Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchlabí bude energeticky inteligentní, přibudou stanice pro elektromobily

  18:07aktualizováno  18:07
Energetici se chystají ve Vrchlabí jako v prvním městě na východ od Německa testovat měřící systémy pro domácnosti i dobíjecí stanice pro elektromobily. Znamená to, že si lidé do pěti let budou moci v televizi zobrazit graf spotřeby elektřiny nebo si třeba zajet elektrobusem do Špindlerova Mlýna.

Nabíječka pro elektromobily | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

"Náš projekt se zaměřuje na testování chytrých měřicích systémů v domácnostech, na využívání nových automatizačních prvků a na připojení rozmanitých výroben elektřiny a dobíjecích stanic pro elektromobily," popsala východočeská mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková.

Vrchlabí se tak připojuje například k Boulderu v americkém Coloradu, Malaze ve Španělsku, Amsterdamu v Holandsku nebo Mannheimu v Německu, kde takovéto testování probíhá už několik let.

"Vrchlabí jsme si vybrali proto, že kombinuje požadavky naší společnosti na stav sítí, na blízkost rozmanitých výrobních zdrojů a na umístění, které vyžaduje ekologický přístup k projektu. Z důvodu blízkosti Krkonošského národního parku se nabízí i testování elektromobilů a dobíjecích stanic," vysvětlila Beránková.

Energetici už začali ve Vrchlabí s montáží speciálních měřičů, které nainstalují do bezmála pěti tisíc domácností. Budou ukazovat okamžitou spotřebu i cenu elektřiny závislou na denní době, takže odběratelé si budou moci naplánovat energeticky náročnější činnosti na hodiny, kdy je proud levnější.

"Díky novým elektroměrům uživatelé získají lepší přehled o své spotřebě energie a poznají, kolik peněz a v jakém časovém úseku dne za elektřinu utratí. Elektroměry bude dokonce možno propojit s televizí, na které si lidé budou moci zobrazit i křivky spotřeby a ceny elektřiny," řekla Beránková.

Ve městě budou i dobíjecí stanice pro elektromobily

Chytré sítě jsou schopny reagovat i na změnu počasí - na základě předpovědi dokáží dopředu určit, kolik energie budou schopny vyrobit například sluneční nebo větrné elektrárny v oblasti, a tomu přizpůsobit dodávky elektřiny.

Inteligentní sítě by měly ve Vrchlabí a později i v celé republice zajistit například lepší regulaci špiček spotřeby, rychlejší obnovení dodávky v případech poruch i takzvaný ostrovní provoz, který při přerušení důležitého vedení zajistí přepojení menšího regionu přímo na místní výrobní zdroje.

Energetici rovněž počítají s tím, že ve Vrchlabí vybudují infrastrukturu pro elektromobily včetně dobíjecích stanic. Společnost ČEZ vloni v prosinci podepsala dohodu s firmou Peugeot o pronájmu deseti elektromobilů typu iOn v roce 2011 a dalších 55 vozů v roce následujícím.

"Letos v létě by město a správa Krkonošského národního parku měly dostat po jednom elektromobilu a k nim by měly být zřízeny čtyři dobíjecí stanice," sdělil vrchlabský starosta Jan Sobotka.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz