Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebezpeční byli hlavně převaděči, vzpomíná policista na srbské hranice

  13:38aktualizováno  13:38
Jan Kordač a Marcel Braun se nedávno vrátili z mise na maďarsko-srbské hranici. Oba jsou z Odboru cizinecké policie krajského policejního ředitelství v Hradci Králové a při ostraze hranice Schengenského prostoru od 29. října do 15. prosince pomáhali svým maďarským kolegům.

Noční kontrola nedaleko maďarsko-srbské hranice. | foto: Policie ČR - KŘ Královéhradeckého kraje

„Museli jsem splnit řadu podmínek, abychom se mohli zahraniční mise zúčastnit, například to byly základní komunikační dovednosti v angličtině, mít odsloužené minimálně čtyři roky ve služebním poměru nebo vlastnit řidičský průkaz pro skupinu B. Proč jsem do toho šel? Chtěl jsem pomoci kolegům v Maďarsku, kde to bylo potřeba a v neposlední řadě v tom byla také touha zkusit něco nového, získat zkušenosti, vymanit se ze stereotypu,“ říká Marcel Braun.

Z celé České republiky odjelo do Maďarska padesát policistů s různým profesním zaměřením, z Královéhradeckého to byli pouze oni dva.

„Místní lidé nás vítali, už když jsme přijížděli. Byli rádi, že tam jsme. V průběhu služby nebylo výjimkou, že nám přinášeli čaj na zahřátí. Za stěračem auta jsme nacházeli lístečky se vzkazem: Děkujeme, že nám pomáháte. Nikdy na to nezapomenu,“ vzpomíná Marcel Braun.

Fotogalerie

„Od místní malé holčičky jsem dokonce dostal přáníčko ve tvaru srdce a nápisem v maďarštině. Kolegové mi později přeložili, že je tam napsáno: Děkujeme, že nás chráníte,“ doplňuje Jan Kordač.

Do terénu vyráželi ze základny v maďarském Szegedu, která byla vzdálena asi deset kilometrů od maďarsko-srbské hranice.

„Byli jsme rozděleni do služeb po čtrnácti lidech. Pracovali jsme v terénu ve smíšených hlídkách. V každé byli vždy čtyři muži ve složení Čech, Slovák, maďarský policista a maďarský voják. Do některých patrol byl zapojen i Polák. Hlídce pokaždé velel maďarský policista,“ říká Jan Kordač.

Každý den jednotlivé hlídky na určeném úseku hranice dlouhém od jednoho do tří kilometrů plnily předem dané úkoly.

„Služby byly dvanáctihodinové, střídali jsme denní, noční a dva dny volna. Většinou jsme byli ve službě tak patnáct šestnáct hodin, protože jsme museli čekat na vystřídání a někdy to bylo daleko od služebny,“ říká Braun.

Z komunikace je bolely i ruce

Přestože jednou z podmínek pro zařazení do mise byla angličtina, oba policisté ji při komunikaci s kolegy používali jen minimálně.

„Bylo totiž snazší domlouvat se přes slovenského kolegu, který uměl maďarsky. Naopak my jsme Slovákům tlumočili do polštiny. Pro nezúčastněného mohly být naše rozhovory hodně vtipné, někdy byly velice dlouhé a někdy nás z toho bolely i ruce. Angličtinu jsme využili hlavně při komunikaci s běženci a při služebních zákrocích,“ pokračuje Braun.

Na hranicích zažili i dramatické chvíle. Běženci se denodenně snažili prolomit hraniční plot, který odděluje Maďarsko a Srbsko a přejít do vnitrozemí.

„Každý den se různě velké skupiny běženců snažily dostat přes plot. Na pozoru jsme se měli ale hlavně před převaděči, kteří většinou kladli aktivní odpor,“ říká Kordač.

I přes náročnou službu v členitém terénu při ostraze schengenské hranice se však také zasmáli. Například, když při jedné ostré akci, kdy byl narušen hraniční plot, místo běženců omylem pronásledovali své kolegy.

„Rozdělili jsme se na dvě skupiny a propátrávali určený úsek lesa. Maďarský kolega označil za pomoci termovize skupinu běženců a přes vysílačku nás informoval o jejich poloze. Přestože byl v místě náročný terén a skupina se stále přemísťovala, podařilo se nám ji zadržet asi po hodině pronásledování. Zjistili jsme však, že jsme pronásledovali druhou pátrací skupinu. V první chvíli se mi chtělo říct pár ostřejších slov, dnes se tomu ale s chutí zasměju. Nevím, kdo z nás byl víc překvapený. Běžence naštěstí zadržela v ujíždějícím autě jiná hlídka,“ vzpomíná Jan Kordač.

Autor:Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Najdete na iDNES.cz