Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výlukové autobusy brzdí oprava silnice, lidem v Hradci ujíždějí vlaky

  11:59aktualizováno  11:59
Lidé, kteří ráno cestují vlakem do Hradce Králové nebo Prahy z Trutnova či Jaroměře, musí až do 2. srpna vstávat alespoň o hodinu dříve. Kvůli výluce na trati mezi Jaroměří a Hradcem je v úseku nasazena náhradní autobusová doprava, ale tu zdržuje ještě oprava silnice. Hněv cestujících odnášejí průvodčí.

Výlukové autobusy z Jaroměře do Hradce Králové (18.4.2016). | foto: Lukáš Urban

Autobusy se nestihnou do Hradce dostat ve stejný čas jako vlak hlavně kvůli rekonstrukci silnice na hlavním tahu z Hradce na Jaroměř u Holohlav, kde se především ve špičkách tvoří kolony aut (více jsme o tom psali zde).

I když se vozy náhradní dopravy snaží kritické místo objíždět po vedlejších silnicích, do Hradce dojedou se zpožděním a lidé, kteří chtějí pokračovat na Prahu, mají smůlu. Přípoj jim ujede.

Fotogalerie

To byl případ několika cestujících, kteří ráno vyrazili vlakem z Trutnova, v Jaroměři přestoupili na náhradní dopravu a po příjezdu na hradecké hlavní nádraží jen zoufale stáli u tabule odjezdů a snažili se na ní najít svůj spoj, kterým mají pokračovat do hlavního města. Ten tam však nebyl.

„Vlak do Prahy odjel, nečekal na přípoje. Musíte si počkat na další,“ poradil jim jeden z cestujících, kteří v hale čekali na vlak.

Potvrdil to i jeden z průvodčích, kteří čekali na zastávce před hradeckým nádražím.

„Přípoje jsou zrušeny kvůli tomu, že rozkopali silnici u Holohlav. Směrem na Hradec je potřeba vyjet vždy o spoj dřív,“ pokrčil rameny. Zejména na hlavu průvodčích v Hradci Králové se ráno snášel hněv některých cestujících, kteří se zpožděním nepočítali.

Další minuty nabral autobus po cestě

Vlak R 932, který byl prvním spojem po zahájení výluky, měl z Jaroměře původně vyjíždět v 7:41 hodin a v Hradci Králové být v 7:55 hodin. Odtamtud by spoj pokračoval dál do Prahy, kde má čas příjezdu uvedený v 9:43.

Nově ale dráhy vlak vypravují z Hradce Králové v původní odjezdový čas 8:09. Na trase výluky ho měl suplovat autobus označený písmenem R, který měl z jaroměřského nádraží vyjet v 7:42 hodin a bez dalších zastávek do Hradce dorazit v 8:09, tedy v čas, kdy z Hradce odjíždí vlak do Prahy, který by tak cestující z autobusu mohli teoreticky stihnout.

Jenže realita vypadala úplně jinak. Konvoj tří autobusů, které naložily lidi z vlaku od Trutnova, vyjel od nádraží s tříminutovým zpožděním. Další minuty pak nabral po cestě.

„Trasu jsme si cvičně projeli v neděli jedním autobusem, abychom viděli, jak vypadá, a kudy se máme vyhnout tomu zúžení kvůli opravované silnici. To místo musíme objet,“ uvedl jeden z řidičů, kteří se po sedmé hodině šikovali před vlakovým nádražím.

Situaci zkomplikoval i nefunkční počítač u přepážky na prodej jízdenek. Cestující, kteří nastupovali v Jaroměři, si tak museli kupovat jízdenky přímo u průvodčí před vstupem do autobusu.

V 8:09 hodin, kdy měl vykládat cestující na Hradeckém nádraží, byl poslední autobus ze tří vypravených teprve na kruhovém objezdu u ČKD. Před hradecké nádraží dojel až ve čtvrt na devět, další tři minuty ještě ztratil ve chvíli, kdy řidič hledal správnou zastávku, na které má cestující vyložit.

Ti tak vyskákali z autobusu v 8:18 hodin. Rychlým krokem se vydali k budově vlakového nádraží, kde teprve zjistili, že jejich vlak na Prahu odjel již před devíti minutami a oni tak musí skoro hodinu čekat na další.

Ti, kteří měli za cílovou stanici Hradec Králové, což byli většinou studenti, nebrali zpoždění a komplikace v dopravě tragicky. „Vlakem v 7:41 jezdím pravidelně do školy a i teď by mi to mělo vyjít časově. Vadí mi spíš pohodlí, cesta vlakem je pohodlnější,“ řekla mladá blondýnka, která se představila jako Jana.

Mírné zmatky panovaly i u cestujících, kteří vyráželi opačným směrem, tedy na Jaroměř, Náchod, Trutnov či Liberec.

„Kdyby nám o výluce dali vědět aspoň měsíc dopředu. Já se to takhle dozvěděla až u okénka, když jsem si šla koupit jízdenku,“ postěžovala si starší žena, která se vracela domů od lékaře.

Náhradní autobusy budou odjíždět dříve a přijíždět později

České dráhy byly nucené úplně změnit časy některých spojů. „Náhradní autobusy budou oproti pravidelnému jízdnímu řádu odjíždět dříve a přijíždět později,“ upozornil Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Takže například vlak číslo 1843 běžně odjížděl z jaroměřského nádraží v 9:03 hodin, autobusový spoj Z, který ho nahrazuje, však vyráží na cestu již v 8:48 hodin, aby stihnul příjezd do Hradce Králové v 9:24 jako vlak.

Dráhy pak nasadily i speciální autobusy, které odvezou cestující, kteří by z Hradce Králové měli pokračovat na Pardubice, přímo před pardubické hlavní nádraží. Cestující se tak nemusí zdržovat přestupováním na vlak v Hradci Králové a do Pardubic dojedou pohodlně přímo. Cestu přes Pardubice doporučily České dráhy i lidem, kteří cestují z nebo do Prahy.

„Cestující s jízdenkou platnou po trati Hradec Králové - Chlumec nad Cidlinou - Velký Osek a Praha můžou využít náhradní spojení přes Pardubice bez doplatku jízdného,“ uvedl Pošta.

Až do konce výluky 2. srpna bude částečně omezena i přeprava jízdních kol či nadměrných zavazadel.

„Zároveň bychom chtěli požádat hendikepované cestující a skupiny o předhlášení přepravy v dostatečném předstihu,“ požádal cestující ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Hradci Králové Roman Moravčík.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz