Puč v Dobrušce: blesková výměna starosty Tojnara radnici zaskočila

  8:55aktualizováno  8:55
Petr Tojnar už není starostou Dobrušky. Po bouřlivé diskusi jej zastupitelé odvolali a nahradili bývalým místostarostou Petrem Lžíčařem, který na konci února rezignoval. Události nabraly rychlý spád na pondělním zastupitelstvu, které se protáhlo na čtyři hodiny.

Starosta Dobrušky Petr Tojnar přebírá na Pražském hradě ocenění Nejlepší starosta 2010-2014 v Královéhradeckém kraji. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zastupitelé měli v plánu jako poslední bod před diskusí volbu nového místostarosty, protože dosavadní druhý místostarosta Petr Lžíčař ze sdružení Veřejnost za všestranný rozvoj Dobrušky (VZVRD) na konci února rezignoval. Na jeho místo zastupitelé zvolili Petra Sadovského (ANO), který byl předloni kandidátem hnutí na senátora za Rychnovsko.

Vzápětí však následovala daleko zásadnější výměna. Lžíčař v diskusi vysvětloval důvody své rezignace, nemohl prý již dál spolupracovat se starostou Petrem Tojnarem (ODS), a navrhl jeho odvolání, což řadu lidí v sále zaskočilo. Následovala vyhrocená diskuse, po které odvolání starosty podpořilo osm z patnácti zastupitelů.

Petr Tojnar

Starosta Dobrušky Petr Tojnar s cenou pro nejlepší město pro byznys v...

Odvolaný Petr Tojnar byl jedním z devíti starostů, které si ODS na radnicích v kraji udržela po volbách v roce 2014.

Paradoxní je, že v roce 2014 získal ocenění Nejlepší starosta v Královéhradeckém kraji, které uděloval Svaz měst a obcí ČR.

V roce 2012 získala sedmitisícová Dobruška pod vedením Tojnara také titul Město pro byznys v Královéhradeckém kraji (více čtěte zde).

Tojnar na radnici zažil i krušné chvíle. V roce 2009 ho Krajský soud v Hradci Králové odsoudil k peněžitému trestu za křivou výpověď, která však nesouvisela s výkonem veřejné funkce. Tojnar lhal jako svědek, aby pomohl svému známému, který byl stíhán za rvačku (psali jsme zde). Sám tehdy požádal zastupitelstvo o důvěru, kterou získal. Uspěl i podruhé, když jeho odvolání v prosinci 2009 požadovala část občanů peticí.

Před vstupem na radnici působil jako detektivem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

„Byla jsem z toho překvapená jako většina lidí v sále. Jednání trvalo čtyři hodiny,“ popsala tajemnice Městského úřadu v Dobrušce Lenka Matušková.

„Odstupoval jsem, protože jsem chtěl mít klid. Nemohl jsem už dál snášet jeho (Tojnarův) přístup ke spolupráci, která takřka ustala. Přestávala být šance mít jakýkoliv vliv na řízení města. Po rezignaci za mnou přišlo tolik lidí a měl jsem tolik telefonátů s podporou, abych s tím něco udělal,“ zdůvodnil nový starosta Petr Lžíčař (VZVRD).

Dlouholetý první muž radnice, který vedl Dobrušku třetí volební období v řadě, skončil ve funkci ze dne na den. Události z pondělního zastupitelstva však komentovat odmítl.

„Jestli voláte kvůli pondělku, k tomu se nebudu vyjadřovat,“ řekl v úterý do telefonu Tojnar.

Starostou zastupitelé zvolili právě Lžíčaře, který odvolání Tojnara inicioval. Proti němu do funkce kandidoval ještě první místostarosta Petr Poláček (nezávislý za ODS), ten však neuspěl.

„Z jednání bylo jasné, že se osm zastupitelů dopředu dohodlo, jak budou postupovat. Podali návrh na zařazení nového bodu, odvolali starostu, rozhodli o tom, že se ihned zvolí nový a tak dále. Vše bylo o jediný hlas, ale to je zkrátka demokracie. Podobně se rozhoduje i v parlamentu,“ komentoval zasedání Poláček, který zvažoval, že z vedení radnice také odstoupí.

Změnila se téměř polovina rady

Kolegové z kandidátky občanských demokratů ho však přesvědčili, aby i nadále pracoval pro město.

„Já jsem zatím s novým starostou problém neměl, normálně komunikujeme. On sám mi řekl, abych v práci zůstal. O odstoupení neuvažuji,“ dodal první místostarosta.

Na funkci radního v pondělí rezignoval také Karel Joukl (KSČM), kvůli němuž musel tehdejší starosta Petr Tojnar v roce 2014 vedení ODS vysvětlovat, proč se na radnici spojil s komunisty. Rozhodnutí tehdy obhájil s poukazem, že v Dobrušce jde o lidi a nikoliv o koalice stran. Na místo Joukla zastupitelé zvolili Oldřicha Bittnera z TOP 09.

„U nás se skutečně o koalici úplně nehovořilo, i když nějaké rozdělení sil tu bylo. V radě zůstal Petr Poláček za ODS a doplnili jsme dva radní z dalších stran,“ vysvětlil Petr Lžíčař. V současnosti tak v radě Dobrušky zasedá VZVRD, TOP 09, ANO a ODS.

Nejčtenější

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Další z rubriky

Hradecká pěší zóna se rozpadá, dlažba praská i kvůli parkujícím autům

Popraskané mramorové dlaždice pěší zóny ve Švehlově ulici v Hradci Králové.

Rozlámaná dlažba trpí pod koly aut, na cyklisty číhají nebezpečné díry, mříže odvodňovacích kanálků jsou vyvrácené....

Souzeného exšéfa hradeckého červeného kříže nově obvinili ze zpronevěry

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Šéfa někdejší pobočky Českého červeného kříže v Hradci Králové, který je souzený za dotační podvody, nyní kriminalisté...

„Ajťák“ s roztroušenou sklerózou ovládá počítač brčkem, učí i ostatní

Ústní myš slouží k ovládání počítače i virtuální klávesnice.

Nemohou hýbat rukama, přesto dokážou psát emaily, surfovat po internetu, zapnout si televizi nebo rozsvítit lampičku....

Najdete na iDNES.cz