Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řeší vraždu kladivem, proti pijanovi vína svědčí jeho přítelkyně

  13:00aktualizováno  13:00
Hradecký krajský soud řeší případ loňské vraždy v České Skalici. Obžalovaný sedmatřicetiletý Petr David Hofman popírá, že na známého zaútočil kladivem. Trest hrozí i Miroslavu Smoľakovi, jenž podle obžaloby o surovém útoku věděl, ale nezakročil. Proti oběma svědčí Hofmanova přítelkyně.

Kladivo, kterým obžalovaný údajně bil zemřelého do hlavy. | foto: Policie ČR

Petr David Hofman u soudu trval na své nevině. Vypověděl, že šel loni 17. dubna opilý spát, nic si nepamatuje a až ráno prý našel v posteli těžce zraněného muže, u kterého v České Skalici spolu s přítelkyní přebýval.

Korunní svědkyně a tehdejší partnerka Hofmana ale vyšetřovatelům sdělila, že zatímco předstírala spánek, ve vedlejší místnosti se odehrála vražda. Hofman podle ní zaútočil na sedmapadesátiletého muže pěstmi a kladivem. Pak šel spát. Záchranku zavolal těžce zraněnému muži až ráno.

"V úmyslu usmrtit ho napadl poškozeného, který ležel opilý na lůžku. Nejprve ho bil rukama a poté ho nejméně třikrát, velkou silou, udeřil do hlavy kladivem," uvedl v obžalobě státní zástupce Milan Vacek. Muž po dvou měsících zraněním podlehl.

U zavražděného žili a mámili z něj peníze na alkohol

Majitel domu u sebe nechal oba nezaměstnané muže bydlet. Důvodem útoku byly zřejmě opilecké spory o peníze. "Poškozený jim sliboval peníze na pití, ale pak jim je nechtěl dát," vysvětlil státní zástupce.

Ten den všichni společně popíjeli na náměstí v České Skalici levné krabicové víno. A večer se mezi opilými muži strhla hádka, která vyvrcholila rvačkou.

Dům v České Skalici, jehož majitele podle obžaloby Hofman napadl a chtěl ho i...
Kladivo, jímž majitele podle obžaloby Hofman napadl a chtěl ho i zavraždit.
Dům v České Skalici, jehož majitele podle obžaloby Hofman napadl a chtěl ho i...

Dům v České Skalici, jehož majitel byl 17. dubna 2012 zavražděn.

Podle lékařů utrpěl poškozený muž vážná mnohočetná poranění hlavy s krvácením do mozku a musel podstoupit několik zákroků. Při vědomí, ale neschopen pohybu, přežíval v nemocnicích další dva měsíce.

"Příčinou smrti byl zánět obou plic, který vznikl jako důsledek devastujícího poranění hlavy. To utrpěl opakovaným přímým násilím, údery tupým předmětem o velké intenzitě," vypověděl soudní lékař Miroslav Šafr, který prováděl pitvu.

Obžalovaný z vraždy zaútočil nožem na přítelkyni

Vyšetřoval také oba obžalované muže i svědkyni, a právě na jejím těle objevil důkazy dalšího násilného jednání sedmatřicetiletého Hofmana.

"Na prsu měla starší jizvu a řekla, že po ní Hofman hodil nůž, jehož špička se ohnula pravděpodobně o žebro, takže nůž nepronikl do těla a nepoškodil vnitřní orgány," uvedl znalec.

O surovém útoku kladivem podle obžaloby věděl i Miroslav Smoľak, bratranec zavražděného, napadenému příbuznému ale tehdy nijak nepomohl a vraždě nezabránil. Hrozí mu tři roky vězení. Hofmanovi navíc slíbil, že bude mlčet, názor změnil až po smrti bratrance. I jeho svědectví může dostat Hofmana za mříže na deset až osmnáct let.

Smoľak však k soudu v pondělí ani úterý nedorazil, a soud tak verdikt nevynesl. Hofmanův obhájce totiž nesouhlasil se čtením spisu a trvá na výpovědi spoluobžalovaného.

"Hlavní líčení bylo odročeno na 30. dubna za účelem výslechu druhého obžalovaného, výslechu znalce a přednesu závěrečných řečí. S největší pravděpodobností bude vyhlášen rozsudek," uvedla Iva Matušková z tiskového oddělení Krajského soudu v Hradci Králové.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Najdete na iDNES.cz