Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V odstaveném vagonu umlátili bezdomovce, u soudu dostali 16 a 17 let

  15:06aktualizováno  15:06
Trestem 16 a 17 let pobytu ve vězení potrestal krajský soud Jaroslava Šubrta a Miroslava Křemeňáka. Ty obžaloba viní z loupeže a vraždy. Loni na nádraží v Pardubicích v odstaveném vagonu umlátili bezdomovce. Sebrali mu osmdesát korun, mobil a staré hodinky.

Obvinění z vraždy na pardubickém nádraží (2.3.2015). | foto: Tomáš Kučera

Krajský soud poslal devětatřicetiletého Šubra do vězení na 17 a dvaašedesátiletého Křemeňáka na 16 let vězení. Oba muži, kteří několik let před dopadením žili na ulici, se k útokům přiznali. Jejich výpovědi se lišily jen v detailech, to když větší díl viny každý z nich připisoval tomu druhému.

„Milan říkal, že Slovák mu ukradl 300 korun. U fontány před nádražím, kde jsme popíjeli, jsme se se Šubrtem domluvili, že za ním dojdeme pro ty peníze. Našli jsme ho ve vagonu, byl opilý. Když zapíral, rozhodli jsme se, že mu dáme na budku,“ řekl Křemenáč ve shodě se Šubrtem.

Podle spisu na osmačtyřicetiletého muže, kterému říkali Slovák, zaútočili 12.listopadu 2014 v rozmezí čtyř hodin hned dvakrát. Jejich agresivita se stupňovala. Poprvé, když za ním přišli, mlátili ho asi jednu hodinu. Odešli s nepořízenou zpět za svými kamarády a pokračovali v pití alkoholu.

Střídavě ho mlátili a kopali asi dvě hodiny

„Po předchozí domluvě v úmyslu získat peníze vešli do vagonu, kde asi jednu hodinu poškozeného společně bili údery pěstí do hlavy. Napadený muž je prosil, ať ho nechají být, že žádné peníze nemá,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová k prvnímu útoku.

Druhý útok začal kolem desáté večer. „Už při první návštěvě jsem Slovákovi viděl na očích, že žádné peníze nemá. Nechtěl jsem se tam vrátit, Křemeňák mě ukecal. Řeknu vám to na rovinu: Znal ho asi půl roku, měli spolu asi nějaký spor. Připadalo mi, že mu ani o ty peníze nejde,“ řekl Šubrt.

Bezdomovec v opuštěném vagonu neměl proti dvěma útočníkům šanci. Podle obžaloby ho v druhém případě střídavě mlátili a kopali asi dvě hodiny. „Řekl nám, že žádné peníze nemá, že je propil. Začali jsme ho bít, bylo to tvrdší. Vzali jsme mu osmdesát korun, hodinky a mobil,“ uvedl Křemeňák.

V době útoku byl v podmínce

„Kopal ho do hlavy, skákal mu po břiše. Když začal chroptět, myslel jsem, že bude zvracet, tak jsem ho otočil a Křemeňák ho kopal do ledvin,“ popsal útok Šubrt. Zatímco Křemeňák je u soudu poprvé, Šubrt byl trestaný už několikrát, a to i za loupeže. Navíc v době útoku byl v podmínce.

„Čin způsobili zvlášť trýznivým způsobem. Těžce zraněného muže nechali na místě bez pomoci a z místa činu odešli,“ dodala Faltusová.

„Proč piju? Abych život na ulici přežil!“ řekl důrazně soudu Šubrt. Jeho odpověď na dotaz předsedy senátu, jen dokreslila pozadí celého případu - beznaděj, kterou bezdomovci přebíjeli alkoholem.

„V době prvního útoku jsem měl vypito asi přes pět litrů krabicového vína a při druhém přes šest litrů. Moje denní taxa je podle toho, kolik mám zrovna peněz. Když jich mám dost, tak vypiju i dvanáct litrů,“ sdělil Šubrt.

Obžalovaným mužům hrozilo až osmnáct let vězení. Rozsudek není pravomocný, obhájci a státní zástupkyně si nechali lhůty na podání odvolání. Pokud se proti rozsudku někdo z nich odvolá, bude se případem zabývat Vrchní soud v Praze.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz