Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rukopisná horečka ve Dvoře Králové, muzeum zažilo kvůli podvrhu invazi

  14:43aktualizováno  14:43
Stovky lidí z celé republiky si o víkendu přišly prohlédnout originál Rukopisu královédvorského. Největší podvrh českých dějin se do města na Labi vrátil po padesáti letech.

Takový nával městské muzeum ve Dvoře Králové už dlouho nepamatuje. Dvoudenní výstavu originálu Rukopisu královédvorského si ve Špýcharu nenechaly ujít stovky návštěvníků.

Slavný literární podvrh, který před 200 lety údajně našel jazykovědec Václav Hanka ve věži dvorského kostela, se do města na Labi vrátil po 50 letech. Ostře střežený rukopis byl celé dva dny uzavřený v klimatizované vitríně napojené čidly na policii, v pondělí se dokument vrací do pražského depozitáře.

Naprostá většina návštěvníků viděla originál rukopisného falza poprvé v životě. Vzácný text se vystavuje naprosto výjimečně, vždyť ve Dvoře Králové nad Labem byl k vidění naposledy v 60. letech. „Překvapilo mě, jak je rukopis šíleně malý. Nechápu, jak autoři tehdy mohli na tak malý pergamen psát. Je obdivuhodné, že to dokázali takhle krásně udělat,“ řekl Petr Vágner.

Fotogalerie

Výstava začala v sobotu v osm hodin ráno. V kanceláři muzea drnčely několik dní před zahájením dvoudenní výstavy telefony. „Volali nám lidé z Prahy i Moravy, jestli originál rukopisu opravdu ve Dvoře Králové bude,“ poznamenala zastupující ředitelka městského muzea Dana Humlová. 

Za sobotu si dokument přišlo prohlédnout 500 zájemců a velký zájem pokračoval i v neděli. Jen dopoledne si vstupenku koupilo přes 300 lidí. „Takovýto fofr tady už hodně dlouho nepamatujeme,“ potvrdila Humlová.

Vysoká koncentrace učitelů češtiny

Někteří zájemci se nad skleněnou vitrínou skláněli dlouhé minuty a snažili se titěrný text psaný starou češtinou na telecí kůži rozluštit. Městské muzeum se o víkendu stalo místem s pravděpodobně největší koncentrací učitelů češtiny u nás. „Přijela jsme načerpat materiál pro studenty a nejnovější poznatky o rukopisech. Něco jiného je, když tuto látku učíte z učebnic, a něco jiného je vidět rukopis na vlastní oči,“ uvedla učitelka Lenka Fléglová.

Z profesních důvodů přijel také Ladislav Čejcha z královéhradeckého gymnázia. „Každý rok beru studenty do Hořiněvsi do rodného domu Václava Hanky na exkurzi. Pořád to pro mě je atraktivní, 200 let stará záhada. Pokud to jsou falza, je to hezká literatura novoromantismu. Osobě se přikláním k názoru, že rukopis je padělek. Chceme-li se dozvědět více, je potřeba text vědecky dál zkoumat,“ uvedl.

Mezi návštěvníky se objevil i početný zástup zastánců pravosti rukopisu, o kterou se v 19. století vedly vleklé spory. Společně s Rukopisem zelenohorským objeveným v roce 1818 výrazně ovlivnily atmosféru národního obrození i českou kulturu. Inspirovaly celou řadu umělců napříč žánry. 

„Jsem příznivec pravosti rukopisu a mám k němu obrovský respekt. Dnes už je jedno, jestli je text pravý, nebo je to falzum. Diskuse o pravosti se v současnosti odehrává v akademických kruzích. V době národního obrození se ale kolem toho strhla vášnivá debata s celospolečenským dosahem,“ poznamenal Lubomír Čech z Kolína.

Výstavu provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Rukopis dopravili pracovníci knihovny Národního muzea do Dvora Králové v pátek odpoledne. Dvě stě let starý text přivezli v zamknuté vlhkuvzdorné dřevěné bedně. Sedm pergamenových dvojlistů uložených mezi dvě skla opatrně v rukavicích přendali do klimatizované vitríny, kterou si muzeum pro tuto ojedinělou výstavu vypůjčilo od specializované firmy.

Stálá teplota i vlhkost

V proskleném boxu byla stálá teplota kolem 20 stupňů Celsia a padesátiprocentní vlhkost. Pracovníci muzea museli odklonit veškerá světla, vitrína tak byla celé dva dny v přítmí. Přímé světlo by totiž cenné texty, které podle zastánců pravosti rukopisů pocházejí ze 13. století, nevratně poškodilo.

Muzejníci po celou výstavu nespustili skleněnou skříňku z očí. „Dostat rukopis do Dvora Králové byla dvouletá práce, museli jsme splnit spoustu různých podmínek. Národní muzeum ho nechce příliš půjčovat,“ uvedla Humlová.

V pondělí dopoledne si pražští knihovníci rukopis odvezou zpět do hlavního města. Veřejnost jej opět uvidí nejspíš až za několik let. „Byla to mimořádná událost, která se nebude jen tak opakovat. Myslím si, že zase za 50 let by mohl být rukopis ve Dvoře Králové opět k vidění. Žádná jiná příležitost, při které by zde mohl být vystaven, mě nenapadá,“ dodala Humlová. 

V roce 2067 uplyne 250 let od objevu rukopisu. Po odvozu se do prosklené vitríny vrátí faksimile rukopisu, která zde zůstane až do konce výstavy pořádané městským muzeem u příležitosti 200 let od nalezení dokumentu. Potrvá do 12. listopadu.

Rukopis Královédvorský obsahuje na 14 stránkách žlutavě šedé barvy hrdinské zpěvy, epické básně a lyrické písně údajně ze 13. století, odkazoval na slavnou českou minulost. Od jeho nalezení se vedly spory o pravost dokumentu. V 80. letech 19. století vystoupila proti rukopisům skupina mladých profesorů v čele s T. G. Masarykem. Podvrženost textů se nakonec podařilo prokázat. Odborníci považují za autory jazykovědce Václava Hanku a básníka Josefa Lindu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Najdete na iDNES.cz