Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Puč v Dobrušce: blesková výměna starosty Tojnara radnici zaskočila

  8:55aktualizováno  8:55
Petr Tojnar už není starostou Dobrušky. Po bouřlivé diskusi jej zastupitelé odvolali a nahradili bývalým místostarostou Petrem Lžíčařem, který na konci února rezignoval. Události nabraly rychlý spád na pondělním zastupitelstvu, které se protáhlo na čtyři hodiny.

Starosta Dobrušky Petr Tojnar přebírá na Pražském hradě ocenění Nejlepší starosta 2010-2014 v Královéhradeckém kraji. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zastupitelé měli v plánu jako poslední bod před diskusí volbu nového místostarosty, protože dosavadní druhý místostarosta Petr Lžíčař ze sdružení Veřejnost za všestranný rozvoj Dobrušky (VZVRD) na konci února rezignoval. Na jeho místo zastupitelé zvolili Petra Sadovského (ANO), který byl předloni kandidátem hnutí na senátora za Rychnovsko.

Vzápětí však následovala daleko zásadnější výměna. Lžíčař v diskusi vysvětloval důvody své rezignace, nemohl prý již dál spolupracovat se starostou Petrem Tojnarem (ODS), a navrhl jeho odvolání, což řadu lidí v sále zaskočilo. Následovala vyhrocená diskuse, po které odvolání starosty podpořilo osm z patnácti zastupitelů.

Petr Tojnar

Starosta Dobrušky Petr Tojnar s cenou pro nejlepší město pro byznys v...

Odvolaný Petr Tojnar byl jedním z devíti starostů, které si ODS na radnicích v kraji udržela po volbách v roce 2014.

Paradoxní je, že v roce 2014 získal ocenění Nejlepší starosta v Královéhradeckém kraji, které uděloval Svaz měst a obcí ČR.

V roce 2012 získala sedmitisícová Dobruška pod vedením Tojnara také titul Město pro byznys v Královéhradeckém kraji (více čtěte zde).

Tojnar na radnici zažil i krušné chvíle. V roce 2009 ho Krajský soud v Hradci Králové odsoudil k peněžitému trestu za křivou výpověď, která však nesouvisela s výkonem veřejné funkce. Tojnar lhal jako svědek, aby pomohl svému známému, který byl stíhán za rvačku (psali jsme zde). Sám tehdy požádal zastupitelstvo o důvěru, kterou získal. Uspěl i podruhé, když jeho odvolání v prosinci 2009 požadovala část občanů peticí.

Před vstupem na radnici působil jako detektivem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

„Byla jsem z toho překvapená jako většina lidí v sále. Jednání trvalo čtyři hodiny,“ popsala tajemnice Městského úřadu v Dobrušce Lenka Matušková.

„Odstupoval jsem, protože jsem chtěl mít klid. Nemohl jsem už dál snášet jeho (Tojnarův) přístup ke spolupráci, která takřka ustala. Přestávala být šance mít jakýkoliv vliv na řízení města. Po rezignaci za mnou přišlo tolik lidí a měl jsem tolik telefonátů s podporou, abych s tím něco udělal,“ zdůvodnil nový starosta Petr Lžíčař (VZVRD).

Dlouholetý první muž radnice, který vedl Dobrušku třetí volební období v řadě, skončil ve funkci ze dne na den. Události z pondělního zastupitelstva však komentovat odmítl.

„Jestli voláte kvůli pondělku, k tomu se nebudu vyjadřovat,“ řekl v úterý do telefonu Tojnar.

Starostou zastupitelé zvolili právě Lžíčaře, který odvolání Tojnara inicioval. Proti němu do funkce kandidoval ještě první místostarosta Petr Poláček (nezávislý za ODS), ten však neuspěl.

„Z jednání bylo jasné, že se osm zastupitelů dopředu dohodlo, jak budou postupovat. Podali návrh na zařazení nového bodu, odvolali starostu, rozhodli o tom, že se ihned zvolí nový a tak dále. Vše bylo o jediný hlas, ale to je zkrátka demokracie. Podobně se rozhoduje i v parlamentu,“ komentoval zasedání Poláček, který zvažoval, že z vedení radnice také odstoupí.

Změnila se téměř polovina rady

Kolegové z kandidátky občanských demokratů ho však přesvědčili, aby i nadále pracoval pro město.

„Já jsem zatím s novým starostou problém neměl, normálně komunikujeme. On sám mi řekl, abych v práci zůstal. O odstoupení neuvažuji,“ dodal první místostarosta.

Na funkci radního v pondělí rezignoval také Karel Joukl (KSČM), kvůli němuž musel tehdejší starosta Petr Tojnar v roce 2014 vedení ODS vysvětlovat, proč se na radnici spojil s komunisty. Rozhodnutí tehdy obhájil s poukazem, že v Dobrušce jde o lidi a nikoliv o koalice stran. Na místo Joukla zastupitelé zvolili Oldřicha Bittnera z TOP 09.

„U nás se skutečně o koalici úplně nehovořilo, i když nějaké rozdělení sil tu bylo. V radě zůstal Petr Poláček za ODS a doplnili jsme dva radní z dalších stran,“ vysvětlil Petr Lžíčař. V současnosti tak v radě Dobrušky zasedá VZVRD, TOP 09, ANO a ODS.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz