Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výlukové autobusy brzdí oprava silnice, lidem v Hradci ujíždějí vlaky

  11:59aktualizováno  11:59
Lidé, kteří ráno cestují vlakem do Hradce Králové nebo Prahy z Trutnova či Jaroměře, musí až do 2. srpna vstávat alespoň o hodinu dříve. Kvůli výluce na trati mezi Jaroměří a Hradcem je v úseku nasazena náhradní autobusová doprava, ale tu zdržuje ještě oprava silnice. Hněv cestujících odnášejí průvodčí.

Výlukové autobusy z Jaroměře do Hradce Králové (18.4.2016). | foto: Lukáš Urban

Autobusy se nestihnou do Hradce dostat ve stejný čas jako vlak hlavně kvůli rekonstrukci silnice na hlavním tahu z Hradce na Jaroměř u Holohlav, kde se především ve špičkách tvoří kolony aut (více jsme o tom psali zde).

I když se vozy náhradní dopravy snaží kritické místo objíždět po vedlejších silnicích, do Hradce dojedou se zpožděním a lidé, kteří chtějí pokračovat na Prahu, mají smůlu. Přípoj jim ujede.

Fotogalerie

To byl případ několika cestujících, kteří ráno vyrazili vlakem z Trutnova, v Jaroměři přestoupili na náhradní dopravu a po příjezdu na hradecké hlavní nádraží jen zoufale stáli u tabule odjezdů a snažili se na ní najít svůj spoj, kterým mají pokračovat do hlavního města. Ten tam však nebyl.

„Vlak do Prahy odjel, nečekal na přípoje. Musíte si počkat na další,“ poradil jim jeden z cestujících, kteří v hale čekali na vlak.

Potvrdil to i jeden z průvodčích, kteří čekali na zastávce před hradeckým nádražím.

„Přípoje jsou zrušeny kvůli tomu, že rozkopali silnici u Holohlav. Směrem na Hradec je potřeba vyjet vždy o spoj dřív,“ pokrčil rameny. Zejména na hlavu průvodčích v Hradci Králové se ráno snášel hněv některých cestujících, kteří se zpožděním nepočítali.

Další minuty nabral autobus po cestě

Vlak R 932, který byl prvním spojem po zahájení výluky, měl z Jaroměře původně vyjíždět v 7:41 hodin a v Hradci Králové být v 7:55 hodin. Odtamtud by spoj pokračoval dál do Prahy, kde má čas příjezdu uvedený v 9:43.

Nově ale dráhy vlak vypravují z Hradce Králové v původní odjezdový čas 8:09. Na trase výluky ho měl suplovat autobus označený písmenem R, který měl z jaroměřského nádraží vyjet v 7:42 hodin a bez dalších zastávek do Hradce dorazit v 8:09, tedy v čas, kdy z Hradce odjíždí vlak do Prahy, který by tak cestující z autobusu mohli teoreticky stihnout.

Jenže realita vypadala úplně jinak. Konvoj tří autobusů, které naložily lidi z vlaku od Trutnova, vyjel od nádraží s tříminutovým zpožděním. Další minuty pak nabral po cestě.

„Trasu jsme si cvičně projeli v neděli jedním autobusem, abychom viděli, jak vypadá, a kudy se máme vyhnout tomu zúžení kvůli opravované silnici. To místo musíme objet,“ uvedl jeden z řidičů, kteří se po sedmé hodině šikovali před vlakovým nádražím.

Situaci zkomplikoval i nefunkční počítač u přepážky na prodej jízdenek. Cestující, kteří nastupovali v Jaroměři, si tak museli kupovat jízdenky přímo u průvodčí před vstupem do autobusu.

V 8:09 hodin, kdy měl vykládat cestující na Hradeckém nádraží, byl poslední autobus ze tří vypravených teprve na kruhovém objezdu u ČKD. Před hradecké nádraží dojel až ve čtvrt na devět, další tři minuty ještě ztratil ve chvíli, kdy řidič hledal správnou zastávku, na které má cestující vyložit.

Ti tak vyskákali z autobusu v 8:18 hodin. Rychlým krokem se vydali k budově vlakového nádraží, kde teprve zjistili, že jejich vlak na Prahu odjel již před devíti minutami a oni tak musí skoro hodinu čekat na další.

Ti, kteří měli za cílovou stanici Hradec Králové, což byli většinou studenti, nebrali zpoždění a komplikace v dopravě tragicky. „Vlakem v 7:41 jezdím pravidelně do školy a i teď by mi to mělo vyjít časově. Vadí mi spíš pohodlí, cesta vlakem je pohodlnější,“ řekla mladá blondýnka, která se představila jako Jana.

Mírné zmatky panovaly i u cestujících, kteří vyráželi opačným směrem, tedy na Jaroměř, Náchod, Trutnov či Liberec.

„Kdyby nám o výluce dali vědět aspoň měsíc dopředu. Já se to takhle dozvěděla až u okénka, když jsem si šla koupit jízdenku,“ postěžovala si starší žena, která se vracela domů od lékaře.

Náhradní autobusy budou odjíždět dříve a přijíždět později

České dráhy byly nucené úplně změnit časy některých spojů. „Náhradní autobusy budou oproti pravidelnému jízdnímu řádu odjíždět dříve a přijíždět později,“ upozornil Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Takže například vlak číslo 1843 běžně odjížděl z jaroměřského nádraží v 9:03 hodin, autobusový spoj Z, který ho nahrazuje, však vyráží na cestu již v 8:48 hodin, aby stihnul příjezd do Hradce Králové v 9:24 jako vlak.

Dráhy pak nasadily i speciální autobusy, které odvezou cestující, kteří by z Hradce Králové měli pokračovat na Pardubice, přímo před pardubické hlavní nádraží. Cestující se tak nemusí zdržovat přestupováním na vlak v Hradci Králové a do Pardubic dojedou pohodlně přímo. Cestu přes Pardubice doporučily České dráhy i lidem, kteří cestují z nebo do Prahy.

„Cestující s jízdenkou platnou po trati Hradec Králové - Chlumec nad Cidlinou - Velký Osek a Praha můžou využít náhradní spojení přes Pardubice bez doplatku jízdného,“ uvedl Pošta.

Až do konce výluky 2. srpna bude částečně omezena i přeprava jízdních kol či nadměrných zavazadel.

„Zároveň bychom chtěli požádat hendikepované cestující a skupiny o předhlášení přepravy v dostatečném předstihu,“ požádal cestující ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Hradci Králové Roman Moravčík.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz