Zakázaný tvrdý alkohol vymění cukrář za šampaňské nebo vína. Do speciální hořké čokolády zase může přidat nivu nebo lososa. (Ilustrační snímek)

Zakázaný tvrdý alkohol vymění cukrář za šampaňské nebo vína. Do speciální hořké čokolády zase může přidat nivu nebo lososa. (Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Cukrář reaguje na prohibici, místo rumu použije kachní játra a lososa

  • 40
Výrobce hradeckých pralinek už přemýšlí, jak bude reagovat na nedostatek lihovin. Pokud prohibice potrvá déle než dva měsíce, sáhne po nových příchutích.

Kdyby se prohibice protáhla, labužníci, kteří si zvykli mlsat oblíbené pralinky s chutěmi různých lihovin, by museli přesedlat na jiné příchutě. Výrobce hradecké speciality, jejíž věhlas dávno přerostl hranice města až na mezinárodní recepce na Pražském hradě, totiž alkohol do cukrovinek přidává. A ve velkém.

"Zatím mám pralinek dost i dostatečnou zásobu lihovin. S ní bych vydržel určitě až do listopadu. I kdyby alkohol došel, nemůže mě to rozhodit, protože mám i velkou zásobu různých receptur na cukrovinky, do nichž se nepřidává," říká královéhradecký cukrář Rudolf Papírník.

Kdyby mu došly suroviny na velmi oblíbené pralinky s absintem, s whisky nebo tradičním rumem, nikdo se nemusí bát, že by o ručně vyráběné sladkosti přišel. Jen by chutnaly trochu jinak.

"Mám tady třeba mrazem sušené ovoce, které je chuťově velice zajímavé. Budeme dělat i pralinky ze speciálně šlechtěných druhů čokolády, jejichž množství je velmi omezené, třeba jen tři sta tun kakaových bobů na celém světě. Mají zemité, kouřové nebo karamelové chutě," sděluje cukrář.

Cukrář nahradí alkohol játry, sýrem nebo rybou

Alkohol v pralinkách dokáže nahradit i slanými ingrediencemi. "Do speciální hořké čokolády tak dáváme třeba sýr nivu, kachní játra nebo lososa," říká. Do pralinek může dát i povolený alkohol, například šampaňské nebo moravská vína. "Takové pralinky budou i součástí VIP košů pro zahraniční delegace, které se zajímají o české potraviny," říká.

Dřív než na pralinkách by se podle něj prohibice mohla projevit na výrobě zákusků a dortů, které Papírník ve svém cukrářství vyrábí.

"Jediné, čím můžeme alkohol nahradit v exkluzivních dortech, jsou přírodní aromatické látky. Vyrábí se macerací meruňkových pecek, cenově je to ale velmi nákladné. Pro představu je takové aroma dražší než lahev prvotřídní dvanáctileté whisky," tvrdí Papírník. Používání těchto aromat by tak jím vyráběné dezerty mohlo prodražit.

Věrní zákazníci se zatím nedostatku pralinek neobávají. "Na ten je prohibice příliš krátkou dobu. Lidé ani moc nevědí, že cukrář s alkoholem hodně pracuje," říká.