Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budu mlčet, zařekla se v pěti letech a zachránila rodinu před popravou

  19:20aktualizováno  19:20
Věře Nývltové z Hradce Králové bylo pět, když k nim domů vtrhlo gestapo. Jejich konfident udal parašutisty ze skupiny Barium, kteří před 70 lety seskočili u Vysoké nad Labem.

Rodinu Věry Nývltové z Hradce Králové pronásledovalo gestapo kvůli pomoci parašutistům ze skupiny Barium. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trojice výsadkářů před sedmdesáti lety ovlivnila životy stovkám lidí. Patřili mezi ně i Vachkovi, kteří parašutisty u sebe ubytovali, za což později někteří členové rodiny krutě zaplatili.

Byť bylo dceři manželů Vachkových v roce 1944 teprve pět let, vzpomínky na válečné roky má Věra Nývltová stále živé. Zažila totiž zatčení gestapem, věznici i pokus o převýchovu německou rodinou, aby nakonec jako dítě zachránila život svůj i své matky a bratra.

Rodinu Věry Nývltové z Hradce Králové pronásledovalo gestapo kvůli pomoci ...

Rodinu Věry Nývltové z Hradce Králové pronásledovalo gestapo kvůli pomoci parašutistům ze skupiny Barium.

Pietní akt u příležitosti 70. výročí výsadku parašutistům ze skupiny Barium ve...

Pietní akt u příležitosti 70. výročí výsadku parašutistům ze skupiny Barium ve Vysoké nad Labem. (3. 4. 2014)

"Můj tatínek byl strojmistr ve vlakovém depu na hradeckém nádraží a občas k nám vodil tři pány, o kterých říkal, že jsou adepty na strojvedoucí, že jsou z jiného města a občas u nás budou přespávat," vzpomíná na setkání s parašutisty.

Zatkli celou rodinu, ji čekala převýchova

Ve vzpomínkách jí utkvěly momenty, kdy u nich trojice večeřela, nebo chodila na návštěvy. Nejsilnější vzpomínky má však na dobu, kdy byli parašutisté odhaleni a gestapo tvrdě šlo po jejich spolupracovnících.

"3. října 1944 ve dvě nebo tři hodiny v noci k nám domů vlítlo gestapo a děly se strašlivé věci. Jako dítě jsem byla vyděšená k nepříčetnosti," vzpomíná seniorka. Celou rodinu včetně malé Věry a jejího třináctiletého bratra gestapáci zatkli a v noci převezli do budovy hradeckého krajského soudu.

Výsadkáři s krycím názvem Barium z východních Čech

Skupina parašutistů s krycím názvem Barium seskočila u Vysoké nad Labem v noci ze 3. na 4. dubna 1944.

Vojáci Josef Šandera, Josef Žižka a Tomáš Býček operovali na Královéhradecku, Rychnovsku a Žamberecku, kde měli za úkol provádět zpravodajskou službu, ale také aktivizovat odbojovou činnost a připravit ozbrojené povstání.

„Věděli, že jdou do velice riskantní akce a že pravděpodobnost návratu není nijak velká. Měli jednoduše pocit, že jejich práce je potřeba. Chtěli pomáhat lidem, byli vlastenci,“ vzpomínal ve čtvrtek starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák při pietním aktu u příležitosti 70. výročí výsadku.

Skupina měla kolem 380 spolupracovníků a Němci ji zlikvidovali 16. ledna 1945 v osadě Polsko u Žamberka, a to díky zradě konfidenta gestapa.

Tomáši Býčkovi se podařilo utéct a později emigrovat do Londýna, oba Josefové se rozhodli pro sebevraždu. Šanderovi se sebevražda nepodařila, zemřel až o několik dnů později v hradecké nemocnici na zánět mozkových blan, neboť si ještě sám stačil infikovat ránu na hlavě.

"Seděli jsme na lavici za mřížemi asi od čtyř. K ránu pak přišel člověk, který měl v koši vonící pečivo a nabízel nám ho. Bratr, který měl tehdy už rozum, do mě šťouchl a zakázal mi, abych si ho brala. Pak už si jen pamatuju, jak za mnou přišli paní s pánem, kteří mě odvedli do vily někde za soudem," vypráví.

Byl to šéf hradeckého gestapa Albert Hardtke s ženou, ti nemohli mít děti.

"Počítali, že rodiče zlikvidují. Já jsem byla světlovlasá a malá, tedy schopná převýchovy, takže si mě chtěli nechat," vypráví Nývltová. V rodině gestapáka zůstala půl roku, neměla však jedinou zprávu, co se stalo s rodiči a bratrem.

Otce gestapo utlouklo

"Maminku jsem strašně milovala a stýskalo se mi po ní. Nesměla jsem ale vůbec brečet, protože mě hodně hubovali. Pak ale 3. března 1945 si pro mě najednou maminka přišla s tím, že musíme do nemocnice. Byla strašně hubená," líčí.

Matka Věry Nývltové strávila půl roku v hradeckém kriminále, kde Němci čekali, až parašutisty dopadnou, aby ji mohli usvědčit ze spolupráce a popravit. Od českých dozorců se dozvěděla, že jejího manžela tři dny po zatčení gestapo při výslechu utlouklo: "Otci bylo čtyřicet, byl to zdravý, silný chlap. Do dnešního dne nemáme jeho tělo, nevíme, co s ním udělali."

Věřin třináctiletý bratr, když mu zabili otce, zavřeli matku a sestru odvedli na převýchovu, zůstal v bytě celých šest měsíců sám.

Mlčením zachránila matku i bratra

Události, které následovaly poté, co si ji matka vyzvedla v německé rodině, má před očima jako živý film. S mámou a bratrem musela jít do nemocnice identifikovat šéfa skupiny Josefa Šanderu, který tam ležel s těžkým zraněním po pokusu o sebevraždu.

"Před hlavním vchodem stáli dva psi, s nimi dva nebo tři esesáci v černých uniformách. Ti nás odvedli k pokoji, v němž na posteli ležel zafačovaný Šandera," vzpomíná.

"Když jsme šli k nemocnici alejí, tak maminka povídala bratrovi: Jestli ho ta holka pozná, tak nás na místě zastřelí. Já jak jsem vším tím neštěstím byla už v pěti letech zkušená, tak jsem nechtěla maminku zase ztratit a v duchu jsem se zařekla, že budu mlčet," vypráví.

Gestapo zraněnému parašutistovi nařídilo, aby malou Věru oslovil a zeptal se jí, jestli pamatuje, jak k nim domů chodil a nosil jí čokoládu.

"Máma mi stiskla ruku a já nic. Za chvíli proto říká vojákům, že jsme toho člověka opravdu v životě neviděli. Popadla nás a odvezla domů," popisuje Nývltová, jak své matce a bratrovi tehdy zachránila život.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz