Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká byla nejdůležitější loňská událost v Hradci Králové? Vybírejte

  15:01aktualizováno  15:01
Hradečáci mohou hlasovat pro událost loňského roku, která podle nich nejvíc ovlivnila život ve městě. Do finálové pětice se dostaly dvě rekonstrukce, jedna nová stavba, nová stezka i dobrá práce lesníků.
Výroční ceny města Hradce Králové.

Výroční ceny města Hradce Králové. | foto: Martin HorkýMF DNES

DubenOtevření areálu Bavlna

Fotbaloví mládežníci v Hradci Králové se od loňského dubna mohou pyšnit asi nejmodernějším a nejextravagantnějším stadionem v republice. Z chátrajícího sportoviště Bavlna se za 110 milionů korun stala moderní akademie, v níž trénují budoucí prvoligové naděje.

Hlasování

Už od roku 2008 vyhlašuje radnice v Hradci Králové nejvýznamnější událost. O té, která nejvíc vloni ovlivnila život ve městě, mohou až do pátku 23. března rozhodnout sami Hradečáci.

Pětici událostí nominovala rada města na základě doporučení návrhové komise a z tipů, které přišly přímo od obyvatel. Lidé mohou hlasovat elektronicky (zde) i poštou na odbor kultury, sportu a cestovního ruchu hradeckého magistrátu.

Slavnostní večer udílení výročních cen, k nimž patří sportovní cena, Hradecká múza či Primus inter pares, bude 27. března v 19 hodin v Centru celoživotního vzdělávání, tedy v nové knihovně města v bývalé továrně Vertex ve Wonkově ulici.

Unikátem stadionu je trávník, kterým se může pochlubit třeba také londýnský Stamford Bridge. Přírodní trávník je promíchaný s pískem a dokonce i s umělými vlákny.

"Je mnohem odolnější, což jsme potřebovali kvůli vyšší zátěži, kterou bude muset hřiště vydržet," vysvětlil ředitel hradeckého klubu Richard Jukl. Novou podobu Bavlny navrhl hradecký architekt Tomáš Vymetálek, který stojí i za připravovaným územním plánem Hradce. Na sportovišti v Lipkách pracoval od roku 2007. Slavnostního otevření se zúčastnil i šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či zpěvačka Heidi Janků.

KvětenPohádková stezka v lesích

Celkem jedenáct stanovišť s pohádkovými postavičkami čeká na děti a rodiče, kteří se vydají na pohádkovou stezku hradeckými lesy. Děti se při putování nejen pobaví, ale zároveň se i naučí, jak se mají v lese chovat.

"Například drak hlídá trhání větviček v lese a hejkal dohlíží na to, aby se nekřičelo. Děti si tímto budou pěstovat úctu k lesu a tím i k tomu, co děláme my," vysvětlil ředitel městských lesů Milan Zerzán.

Město stezku vytvořilo podle knížky Pohádky z hradeckých lesů autorky Marty Pohnerové. Ke knížce a trase vzniklo zároveň cédéčko, které namluvili herci hradeckého Divadla Drak. Děti na každém zastavení zároveň dostávají úkoly od maskota hradeckých lesů Šiskulky. Město plánuje i vydání speciálního pexesa s postavičkami, které děti mohou na stezce vidět.

ČervenOtevření lávky přes Orlici

Loňské červnové otevření lávky přes Orlici u zimního stadionu bylo událostí zejména pro cyklisty, kteří se do té doby museli proplétat mezi auty a autobusy na nedalekém mostě u střední průmyslové školy.

Ocelovou lávku dlouhou 75 metrů, kterou navrhl architekt Mirko Baum, město slavnostně otevřelo loni v červnu na Den Labe. Cyklisté i pěší se po ní bezpečně dostanou od kampusu univerzity až k zimnímu stadionu, odkud mohou dál pokračovat po chodníku nebo cyklostezce. Lávka za 28 milionů korun je vlastně jedna velká skládačka.

"Cílem bylo vytvořit lehký, transparentní a funkčně čitelný organismus. Prioritou návrhu bylo vhodné začlenění lávky do prostředí Jiráskových sadů s minimálním zásahem do parkové zeleně a památkově chráněných fragmentů," vysvětlil architekt Baum.

LétoBoj lesníků s kalamitou

Téměř tři měsíce trvalo lesníkům, než se vypořádali s následky červencové větrné smršti, která způsobila kalamitu v královéhradeckých lesích. Čtvrthodinová bouře, která začátkem července smetla hudební festival Rock for People nebo třeba lesní chatovou osadu, zničila v městských lesích tolik dřeva, kolik lesníci běžně vytěží zhruba za rok a půl.

"Při bouřce padlo 74 tisíc kubíků dřeva na přibližně 200 hektarech ploch. Zatímco některým místům se živel vyhnul, jiné poničil pořádně, takže vzniklo asi 170 holin. Ty je teď třeba zalesnit," prozradil ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Lesníci získali na zalesnění evropskou dotaci ve výši 15 milionů korun. Do roku 2014 za ně chtějí vysázet asi milion a půl nových stromů, především jedle, buky nebo smrky.

ProsinecNové náplavky na Labi

Břehy pařížské Seiny se nechali inspirovat architekti Pavel Zadrobílek a Vladimír Šolc, kteří navrhli rekonstrukci labských náplavek v centru Hradce Králové. Jak se jim to povedlo, se Hradečtí mohli přesvědčit loni v prosinci, kdy se opravené náplavky otevřely veřejnosti.

"Navrhli jsme tam i travnaté plochy, na nichž si lidé budou moci udělat piknik a vnímat odtamtud řeku z úplně jiného horizontu," popsal svou vizi Zadrobílek. Kromě travnaté plochy a nového vydláždění dostaly náplavky i lavičky a odpadkové koše.

Architekti na ní zbudovali i bezbariérový přístup, takže k řece se dostane každý. Oprava půlkilometrové promenády stála necelých deset milionů korun. Architekti by chtěli zónu do budoucna posunout ještě dál až k soutoku Labe a Orlice v Jiráskových sadech.

Která událost by podle vás měla zvítězit?

celkem hlasů: 373

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. května 2013. Anketa je uzavřena.

Nové náplavky na Labi 142
Otevření lávky přes Orlici 85
Otevření areálu Bavlna 64
Boj lesníků s kalamitou 56
Pohádková stezka v lesích 26Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz