Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proslulá krasličářka vystavuje vajíčka z Čech, Moravy, Číny i Turecka

  18:50aktualizováno  18:50
Čtyřiaosmdesátiletá krasličářka Anna Rusová z Červeného Kostelce má před Velikonocemi nejvíc napilno. Otevřela jarní výstavu ze své sbírky domácích i exotických kraslic a skoro denně vyráží přednášet i na výstavy do okolí.

Výstava kraslic proslulé krasličářky Anny Rusové | foto: Michal Fanta

"Vajíčko je symbol znovuzrození. Dávalo se do hrobu a později i živým. Zvyky a obřady, které jsme zdědili, provázely venkovského člověka od narození do smrti. Lidé věřili, že je ochrání. Magické kouzlo z vajíčka chtěli přenést na sebe darováním, snědením, společným jídlem," říká čtyřiaosmdesátiletá bývalá úřednice.

Po válce se národopisci pokoušeli oživovat vymírající tradice a učili zájemce starým technikám. Tak se i ona v půli 60. let potkala s hanáckými kraslicemi polepovanými slámou. Vypracovala se a cestovala s nimi po výstavách ve Švýcarsku, Německu či Dánsku.

Fotogalerie

Slámová technika je přitom velmi pracná. Krasličářka spotřebuje na jedno vajíčko osm set až tisíc kousků nastříhané ječné slámy. Vejce napřed obarví v acetonové barvě, polepí je a lehce přetře lakem, aby se ornamenty lépe uchovaly. Zdobení jediného vajíčka přitom trvá celý den, pštrosí vejce zabere i týden. Své výtvory prodává zájemcům anebo je mění s ostatními tvůrci.

Její sbírka českých, moravských i slovenských kraslic už proto čítá několik set kusů. Na výstavě jsou k vidění třeba kraslice Josefa Holčíka se starobylými lidovými znaky či okované vajíčko od Frýdy Ježkové z Náchoda.

Výstava ukáže i ženské kroje

Jsou tu vajíčka se sítinou, s provrtanými otvory, voskovou batikou, vyškrabovanými ornamenty i s básničkami o Masarykovi. Kromě toho si návštěvníci prohlédnou i vajíčka a jarní zvyky z dalších zemí, jako je Maďarsko, Francie, Holandsko či Španělsko. Sběratelka ukazuje, jak vítají jaro v Číně, Japonsku a Turecku.

Navíc shromáždila i panenky v krojích. Posledních pět let sbírá taky ženské kroje. Jsou třeba z Kyjovska, Piešťanska, Mladoboleslavska nebo od Uherského Ostrohu.

Krasličářka se však s vlastní tvorbou definitivně loučí. "Už mi neslouží oči, ale s takovou chutí bych si k té práci zas sedla," lituje žena, která uspořádala výstavu s přáteli z vlastivědného spolku.

Na jaře prý skončí i s dětským kroužkem. Vedla ho bez nároku na odměnu 35 let. Teď zrovna se u ní učí patnáct dětí, z toho tři hoši.

"Mám ráda děti, mě to obohatilo. Do celostátní soutěže, která se koná každé tři roky, vyberou etnografové vždy dvacet nejlepších. Pět šest jich je vždycky z našeho kroužku," říká pyšně a předvádí dětské výrobky i nablýskané poháry. Její děti vyhrály pětadvacetkrát na oceňovaných místech.

Její učení se šíří dál

Ve volných chvílích píše krasličářka básně, naučila se s počítačem a stále něco vymýšlí. Cení si hlavně toho, že její škola zdobení se stále rozšiřuje o další tvůrce, učila totiž v Hradci Králové, Dvoře Králové nad Labem, Broumově či Trutnově.

Krasličářka i její východočeští pokračovatelé budou mít své místo i v knize, kterou připravuje Eva Večerková z Moravského zemského muzea v Brně.

Od etnografů má posvěcení, že vedle starých motivů může přidávat i vlastní, které si vždy s oblibou vymýšlela.

"Základním motivem je hvězda, což znamená štěstí, tím začínáme. Já jsem si přidala i mřížky či květinky," popisuje Anna Rusová, která si od Asociace malířů a malířek kraslic za své umění vysloužila titul mistra lidové umělecké tvorby.

Od hejtmana má zase Zlatý kolovrat. Výstava Toulání jarem je v síni Městského úřadu v Červeném Kostelci k vidění do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Najdete na iDNES.cz