Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proslulá krasličářka vystavuje vajíčka z Čech, Moravy, Číny i Turecka

  18:50aktualizováno  18:50
Čtyřiaosmdesátiletá krasličářka Anna Rusová z Červeného Kostelce má před Velikonocemi nejvíc napilno. Otevřela jarní výstavu ze své sbírky domácích i exotických kraslic a skoro denně vyráží přednášet i na výstavy do okolí.

Výstava kraslic proslulé krasličářky Anny Rusové | foto: Michal Fanta

"Vajíčko je symbol znovuzrození. Dávalo se do hrobu a později i živým. Zvyky a obřady, které jsme zdědili, provázely venkovského člověka od narození do smrti. Lidé věřili, že je ochrání. Magické kouzlo z vajíčka chtěli přenést na sebe darováním, snědením, společným jídlem," říká čtyřiaosmdesátiletá bývalá úřednice.

Po válce se národopisci pokoušeli oživovat vymírající tradice a učili zájemce starým technikám. Tak se i ona v půli 60. let potkala s hanáckými kraslicemi polepovanými slámou. Vypracovala se a cestovala s nimi po výstavách ve Švýcarsku, Německu či Dánsku.

Fotogalerie

Slámová technika je přitom velmi pracná. Krasličářka spotřebuje na jedno vajíčko osm set až tisíc kousků nastříhané ječné slámy. Vejce napřed obarví v acetonové barvě, polepí je a lehce přetře lakem, aby se ornamenty lépe uchovaly. Zdobení jediného vajíčka přitom trvá celý den, pštrosí vejce zabere i týden. Své výtvory prodává zájemcům anebo je mění s ostatními tvůrci.

Její sbírka českých, moravských i slovenských kraslic už proto čítá několik set kusů. Na výstavě jsou k vidění třeba kraslice Josefa Holčíka se starobylými lidovými znaky či okované vajíčko od Frýdy Ježkové z Náchoda.

Výstava ukáže i ženské kroje

Jsou tu vajíčka se sítinou, s provrtanými otvory, voskovou batikou, vyškrabovanými ornamenty i s básničkami o Masarykovi. Kromě toho si návštěvníci prohlédnou i vajíčka a jarní zvyky z dalších zemí, jako je Maďarsko, Francie, Holandsko či Španělsko. Sběratelka ukazuje, jak vítají jaro v Číně, Japonsku a Turecku.

Navíc shromáždila i panenky v krojích. Posledních pět let sbírá taky ženské kroje. Jsou třeba z Kyjovska, Piešťanska, Mladoboleslavska nebo od Uherského Ostrohu.

Krasličářka se však s vlastní tvorbou definitivně loučí. "Už mi neslouží oči, ale s takovou chutí bych si k té práci zas sedla," lituje žena, která uspořádala výstavu s přáteli z vlastivědného spolku.

Na jaře prý skončí i s dětským kroužkem. Vedla ho bez nároku na odměnu 35 let. Teď zrovna se u ní učí patnáct dětí, z toho tři hoši.

"Mám ráda děti, mě to obohatilo. Do celostátní soutěže, která se koná každé tři roky, vyberou etnografové vždy dvacet nejlepších. Pět šest jich je vždycky z našeho kroužku," říká pyšně a předvádí dětské výrobky i nablýskané poháry. Její děti vyhrály pětadvacetkrát na oceňovaných místech.

Její učení se šíří dál

Ve volných chvílích píše krasličářka básně, naučila se s počítačem a stále něco vymýšlí. Cení si hlavně toho, že její škola zdobení se stále rozšiřuje o další tvůrce, učila totiž v Hradci Králové, Dvoře Králové nad Labem, Broumově či Trutnově.

Krasličářka i její východočeští pokračovatelé budou mít své místo i v knize, kterou připravuje Eva Večerková z Moravského zemského muzea v Brně.

Od etnografů má posvěcení, že vedle starých motivů může přidávat i vlastní, které si vždy s oblibou vymýšlela.

"Základním motivem je hvězda, což znamená štěstí, tím začínáme. Já jsem si přidala i mřížky či květinky," popisuje Anna Rusová, která si od Asociace malířů a malířek kraslic za své umění vysloužila titul mistra lidové umělecké tvorby.

Od hejtmana má zase Zlatý kolovrat. Výstava Toulání jarem je v síni Městského úřadu v Červeném Kostelci k vidění do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Najdete na iDNES.cz