Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loutkáři z východu Čech jsou nejlepší, chtějí i na seznam UNESCO

  8:03aktualizováno  8:03
Loutkáři z východních Čech mohou slavit, jejich tradice s velkou pravděpodobností získá zápis v národním seznamu nehmotného kulturního dědictví. Ocitne se vedle moravské jízdy králů, verbuňku či myslivosti a může usilovat i o zápis na světový seznam UNESCO.

Zápis v národním seznamu bude hlavně věcí prestiže, ale loutkářům by mohl pomoci se sháněním peněz třeba na renovaci loutek, rekvizit a dalších potřeb. Na fotce Labyrint divadla Drak v Hradci Králové | foto: Martin Veselý, MF DNES

Generace divadelníků budovaly ve východních Čechách loutkářskou tradici stovky let. Teď se toto umění dostane na národní seznam kulturního dědictví. 

Oficiální zápis pro východočeské loutkářství ještě musí stvrdit ministryně kultury Alena Hanáková. Jednomyslně jej však doporučili členové Národní rady pro tradiční lidovou kulturu v úterý večer. Objevily se však i pochyby, že nejde jen o fenomén východních Čech, ale celé země.

12 nej východočeského loutkářství

 • První český loutkář Jan Jiří Brát (1724-1805) - ze Studnice u Náchoda. Zakladatel rodinné dynastie loutkářů křižujících v 18. a 19. století Evropu. 
 • Legendární loutkář Matěj Kopecký. O víc než generaci mladší než J. J. Brát; narodil se v Libčanech u Hradce Králové.
 • Nejstarší opisy českých loutkových divadel z konce 18. století Dochovaly se zásluhou kočovných loutkářů Meissnerů z Nové Paky.
 • Suchardovská škola Řezbářská dílna rodu Suchardů v Nové Pace; nejvýznamnější tvůrce marionet pro zdejší loutkáře. 
 • První doložená hra pro neprofesionální loutkové divadlo Masopustní fraška Koš (1838) pro zámecké divadlo v Litomyšli z pera M. D. Rettigové.
 • Nejdéle souvisle působící loutkářská firma v republice APAS (Anna Preclíková a synové) v Josefově; vyráběla loutky v letech 1929 - 2007. 
 • Jeden z nejstarších amatérských loutkářských souborů v republice Kacafírek, Chrudim (od r. 1915) 
 • Jeden z nejlepších amatérských souborů v Česku Céčko, Svitavy (od r. 1970)
 • Mezinárodně proslulé loutkové divadlo DRAK v Hradci Králové (od r. 1958) 
 • Nejoriginálnější mezinárodní divadelní laboratoř Labyrint Divadla Drak (od r. 2010)
 • První muzeum loutek v republice Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (od r. 1972) 
 • Nejstarší festival amatérského loutkového divadla na světě Loutkářská Chrudim (od r. 1951)

"Mám nesmírnou radost, protože to bylo až do poslední chvíle napínavé. V Královéhradeckém kraji je to vůbec první zápis pro kulturní statek," řekla jednatelka občanského Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství a iniciátorka zápisu Lenka Jaklová.

S nápadem zviditelnit loutkářství přišel Královéhradecký kraj a nominaci loutkářů podali letos v únoru hradecký i pardubický hejtman. Loutkářství má totiž v obou krajích silné kořeny.

Historicky první prokázaný český loutkář Jan Jiří Brát se narodil ve Studnici u Náchoda a jedno z prvních doložených představení se hrálo už v roce 1697 na Kuksu, kde lázeňské hosty hraběte Šporka bavil kočovný loutkář J. Ch. Neumann. 

Do současnosti přetrvala řada amatérských divadélek, hradecký Drak sjezdil s loutkovými představeními mnoho zemí a v Chrudimi mají známé Muzeum loutkářských kultur. Lidé kolem loutek proto neskrývají nadšení. 

"Neděláte si legraci? To mě hřeje, že je loutkářství na seznamu! I když já jsem realista. Možná to na chvíli zvýší zájem o loutky u mladé generace, ale nějaký obrat ve financování kultury příliš nečekám," mínil principál loutkového souboru Boďi v Jaroměři Roman Bedřich Bauer.

Zápis v národním seznamu bude hlavně věcí prestiže, ale loutkářům by mohl pomoci se sháněním peněz třeba na renovaci loutek, rekvizit a dalších potřeb. 

"Na takto zaregistrovaný fenomén se skutečně lépe shánějí peníze. Dosud jsme byli nuceni třeba workshopy dělat doslova na koleně. Nadšení je sice hezká věc, ale peníze prostě potřebujeme," uvedla ředitelka Muzea loutkářských kultur v Chrudimi Simona Chalupová.

Pardubický kraj bude mít v národním seznamu ještě jeden lidový zvyk. "Na doporučení k podpisu paní ministryni je i zvyk z Pardubického kraje, zvaný Vodění Jidáše," uvedla ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. 

Zvyk spočívá v obchůzce s maskovanou postavou nazývanou Jidáš a koná se na Bílou sobotu v několika vesnicích v prostoru mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem. Jeho kořeny sahají už do předkřesťanských dob, kdy se tímto zvykem vyhánělo zlo z vesnice. 

Proniknout až na listinu UNESCO však bude zřejmě velmi těžké a občanské sdružení si teprve stanoví cíle. "Zatím se tam dostaly jen loutky z Jávy, není to proto tak ztracené," dodala Chalupová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Najdete na iDNES.cz