Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchní soud zrušil podmínku výrobci varhan pro Hradec, případ vrátil

  13:57aktualizováno  13:57
Už potřetí se Vladimír Grygar ocitne na lavici obžalovaných u hradeckého krajského soudu. Pro Hradec Králové vyráběl před lety varhany, na které město poskytlo šestimilionovou dotaci, ale koncertní nástroj dodnes nemá. Vrchní soud dotační podvod znovu vrátil do Hradce Králové.

Obžalovaný výrobce varhan Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové. (20. 11. 2013) | foto: iDNES.cz

Vladimíra Grygara hradecký krajský soud před dvěma lety zprostil obžaloby (rozhodnutí najdete zde), ale loni v listopadu ho po prvním zásahu pražského vrchního soudu potrestal tříletým podmíněným trestem a povinností vrátit téměř celou dotaci (více čtěte zde).

"Účelu trestu bude dosaženo lépe, pokud mu bude umožněno uhradit způsobenou škodu, což je podmínka," uvedl tehdy předseda senátu Jiří Vacek. 

Sbírka na nové varhany

Poté, co hradecký magistrát přišel o varhany i o peníze, vznikl Nadační fond varhany pro filharmonii Hradec Králové, který na výrobě mistrovského koncertního nástroje od roku 2008 pracuje.

Sbírku zaštítila světově proslulá operní pěvkyně Soňa Červená, která má v Hradci Králové kořeny. Podpořit sbírku můžete zde. Cílem je získat 35 tisíc dolarů na pořízení elektrického hracího stolu, tedy mozku celého nástroje, ale zatím se podařilo vybrat jen deset dolarů.

Lidé mohou pomoci i tím, že budou "adoptovat" jednotlivé píšťaly, kterých na koncertních varhanách bude 3 482. "Jejich seznam je na webových stránkách nadačního fondu a píšťaly je možné koupit v celých sadách i jednotlivé," říká člen čestné správní rady nadace David Kafka.

Vrchní soud ale ani tentokrát rozsudek nepotvrdil.

"Rozhodnutí krajského soudu bylo zrušeno a vráceno k novému projednání," řekl dopoledne mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

Výrobce varhan z Prostějovska použil podle žalobce většinu ze šestimilionové dotace na jiné věci a na stavbu varhan šlo pouhých 715 tisíc korun. Městu tak vznikla škoda ve výši 5,3 milionu korun.

"Obžalovaný peníze užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu," tvrdí obžaloba.

Obžalovaný Grygar se ale od počátku brání, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce. Díly pro výrobu koncertního nástroje ho údajně stály ještě víc.

"Včetně DPH to bylo kolem 7,5 milionu korun. Žádal jsem opakovaně orgány trestního řízení, aby varhany zajistily, ale nestalo se," řekl u hradeckého soudu obžalovaný. Ovšem na otázku, kde jsou rozestavěné varhany nyní, jen pokrčil rameny: "Nevím."Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz