Před budovami Vrbenského kasáren i stávajícího depozitáře hradeckého Muzea...

Před budovami Vrbenského kasáren i stávajícího depozitáře hradeckého Muzea východních Čech vzniknou přístavby. | foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Chátrající Vrbenského kasárna v centru Hradce se změní na muzeum přírody

  • 1
Až 150 milionů korun bude stát rekonstrukce Vrbenského kasáren v Hradci Králové, v nichž vznikne nová přírodovědecká expozice Muzea východních Čech. Hradecké muzeum má v oboru bohatou sbírku, kterou shromažďuje již přes 80 let.

„Projekt je ve fázi rozpracovanosti, do konce prázdnin bychom ho chtěli vyvěsit na webu, aby k němu mohla mít připomínky i veřejnost,“ uvedla ředitelka muzea Naďa Machková Prajzová.

Expozice bude rozdělena na šest základních témat a bude zabírat dvě patra bývalých kasáren. Projekt chce muzeum nazvat MEMbrána, podle propustného ochranného obalu přírodnin, taková totiž má být i sama expozice.

„Před Vrbenského kasárnami i před budovou stávajícího depozitáře muzea vzniknou přístavby,“ popisuje Josef Hotový, který má v muzeu přípravu projektu na starost.

Jednotlivé části expozice mají představit více než osmdesátiletou tradici přírodovědeckého bádání na Hradecku. „Jsme zaměřeni na region, tudíž budeme pracovat s lokálními organismy, ale s přesahem dál, abychom je mohli dávat do souvislostí,“ vysvětluje Hotový.

Geologická a paleontologická část se představí pod názvem Země v pohybu, kde si návštěvníci uvědomí, že území dnešních východních Čech se za poslední stovky milionů let ocitlo v různých světových pásmech. „Jejich pozůstatky máme pod nohama doteď,“ vysvětluje koordinátor projektu.

Poklady, mapa i laboratoře

Systematice, která je důležitá pro každého vědeckého pracovníka z oboru biologie, se lze přiučit v části nazvané Třídíme přírodu, která představí tvarovou, velikostní i barevnou rozmanitost regionu. Další díl expozice ukáže proměny prostředí pod vlivem člověka a chybět nebude ani představení pokladů Královéhradeckého kraje.

„Návštěvníci budou procházet po mapě kraje zobrazené na podlaze, která ukáže národní parky, chráněná území, ale třeba i zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem,“ pokračuje Hotový.

V budově budou sídlit také laboratoře, které mohou využít i návštěvníci. V nynější budově depozitáře, která projde rekonstrukcí tak, aby byla dvojčetem Vrbenského kasáren, bude přístupný ukázkový depozitář, knihovna či stávající mykologická poradna.

„Budou tam také ukázky činnosti muzejních pracovníků, které bude odborně komentovat průvodce,“ vysvětluje koordinátor.

Vrbenského kasárna dlouhou dobu chátrají v centru Hradce Králové. Nyní jsou v majetku města, které dlouhodobě nevědělo, co si s objektem získaném od armády počít (psali jsme zde). V jednu dobu radnice dokonce uvažovala o jejich prodeji. Díky iniciativě Muzea východních Čech se pro ně po letech našlo využití.

„Po realizaci projektu bude objekt převeden do majetku kraje,“ uvádí Martina Berdychová (VČ+STAN), náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství a kulturu.

Muzeum východních Čech je krajskou příspěvkovou organizací. „Do konce letošního roku projekt pošleme do dotačního programu ITI. Jelikož máme časovou rezervu, vítám nápad zapojit do jeho přípravy i veřejnost,“ připomíná Berdychová.

Kraj odhaduje náklady na rekonstrukci Vrbenského kasáren na 130 až 150 milionů korun. Muzeum chce na projekt, který ve zrekonstruovaném objektu vznikne, získat další dotace z fondů IROP.

Hlavním sídlem hradeckého muzea je historická budova na Eliščině nábřeží, která je ve vlastnictví města, jež nyní získalo dotaci na její velkou rekonstrukci za zhruba 73 milionů korun. Od začátku příštího roku až do poloviny roku 2019 proto bude muzeum pro veřejnost zavřeno.

„Rekonstrukce však přinese mimo jiné otevření vyhlídky u kopule budovy, která nabídne nové výhledy na Eliščino nábřeží,“ slibuje Petr Vinklář z magistrátu.