Obžalovaný výrobce varhan Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové....

Obžalovaný výrobce varhan Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové. (20. 11. 2013) | foto: iDNES.cz

Vrchní soud zrušil podmínku výrobci varhan pro Hradec, případ vrátil

  • 1
Už potřetí se Vladimír Grygar ocitne na lavici obžalovaných u hradeckého krajského soudu. Pro Hradec Králové vyráběl před lety varhany, na které město poskytlo šestimilionovou dotaci, ale koncertní nástroj dodnes nemá. Vrchní soud dotační podvod znovu vrátil do Hradce Králové.

Vladimíra Grygara hradecký krajský soud před dvěma lety zprostil obžaloby (rozhodnutí najdete zde), ale loni v listopadu ho po prvním zásahu pražského vrchního soudu potrestal tříletým podmíněným trestem a povinností vrátit téměř celou dotaci (více čtěte zde).

"Účelu trestu bude dosaženo lépe, pokud mu bude umožněno uhradit způsobenou škodu, což je podmínka," uvedl tehdy předseda senátu Jiří Vacek. 

Sbírka na nové varhany

Poté, co hradecký magistrát přišel o varhany i o peníze, vznikl Nadační fond varhany pro filharmonii Hradec Králové, který na výrobě mistrovského koncertního nástroje od roku 2008 pracuje.

Sbírku zaštítila světově proslulá operní pěvkyně Soňa Červená, která má v Hradci Králové kořeny. Podpořit sbírku můžete zde. Cílem je získat 35 tisíc dolarů na pořízení elektrického hracího stolu, tedy mozku celého nástroje, ale zatím se podařilo vybrat jen deset dolarů.

Lidé mohou pomoci i tím, že budou "adoptovat" jednotlivé píšťaly, kterých na koncertních varhanách bude 3 482. "Jejich seznam je na webových stránkách nadačního fondu a píšťaly je možné koupit v celých sadách i jednotlivé," říká člen čestné správní rady nadace David Kafka.

Vrchní soud ale ani tentokrát rozsudek nepotvrdil.

"Rozhodnutí krajského soudu bylo zrušeno a vráceno k novému projednání," řekl dopoledne mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

Výrobce varhan z Prostějovska použil podle žalobce většinu ze šestimilionové dotace na jiné věci a na stavbu varhan šlo pouhých 715 tisíc korun. Městu tak vznikla škoda ve výši 5,3 milionu korun.

"Obžalovaný peníze užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu," tvrdí obžaloba.

Obžalovaný Grygar se ale od počátku brání, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce. Díly pro výrobu koncertního nástroje ho údajně stály ještě víc.

"Včetně DPH to bylo kolem 7,5 milionu korun. Žádal jsem opakovaně orgány trestního řízení, aby varhany zajistily, ale nestalo se," řekl u hradeckého soudu obžalovaný. Ovšem na otázku, kde jsou rozestavěné varhany nyní, jen pokrčil rameny: "Nevím."