštěn. Státní zástupce akceptoval návrh kriminalistů a zastavil trestní stíhání.

"Již od počátku vyšetřování vyplynula akutní nutnost znaleckého zkoumání z oboru psychologie a psychiatrie, ze kterého je jasný závěr, že mladý muž trpí duševní poruchou, z důvodu které nebyl v inkriminované době schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání a nebyl schopen své jednání ani v danou chvíli ovládnout," vysvětlila mluvčí Královéhradecké krajské policie Ivana Ježková.

Na to pamatuje trestní zákoník, který nepříčetnost považuje za důvod k zastavení trestního stíhání. Nepříčetný člověk za své činy nemůže být potrestaný. Podle znalce není mladík do budoucna pro své okolí nebezpečný.

"Primárním motivem spáchání trestného činu byl totiž podle vyšetřování i znaleckého zkoumání krizový vztah mezi poškozeným a obviněným. Poškozený muž měl obviněného muže dlouhodobě ponižovat, psychicky týrat a šikanovat," dodala Ježková.

Místní lidi propuštění překvapilo, ale neobávají se

Lidé z Hořenic o propuštění mladíka ještě většinou nic netušili, jen rodina o tom věděla.

"Nesouhlasím s tím, že ho pustili, ten zavražděný byl můj strejda. Takhle to končí jen tím, že mladý dostal papíry na hlavu. Nechci se k tomu vůbec vyjadřovat," řekla mladá žena ze sousedství.

Podle dalšího příbuzného není vůbec podstatné, že případ nedošel k soudu, protože pro celou rodinu je to obrovská tragédie a mladík s tím bude žít už napořád. Zavražděný muž chtěl podle něj vše řídit podle svého.

Dům v Hořenicích na Náchodsku, kde k tragédii došlo.

Dům v Hořenicích na Náchodsku, kde k tragédii došlo.

Vražda z loňského listopadu místní lidi velmi zaskočila, ale návratu mladíka, který podle všeho trpí určitou formou autismu, se nijak zvlášť neobávají.

"My jsme toho syna vůbec neznali, ani jsme nevěděli, že tu trvale bydlí. Jeho otčím byl opravdový dříč, jezdil pracovat do Bona. Nemohli jsme ani uvěřit tomu, co se u nich stalo," mínil truhlář Stanislav Voltr.

Rodina zavražděného muže žije uprostřed Hořenic, muž si tam vybudoval okál a naproti ve starším domě upravil bydlení pro svou matku. Sám byl rozvedený a žil s rozvedenou paní, spolu mají asi pětiletého syna. Žena si s sebou přivedla i staršího syna z předešlého manželství.

"Někam s ním jezdila na vyšetření, ale co mu bylo, nevíme. Nic zvláštního na něm nebylo poznat. Hlavně byl k ničemu, nedokončil učňovskou školu v Jaroměři, platili mu školu i autoškolu. Doma s ničím otčímovi nepomohl, vždycky už ve tři odpoledne odcházel do Josefova oblečený ve vojenském, aby si tam hrál na vojáky. Nevlastní otec ho nesnášel. On sám byl hodně pracovitý, jako zedník leccos vybudoval doma, pomáhal po obci, ale taky víc pil. Pije i jeho žena," řekl jeden ze sousedů.

Autor:


Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Najdete na iDNES.cz