Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchlabí dostane půl miliardy, postaví silnice i fotbalový stadion

  13:45aktualizováno  13:45
Královéhradecký kraj i Vrchlabí se po ročním čekání dočkaly půlmiliardové dotace od státu na rozvoj tamní průmyslové zóny. Novou důležitou požární zbrojnici ale stát z těchto peněz postavit nedovolil.

Stavba nové haly Škoda Auto ve Vrchlabí | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kohoutek na zvláštním účtu po zrušeném Fondu národního majetku se po roce plném napjatého čekání konečně otevírá. A do Vrchlabí jím přiteče skoro půl miliardy korun.

Stát podpoří rozšíření tamní průmyslové zóny a vybudování několika silnic v regionu. Peníze od státu pokryjí tři čtvrtiny nákladů na celkem tři investiční akce, které se vážou na průmyslový rozvoj regionu spjatý s tamním závodem Škoda Auto.

"Dotace ze strany státu je 485 milionů korun a rozdělíme se o ni společně s krajem. My jako město za ně rozšíříme průmyslovou zónu o 3,5 hektaru," říká vrchlabský starosta Jan Sobotka.

Stát regionu peníze přislíbil na základě dohody se Škodovkou před několika lety. Automobilka tehdy slíbila rozšíření výroby ve Vrchlabí v roce 2008. Svoje závazky splnila, v tamním závodě vyrábí moderní automatické převodovky pro celý koncern VW. Do světa jich chrlí tisícovku denně, už od příštího roku by jich měla za den vyrobit ještě o 500 víc.

Aby peníze dostaly, musely město i kraj vládě předložit už hotové investiční záměry. "Vykoupili jsme pozemky i s budovami, které jsme zdemolovali a připravené pro výstavbu je převedeme Škodovce. Už máme hotové hrubé terénní úpravy a automobilka tam už staví další halu, takže první část máme splněnou," vykládá Sobotka.

Škodovka na stadionu už staví halu, na řadě jsou silnice

Město bude dál dělat protipovodňové úpravy na Vápenickém potoce a přesouvat fotbalový stadion, jehož plochu spolklo další rozšiřování automobilky. Peníze na stadion půjdou i z tohoto fondu.

Peníze pro Vrchlabí

Výše dotací, které stát poskytne z prostředků zvláštního účtu:

  • příprava rozšíření průmyslové zóny Vrchlabí včetně komunikačního napojení pro nemotorovou dopravu - 138 milionů korun
  • stavba I/14 v úseku Nerudova-Nádražní - 116 milionů korun
  • rekonstrukce silnic mezi Horkou u Staré Paky a Dolní Brannou -230 milionů korun

"Škodovka v tuto chvíli už víc jak polovinu současného stadionu vybagrovala a začíná v těch místech stavět další halu. My už projektujeme nový stadion, který bychom měli začít stavět zhruba v polovině příštího roku," říká starosta.

Po rozšíření průmyslové zóny bude potřeba dát dohromady také silnice, které k ní vedou. Ty už za finanční pomoci státu připravuje kraj.

Týkat se to bude silnice první třídy I/14 mezi Nerudovou a Nádražní ulicí ve Vrchlabí a poté silnic mezi Horkou u Staré Paky a Dolní Brannou. Ty vedou na pomezí Královéhradeckého a Libereckého kraje.

"Dohodli jsme se s Libereckým krajem, že stavět budeme my, ale finančně se na tom budeme podílet půl napůl," říká náměstek hejtmana Helmut Dohnálek, který má rozvoj vrchlabské průmyslové zóny na starost.

Každý kraj tak zaplatí 29 milionů korun a zbývajících 230 milionů přispěje stát. Silnici I/14 stát zaplatí kompletně bez spoluúčasti kraje, neboť je v jeho majetku. Termín, který vláda na dokončení všech staveb určila, vyprší koncem roku 2014.

Kraj teď tak bude mít plné ruce práce s tím, aby vše během dvou a čtvrt roku vůbec stihl. "Jsme ve skluzu, protože jsme rok čekali na rozhodnutí vlády, jestli peníze vůbec dostaneme, nebo ne. Co nejdřív proto chceme udělat přípravné práce a spustit projektování, výběr dodavatelů a stavební povolení," říká Dohnálek.

Zbrojnice zatím nebude

Pokud vše půjde tak, jak má, první silnice by se měla začít stavět na jaře příštího roku. Stavba bude dost náročná, protože bude nutné vybudovat i nové mosty nebo kruhové křižovatky.

Kraj chtěl původně z těchto peněz zaplatit i přestavbu bývalé budovy cizinecké policie na novou požární zbrojnici a sídlo záchranky.

Na to ale stát peníze použít nedovolil, a kraj tak stavbu za 48 milionů korun nejspíš stavět nebude.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Najdete na iDNES.cz