Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká byla nejdůležitější loňská událost v Hradci Králové? Vybírejte

  15:01aktualizováno  15:01
Hradečáci mohou hlasovat pro událost loňského roku, která podle nich nejvíc ovlivnila život ve městě. Do finálové pětice se dostaly dvě rekonstrukce, jedna nová stavba, nová stezka i dobrá práce lesníků.
Výroční ceny města Hradce Králové.

Výroční ceny města Hradce Králové. | foto: Martin HorkýMF DNES

DubenOtevření areálu Bavlna

Fotbaloví mládežníci v Hradci Králové se od loňského dubna mohou pyšnit asi nejmodernějším a nejextravagantnějším stadionem v republice. Z chátrajícího sportoviště Bavlna se za 110 milionů korun stala moderní akademie, v níž trénují budoucí prvoligové naděje.

Hlasování

Už od roku 2008 vyhlašuje radnice v Hradci Králové nejvýznamnější událost. O té, která nejvíc vloni ovlivnila život ve městě, mohou až do pátku 23. března rozhodnout sami Hradečáci.

Pětici událostí nominovala rada města na základě doporučení návrhové komise a z tipů, které přišly přímo od obyvatel. Lidé mohou hlasovat elektronicky (zde) i poštou na odbor kultury, sportu a cestovního ruchu hradeckého magistrátu.

Slavnostní večer udílení výročních cen, k nimž patří sportovní cena, Hradecká múza či Primus inter pares, bude 27. března v 19 hodin v Centru celoživotního vzdělávání, tedy v nové knihovně města v bývalé továrně Vertex ve Wonkově ulici.

Unikátem stadionu je trávník, kterým se může pochlubit třeba také londýnský Stamford Bridge. Přírodní trávník je promíchaný s pískem a dokonce i s umělými vlákny.

"Je mnohem odolnější, což jsme potřebovali kvůli vyšší zátěži, kterou bude muset hřiště vydržet," vysvětlil ředitel hradeckého klubu Richard Jukl. Novou podobu Bavlny navrhl hradecký architekt Tomáš Vymetálek, který stojí i za připravovaným územním plánem Hradce. Na sportovišti v Lipkách pracoval od roku 2007. Slavnostního otevření se zúčastnil i šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či zpěvačka Heidi Janků.

KvětenPohádková stezka v lesích

Celkem jedenáct stanovišť s pohádkovými postavičkami čeká na děti a rodiče, kteří se vydají na pohádkovou stezku hradeckými lesy. Děti se při putování nejen pobaví, ale zároveň se i naučí, jak se mají v lese chovat.

"Například drak hlídá trhání větviček v lese a hejkal dohlíží na to, aby se nekřičelo. Děti si tímto budou pěstovat úctu k lesu a tím i k tomu, co děláme my," vysvětlil ředitel městských lesů Milan Zerzán.

Město stezku vytvořilo podle knížky Pohádky z hradeckých lesů autorky Marty Pohnerové. Ke knížce a trase vzniklo zároveň cédéčko, které namluvili herci hradeckého Divadla Drak. Děti na každém zastavení zároveň dostávají úkoly od maskota hradeckých lesů Šiskulky. Město plánuje i vydání speciálního pexesa s postavičkami, které děti mohou na stezce vidět.

ČervenOtevření lávky přes Orlici

Loňské červnové otevření lávky přes Orlici u zimního stadionu bylo událostí zejména pro cyklisty, kteří se do té doby museli proplétat mezi auty a autobusy na nedalekém mostě u střední průmyslové školy.

Ocelovou lávku dlouhou 75 metrů, kterou navrhl architekt Mirko Baum, město slavnostně otevřelo loni v červnu na Den Labe. Cyklisté i pěší se po ní bezpečně dostanou od kampusu univerzity až k zimnímu stadionu, odkud mohou dál pokračovat po chodníku nebo cyklostezce. Lávka za 28 milionů korun je vlastně jedna velká skládačka.

"Cílem bylo vytvořit lehký, transparentní a funkčně čitelný organismus. Prioritou návrhu bylo vhodné začlenění lávky do prostředí Jiráskových sadů s minimálním zásahem do parkové zeleně a památkově chráněných fragmentů," vysvětlil architekt Baum.

LétoBoj lesníků s kalamitou

Téměř tři měsíce trvalo lesníkům, než se vypořádali s následky červencové větrné smršti, která způsobila kalamitu v královéhradeckých lesích. Čtvrthodinová bouře, která začátkem července smetla hudební festival Rock for People nebo třeba lesní chatovou osadu, zničila v městských lesích tolik dřeva, kolik lesníci běžně vytěží zhruba za rok a půl.

"Při bouřce padlo 74 tisíc kubíků dřeva na přibližně 200 hektarech ploch. Zatímco některým místům se živel vyhnul, jiné poničil pořádně, takže vzniklo asi 170 holin. Ty je teď třeba zalesnit," prozradil ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Lesníci získali na zalesnění evropskou dotaci ve výši 15 milionů korun. Do roku 2014 za ně chtějí vysázet asi milion a půl nových stromů, především jedle, buky nebo smrky.

ProsinecNové náplavky na Labi

Břehy pařížské Seiny se nechali inspirovat architekti Pavel Zadrobílek a Vladimír Šolc, kteří navrhli rekonstrukci labských náplavek v centru Hradce Králové. Jak se jim to povedlo, se Hradečtí mohli přesvědčit loni v prosinci, kdy se opravené náplavky otevřely veřejnosti.

"Navrhli jsme tam i travnaté plochy, na nichž si lidé budou moci udělat piknik a vnímat odtamtud řeku z úplně jiného horizontu," popsal svou vizi Zadrobílek. Kromě travnaté plochy a nového vydláždění dostaly náplavky i lavičky a odpadkové koše.

Architekti na ní zbudovali i bezbariérový přístup, takže k řece se dostane každý. Oprava půlkilometrové promenády stála necelých deset milionů korun. Architekti by chtěli zónu do budoucna posunout ještě dál až k soutoku Labe a Orlice v Jiráskových sadech.

Která událost by podle vás měla zvítězit?

celkem hlasů: 373

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. května 2013. Anketa je uzavřena.

Nové náplavky na Labi 142
Otevření lávky přes Orlici 85
Otevření areálu Bavlna 64
Boj lesníků s kalamitou 56
Pohádková stezka v lesích 26


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz