Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestující čeká zklamání, výluky MHD v Hradci pokračují až do října

  8:10aktualizováno  8:10
Lidé, kteří se těšili, že od pondělí budou v hradecké MHD znovu přestupovat na zastávce Adalbertinum, budou zklamáni. Výluky a změny tras na 21 linkách městských autobusů, které měly skončit s prázdninami, budou pokračovat minimálně ještě měsíc. Protáhnou se i práce na Slezském Předměstí.

V Hradci Králové pokračují výluky kvůli stavbám | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do starých kolejí se vrátí zatím jen spoj číslo sedm. Zavinilo to prodloužení zemních prací na třídě ČSA v centru města a v Jižní ulici na Slezském Předměstí, po nichž běžně vede řada autobusových a trolejbusových spojů. Pracovníci dopravního podniku teď proto urychleně vyrábějí nové jízdní řády.

„Obě akce stavaři prodloužili do 5. října, s čímž jsme nepočítali,“ říká vedoucí střediska MHD Leo Sedláček.

„Stavbu v Jižní ulici zdržely telekomunikační sítě, které byly ve větší hloubce, než bylo uvedeno v projektové dokumentaci. Běžně takové sítě bývají v hloubce zhruba jeden metr, tyto byly ve třech metrech,“ vysvětluje důvod zdržení při stavbě kanalizace na Slezském Předměstí Pavel Tomášek ze stavební firmy Matex.

O měsíc se protáhne i uzávěrka křižovatky třídy ČSA a Mostecké ulice

Celá stavba kvůli výškové přeložce sítí proto celý jeden měsíc stála. „Jelikož jsou sítě hodně obsazené, trvalo třicet dnů, než nám je vypnuli a přeložili, v té době jsme nebyli schopni pokračovat dál,“ pokračuje Tomášek.

O měsíc se protáhne i uzávěrka křižovatky třídy ČSA a Mostecké ulice v centru města, která uzavřela dopravní uzel u Adalbertina. „Na naší straně zpoždění nevzniklo. Práce na rekonstrukci vodovodu a kanalizace ukončíme v dohodnutém termínu k 31. srpnu, na nás ale bude navazovat rekonstrukce komunikace, kterou si zadal magistrát,“ sděluje mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergerová. 

Pokračování oprav potvrzuje i mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková: „Opravu schválili představitelé města v květnu a už tehdy bylo jasné, že stavba potrvá zhruba do konce roku. Nevím, kde vznikl šotek, který může za to, že cedule dopravního podniku na zastávkách slibovaly obnovení provozu od 1. září.“ 

Stavební firma, která za 15,4 milionů korun kompletně vymění povrch vozovky i chodníků, které budou nově bezbariérové, by podle smlouvy měla staveniště vyklidit do 21. listopadu. Autobusy ale lokalitou budou moci projíždět už dřív.

„Od 5. října by tam měli dát koberec, po kterému budou moct autobusy městské dopravy provizorně projíždět,“ slibuje mluvčí magistrátu. Poprázdninový život v Hradci zkomplikuje zejména absence zastávky Adalbertinum, která slouží jako přestupní uzel pro téměř všechny linky.

U některých spojů ji zastoupí zastávka u Muzea východních Čech, pro linky 23 a 27, které spojují Moravské a Slezské Předměstí, dopravní podnik na začátku prázdnin zřídil stanici u krajského soudu, ta kvůli změnám zůstane v provozu až do 5. října.

Změna se dotkne i dvou školních linek

Změna se dotkne i dvou školních linek 16Š a 23Š, studentům by ale podle Sedláčka neměla výluka život příliš zkomplikovat.

„Z praxe víme, že většina z nich nejčastěji přestupuje u magistrátu, kde zastávka zůstala zachována,“ říká šéf střediska dopravního podniku. Se změnou jízdního řádu se po prázdninách do města na některé linky vrátí kloubové autobusy. Cestující budou ve všední dny od prvního září jezdit znovu podle prvního sloupce v jízdním řádu.

Dobrou zprávou pro cestující je návrat linky číslo 7 na původní trasu, která byla odkloněna kvůli velké rekonstrukci křižovatky U Husa v Malšovicích.

Dopravní podnik naopak dvě linky zruší, a to linku 26R a dva spoje linky 26, které v 8.01 a v 8.13 jezdily ze Stěžer. „K těmto změnám dochází na žádost obce Stěžery,“ říká Sedláček.

Linku 26R bude od září nově pokrývat svým spojem odjíždějícím v 7.50 z hradeckého terminálu hromadné dopravy dopravní společnost Arriva.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz