Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výkup pozemků v Kvasinách začíná, kraj doufá, že netrefí na spekulanty

  9:00aktualizováno  9:00
Do dvou let, kdy se průmyslová zóna v Kvasinách začne plnit investory, musí kraj vykoupit půdu od téměř 60 vlastníků. S cenou 220 korun za metr čtverečný zatím předběžně souhlasilo pouze dvanáct z nich.

Továrna Škoda Auto v Kvasinách | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Už to jsou tři roky, kdy kvasinské škodovce došla trpělivost s jedním majitelem půdy, který za svých 2,5 hektaru požadoval tak vysokou částku, až automobilka prohlásila, že miliardové investice na stavbu lakovny raději přesune na Slovensko či Ukrajinu (více čtěte zde).

Spor se nakonec podařilo vyžehlit díky nikdy nezveřejněné sumě. Půdu pro rozvoj průmyslové zóny v Kvasinách nyní začíná vykupovat kraj... a na první pohled nezkušená „realitní kancelář“ se musí vypořádat s téměř 60 vlastníky pozemků.

Kraj nabízí 220 korun za metr čtverečný, dosud se podařilo uzavřít jen 12 návrhů kupních smluv, ale hejtman Lubomír Franc řekl, že obsazování zóny prvními zájemci je reálné už do dvou let.

Kraj nemá lehkou pozici

„Zatím souhlasil jen zlomek všech vlastníků. Jde o ty, pro které je lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše a chtějí mít jistou cenu. Ta by se totiž za rok nebo dva, kdy se zóna začne realizovat, mohla zvrtnout,“ říká radní Josef Dvořák (ČSSD), který na příštím krajském zastupitelstvu předloží budoucí kupní smlouvy ke schválení.

Jen pro ilustraci: například vlastníci půdy pod budoucí silnicí R35 donedávna mohli prodávat za 30 korun za metr a po novele zákona nejčastěji za 120 korun. I když hejtmanství nyní v případě Kvasin nabízí ještě o sto korun více, není v záviděníhodné pozici.

„My se při výkupech pozemků občas pohybujeme v takových relacích, že nejsme schopní domluvit se, zda to za tak vysoké peníze vezmeme,“ přiznává starostka Kvasin Alice Nováková.

Kraj si sice na „špinavou práci“ výkupů angažoval osvědčenou firmu přes agenturu CzechInvest, ale i tak musí doufat, že se v Kvasinách náhle neobjeví spekulant, jenž bude nabízenou cenu šponovat.

„Já ale vidím spíš vstřícnost ze strany prodávajících. Společnost, kterou jsme na výkup najali, nás informovala o tom, že to nebude problém a vykoupí všechny potřebné pozemky,“ upozornil radní Dvořák, podle kterého musí kraj získat souhlas celkem od 57 majitelů pozemků.

„Záleží na vlastnících, jak se k tomu postaví a zda potřebují peníze. Je to ale problém, protože někteří lidé si myslí, že na jejich prodeji zbohatnou,“ říká starostka Kvasin.

Cena za metr bude pohyblivá

Cena za metr čtverečný bude pohyblivá. „Bude ji určovat znalecký posudek v dané době. Do budoucna však nemůžeme předjímat, jak se bude vyvíjet,“ zdůrazňuje Dvořák.

Přes půl miliardy korun na budování 52hektarové průmyslové zóny nedávno slíbil stát. Zhruba 300 milionů dodá kraj, další investice si rozdělí ministerstvo průmyslu, Státní fond dopravní infrastruktury či ministerstvo zdravotnictví (více čtěte zde).

Na hejtmanství bude rovněž obsazování území investory, kteří se nemusejí výhradně rekrutovat pouze z firem spojených se společností Škoda Auto. „Hlásí se již mnoho investorů majících zájem působit v zóně. Neměl bych obavy o to, že bychom ji nenaplnili,“ říká hejtman Franc.

Škodovka hodlá do rozšíření svého kvasinského závodu v následujících letech vložit 450 milionů eur, tedy kolem 13 miliard korun (více čtěte zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Najdete na iDNES.cz