Mech šikoušek zelený v Krkonoších | foto: Radek Drahný, Správa KRNAP

Šikoušek zelený je v Krkonoších, sotva viditelný mech našli botanici

  • 5
V Krkonoších roste šikoušek zelený. Je to mech, ale sotva si ho všimnete, protože jeho rozměry se podle mluvčího správy národního parku Radka Drahného počítají v mikrometrech. Botanici teď jeho loni odhalený výskyt potvrdili díky tomu, že se právě rozmnožuje.

Až do loňska podle Drahného nebyl šikoušek na území Krkonošského národního parku nikdy objeven. "Při letošním monitoringu, který právě probíhá, se jeho výskyt v několika lokalitách potvrdil," uvedl mluvčí.

Mech lze najít jen v době, kdy vyroste jeho sporofyt, tedy štět s tobolkou, ve které se tvoří spory sloužící k rozmnožování. Tobolka je obvykle dlouhá jeden až dva centimetry a díky tomu je aspoň trochu viditelná.

Buxbaumia viridis

Hledání šikoušku zeleného v Krkonoších

Šikoušek zelený je mech jen několik mikrometrů velký. V celé Evropě je považován za vzácný, je řazen mezi zranitelné až ohrožené druhy a v rámci projektu Natura 2000 se jeho výskyt mapuje. Místa, která má šikoušek rád, musejí nabídnout dostatek trouchnivějícího dřeva a musí tam být dostatečně vlhko. Obsazuje zetlelé padlé kmeny i drobné úlomky dřeva, ztrouchnivělé pařezy a větve jehličnatých, méně často i listnatých dřevin. Nejvíce trouchnivého dřeva bývá v hluboce zaříznutých údolích v lesích a právě na takových místech odborníci v Krkonoších šikoušek objevili.

Mladé sporofyty vyrůstají na podzim a mají zelenou barvu. Jak dozrávají, jejich barva se mění. Postupně zhnědnou a celá tobolka se nakloní na stranu.

"Nálezy šikoušku jsou více méně náhodné, což je dáno jeho bezmála neviditelností. Kvůli tomu také víme velice málo o jeho biologii. Víme, že má rád vlhké lesy a tušíme, že sucho mu nedělá dobře, ale nevím úplně přesně, jaké další faktory mají vliv na jeho výskyt," říká botanička Správy KRNAP Viera Horáková.

V některých letech se podle ní vyskytuje větší množství šikoušku, jindy méně. Každopádně potřebuje neustálou přítomnost množství tlející dřevní hmoty, takže nebude tam, kde se dřevo těží a odváží.

Loni v Krkonoších botanici nalezli několik lokalit s výskytem tajemného mechu, například v oblasti Černého a Tetřevího potoka nad Dolním Dvorem nebo ve Vítkovicích v údolí Pustého potoka. Souřadnice zaznamenali.

"Předpokládáme, že v Krkonoších je lokalit víc, než jsme dosud objevili. Pokud by místní nebo návštěvníci hor při svých houbařských vycházkách narazili na charakteristickou tobolku patřící šikoušku zelenému, budeme rádi, pokud nám zašlou co nejpodrobnější popis lokality a my pak výskyt druhu ověříme," dodala Horáková.