David Matýsek u Krajského soudu v Hradci Králové (7. března 2012)

David Matýsek u Krajského soudu v Hradci Králové (7. března 2012) | foto: Martin Horký, MF DNES

Miliony nikdo v igelitce neodnesl, hájí se šéf klubu pro děti ulice

  • 4
David Matýsek poprvé předestřel soudu svůj pohled na dění ve zkrachovaném pardubickém Klubu hurá kamarád. Obžaloba ho viní z dotačních podvodů za 6,7 milionu korun. Z výpovědi vyplynulo, že bývalý šéf neměl hospodaření zcela pod kontrolou. "Ale ty peníze nikdo neodnesl v igelitce," bránil se údajné škodě.

Rozsáhlá obžaloba o deseti tisících stran klade Matýskovi za vinu zejména to, že jako vůdčí osobnost klubu uplatňoval u více poskytovatelů dotací tytéž daňové doklady, takže dvakrát přijal peníze na jeden účel.

"Jednal s úmyslem odčerpat neoprávněně finanční prostředky z už poskytnutých dotací ve prospěch klubu," stojí ve spisu (podrobnosti o obžalobě čtěte zde).

Matýsek vzal ale obžalobu osobně a vyjádření k ní zeširoka. "Vypadá to, jako by někdo 6,7 milionu odnesl v igelitce, ale to je nesmysl," konstatoval hned v první větě před Krajským soudem v Hradci Králové.

Pád Klubu hurá kamarád

Podle obžaloby se David Matýsek dopouštěl podvodů jako předseda představenstva a ředitel pardubického občanského sdružení Klub hurá kamarád, které pobíralo dotace od různých institucí. Trestné činnosti se měl dopouštět od počátku roku 2001 do 15. února 2007, kdy byl na majetek klubu prohlášen konkurz. Péči o lidi drogově závislé, sociálně vyloučené děti a další postižené lidi si pak rozdělily jiné neziskové organizace.

Pak soudu líčil, jak klub v roce 1994 vznikl, aby se staral o mládež na ulici a drogově závislé. Během druhé poloviny devadesátých let se jeho činnost rychle rozrůstala, přibývalo klientů, aktivit i spolupracovníků. Opačným směrem šly ale dotace.

"Bylo velmi těžké dodržet vyrovnaný rozpočet, často se to nepodařilo," přiznal Matýsek. Podle něj byly potíže zejména na začátku roku, kdy klub neměl peníze a čekal, jaké projekty mu budou schváleny. Vázlo tak placení faktur i odvodů třeba na zdravotní a sociální pojištění.

"S odstupem vidím, že to byl neřízený rozvoj a nebylo to příliš zdravé. Všichni jsme žili prací s klienty, ale na manažerské řízení nikdo nebyl příliš vzdělaný. Chovali jsme se možná jako malé děti," připustil obžalovaný. Administrativa byla prý na druhém třetím místě.

Není jasné, zda měl někdo účetnictví pod kontrolou

Soudce Miloslav Ježek pak Matýska pobídl, aby mluvil k věci. A ukázalo se, že oběh účetních dokladů v organizaci, která v jednu chvíli čerpala třeba 60 dotačních programů, neměl obžalovaný pod kontrolou.

"Nikdo neříká, že jste peníze odnesl v igelitce. Ale jak jste problémy řešili? Uplatňovali jste některé doklady dvakrát?" zeptala se státní zástupkyně Daniela Smetanová.

"K tomu se nemohu vyjádřit, musel bych se podívat na konkrétní doklady. To měl na starosti pan inženýr Balík, s ním jsem všechno konzultoval," hájil se obžalovaný. Balík podle něj měl hlídat i to, aby šly dotace na správný účel.

Obhajoba žádá předvolat poslance i bývalého senátora

Zmiňovaný inženýr Balík ale už v roce 2010 vyšetřovatelům vypověděl, že byl sice členem představenstva, ale neměl přístup k účetnictví. To prý měly na starosti postupně dvě ženy. Připustil ale také, že má dlouhodobé problémy s pamětí.

"To je nesmysl. Pan Balík dostával všechny podklady, schvaloval daňové přiznání, bez něj bych ho nepodepsal, já tomu v podstatě nerozuměl. Před představenstvem si vyžádal účetní sjetiny a kontroloval je," tvrdí Matýsek.

Ten spolu s obhájcem navrhl předvolat někdejší elitní představitele, mimo jiné současného poslance Miroslava Petráně nebo bývalého senátora Jiřího Stříteského, kteří v době fungování klubu do roku 2006 přišli s organizací do styku jako představitelé města. Stříteský dělal primátora, Petráň byl radním.