Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchlabí bude energeticky inteligentní, přibudou stanice pro elektromobily

  18:07aktualizováno  18:07
Energetici se chystají ve Vrchlabí jako v prvním městě na východ od Německa testovat měřící systémy pro domácnosti i dobíjecí stanice pro elektromobily. Znamená to, že si lidé do pěti let budou moci v televizi zobrazit graf spotřeby elektřiny nebo si třeba zajet elektrobusem do Špindlerova Mlýna.

Nabíječka pro elektromobily | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

"Náš projekt se zaměřuje na testování chytrých měřicích systémů v domácnostech, na využívání nových automatizačních prvků a na připojení rozmanitých výroben elektřiny a dobíjecích stanic pro elektromobily," popsala východočeská mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková.

Vrchlabí se tak připojuje například k Boulderu v americkém Coloradu, Malaze ve Španělsku, Amsterdamu v Holandsku nebo Mannheimu v Německu, kde takovéto testování probíhá už několik let.

"Vrchlabí jsme si vybrali proto, že kombinuje požadavky naší společnosti na stav sítí, na blízkost rozmanitých výrobních zdrojů a na umístění, které vyžaduje ekologický přístup k projektu. Z důvodu blízkosti Krkonošského národního parku se nabízí i testování elektromobilů a dobíjecích stanic," vysvětlila Beránková.

Energetici už začali ve Vrchlabí s montáží speciálních měřičů, které nainstalují do bezmála pěti tisíc domácností. Budou ukazovat okamžitou spotřebu i cenu elektřiny závislou na denní době, takže odběratelé si budou moci naplánovat energeticky náročnější činnosti na hodiny, kdy je proud levnější.

"Díky novým elektroměrům uživatelé získají lepší přehled o své spotřebě energie a poznají, kolik peněz a v jakém časovém úseku dne za elektřinu utratí. Elektroměry bude dokonce možno propojit s televizí, na které si lidé budou moci zobrazit i křivky spotřeby a ceny elektřiny," řekla Beránková.

Ve městě budou i dobíjecí stanice pro elektromobily

Chytré sítě jsou schopny reagovat i na změnu počasí - na základě předpovědi dokáží dopředu určit, kolik energie budou schopny vyrobit například sluneční nebo větrné elektrárny v oblasti, a tomu přizpůsobit dodávky elektřiny.

Inteligentní sítě by měly ve Vrchlabí a později i v celé republice zajistit například lepší regulaci špiček spotřeby, rychlejší obnovení dodávky v případech poruch i takzvaný ostrovní provoz, který při přerušení důležitého vedení zajistí přepojení menšího regionu přímo na místní výrobní zdroje.

Energetici rovněž počítají s tím, že ve Vrchlabí vybudují infrastrukturu pro elektromobily včetně dobíjecích stanic. Společnost ČEZ vloni v prosinci podepsala dohodu s firmou Peugeot o pronájmu deseti elektromobilů typu iOn v roce 2011 a dalších 55 vozů v roce následujícím.

"Letos v létě by město a správa Krkonošského národního parku měly dostat po jednom elektromobilu a k nim by měly být zřízeny čtyři dobíjecí stanice," sdělil vrchlabský starosta Jan Sobotka.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Najdete na iDNES.cz