Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hořice slaví 650 let, dobrovolníci vytvoří padesátimetrovou trubičku

  7:12aktualizováno  7:12
V devítitisícovém městečku v Podkrkonoší začínají velkolepé čtyřdenní oslavy kulatého výročí. Hořicím je letos 650 let. Spolu s městem svá kulatá nebo půlkulatá výročí oslaví i několik městských spolků, a protože dvousté narozeniny slaví i místní proslulá pochoutka, vznikne i obří padesátimetrová trubička.
Z hořických trubiček chtějí dobrovolníci vytvořit jednu, která bude měřit 50 metrů (ilustrační snímek).

Z hořických trubiček chtějí dobrovolníci vytvořit jednu, která bude měřit 50 metrů (ilustrační snímek). | foto: horicketrubicky.eu

"Kromě samotných Hořic slaví v letošním roce své výročí i hořické trubičky, dobrovolní i profesionální hasiči, motoristická akce 300 zatáček Gustava Havla, pochod o Žižkův štít nebo mužský pěvecký spolek Ratibor," vyjmenovává jubilanty Michaela Bělinová, vedoucí hořického infocentra, které letošní oslavy pořádá.

Podobně velkolepá slavnost se v Hořicích konala naposledy před 50 lety, kdy město slavilo 600 let od svého založení. Hořice během oslav předvedou to nejlepší, co ve městě je. Své umění na náměstí ukážou například mistři sochaři z tamní proslulé kamenické školy.

"Spolu se stovkou dobrovolníků se pokusíme složit padesátimetrovou trubičku, uspořádáme také soutěže v pití piva hořickou trubičkou nebo jedení trubiček na čas," říká Bělinová.

Oslavy skončí až v neděli

Na oslavách, které začínají ve čtvrtek a skončí v neděli 9. září, se bude podílet několik stovek lidí. Hlavní program naplánovali pořadatelé na sobotu, kdy oslavami ožije náměstí Jiřího z Poděbrad. Dějinami, které procházely Hořicemi, návštěvníky provedou ochotníci z tamního divadelního spolku J. K. Tyl.

"Dali si s tím hodně práce. S přípravami začali už v dubnu, kdy získávali podklady z muzea a začali podle nich psát scénáře. V červnu pak začali nacvičovat, a nechali si dokonce ušít nové kostýmy," popisuje Bělinová.

Ochotníci zahrají celkem čtyři představení, která návštěvníkům přiblíží například bitvu u Hořic, v níž Jan Žižka zvítězil nad umírněnými českými kališnickými pány v roce 1423, spor židů a cechovních mistrů v Hořicích a nabídnou i humornou scénu o poslední popravě ve městě.

Sto padesát od svého založení si připomenou i pěvci z hořického spolku Ratibor, kteří si pro návštěvníky připravili koncert s výběrem toho nejlepšího ze svého repertoáru.

K oslavám se připojí taky hořičtí profesionální i dobrovolní hasiči, kteří rovněž slaví jubileum. "Ve čtvrtek a v pátek pořádáme od 8 do 15 hodin dny otevřených dveří na stanici," říká mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz