Řidičský průkaz vydaný od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 si lidé musí vyměnit...

Řidičský průkaz vydaný od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 si lidé musí vyměnit do konce roku 2013. | foto: www.vymentesiridicak.cz

Policisté v Královéhradeckém kraji začínají pokutovat prošlé řidičáky

  • 0
Několik tisíc šoférů v Královéhradeckém kraji si stále ještě nevyměnilo starý řidičský průkaz. Policisté upozorňují, že právě od pondělí 20. ledna začínají nekompromisně postihovat ty, kteří sednou za volant s neplatným dokladem.

Právě dnes totiž definitivně končí policejní trpělivost s opozdilci, kterým tak hrozí pokuta od 1 500 do dvou tisíc korun.

"Od 20. ledna budeme nekompromisní ke každému řidiči, který u sebe nebude mít platné řidičské oprávnění. Nemůžeme být stále benevolentní, musíme dělat, co nám zákon nařizuje," upozornila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Povinná výměna se týká všech průkazů, které si řidiči vyzvedli mezi začátkem roku 2001 a koncem dubna 2004.

Kolik průkazů zbývalo vyměnit

Broumov 258   14,94%

Dobruška 293   16,71%

Dvůr Králové 528   14,28%

Hořice 287   15,82%

H. Králové 2 652   20,84%

Jaroměř 292   17,10%

Jičín 941   17,22%

Kostelec n. O. 297   16,06%

Náchod 1 119   17,53%

Nová Paka 246   16,61%

Nové Město 289   16,96%

Nový Bydžov 205   15,77%

Rychnov n. K. 545   19,83%

Trutnov 1 409   19,23%

Vrchlabí 564   18,76%

kraj celkem 9 925   17,6%

Pozn.: první údaj je počet nevyměněných řidičských průkazů, druhý znamená procentuální poměr. Statistiky zveřejňuje ministerstvo dopravy každý měsíc, tyto údaje byly platné k 1. lednu 2014.

Přestože poslední známé statistiky vydalo ministerstvo dopravy 1. ledna a od té doby si někteří řidiči novou legitimaci už vyzvedli, v Královéhradeckém kraji stále zbývá vyměnit kolem devíti tisíc průkazů.

Proč pokuty hrozí právě od 20. ledna? Důvod je jednoduchý: opozdilci, kteří se vydali na úřady až na Silvestra, totiž ještě mohli získat potvrzení, že si požádali o doklad v řádném termínu do 31. prosince.

Když se tímto lístkem prokázali spolu se starým řidičákem, neměli při kontrole žádný problém. Státní tiskárna má na výrobu nového dokladu dvacetidenní lhůtu, takže všichni žadatelé z loňského roku by dnes už dokumenty měli mít.

V lednu úřady nevydají náhradní lístek

Po Novém roce už úřady nevydávají žádná náhradní potvrzení. Lidé bez nového řidičáku tím pádem nesmějí vůbec za volant, musí si počkat na svůj doklad a navíc zaplatí 50 korun.

"Na žádosti doručené v lednu pohlížíme, že je řidiči nepodali v řádném termínu podle zákona. Kdybychom jim vydali potvrzení, nemělo by žádnou právní váhu," vysvětlil vedoucí odboru dopravy na hradeckém magistrátu Petr Černohlávek.

Na silnicích byl do minulého týdne zatím klid. Například policisté na Náchodsku v novém roce zatím nedali žádné pokuty za jízdu s neplatným řidičákem.

"Pokud vím, takového provinilce jsme neměli. Do 19. ledna policisté uznali lístek, že si řidič už požádal o výměnu. Od pondělka je však budeme pokutovat," varovala náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Fronty už nejsou, zájem opadá

Těm, kdo si konečně chtějí nový řidičský průkaz vyřídit, nehrozí čekání ve frontách. Třeba v Hradci si lidé mohou rezervovat termín na internetu nebo přijít přímo.

"Teď nemáme žádnou čekací dobu. V posledním týdnu zájem o výměny řidičských průkazů výrazně klesl. V novém roce jsme vydali podle mého odhadu asi dvě stě až tři sta řidičských průkazů," dodal šéf hradeckého odboru dopravy Černohlávek.

V Náchodě měli vyměnit začátkem roku ještě kolem tisíce řidičáků, teď už jich zbývá asi 600. Ani zde velký nápor kupodivu necítí.

V Trutnově záleží, kdy řidiči dorazí. Otevřeno tam však mají i v pátek. "Někdy se tu objeví naráz víc lidí ve špičce. Kdo řidičský průkaz potřebuje, tomu nezbývá nic jiného než počkat. Počítáme s tím, že část průkazů zůstane nevyměněna. Jde například o lidi staršího věku, kteří dojdou k závěru, že už jezdit nebudou," řekl vedoucí dopravního odboru na trutnovské radnici Leoš Křemenský.

Právě lidé nad 70 let tvořili skoro čtvrtinu těch, na něž se vztahovala výměna řidičáků v Královéhradeckém kraji. Ti, kdo už si nový průkaz nechtějí zařizovat, by se ho měli oficiálně vzdát a odevzdat ho na úřadu.

V republice nestihlo výměnu 200 tisíc lidí

Stát se pustil do hromadné výměny řidičáků ve třech vlnách kvůli požadavkům Evropské unie. "Už od roku 2004 se řidičské průkazy vydávají jen v podobě plastových karet," připomněl náměstek ministra dopravy Jaroslav Deml.

Loni na podzim Deml odhadoval, že výměnu nestihne až 300 tisíc Čechů, ale masivní kampaň přece jen přitáhla na úřady více lidí. Během prosince úřady vyměnily 91 tisíc průkazů.

Na přelomu roku 2013 scházelo vyměnit přes 201 tisíc průkazů v celé České republice. I když úřady upozorňovaly, že lidé nemají nechávat výměnu řidičáků na poslední chvíli, stejně na to došlo.

Opozdilci se museli postavit do front, které se na některých místech tvořily od podzimu do konce roku. Třeba jičínský úřad posílil odbavování, ale jinde vyčkávali, protože zájem řidičů nebyl až tak velký.

"Každý měl dost času si řidičák vyměnit v klidu a včas, ale přesto bych byl pro nějaké rozumné řešení. Například starý řidičák ještě tolerovat pro tuzemské ježdění půl roku, ale vlastní výměnu zpoplatnit," navrhoval například v debatě na iDNES.cz Pavel Jeřábek.