Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potřetí trestal tunelování fondů Trend a Mercia. Dosud nejmírněji

  14:02aktualizováno  16:38
Hradecký krajský soud vynesl třetí rozsudek v jednom z největších případů tunelování. Z fondů kuponové privatizace Trend a Mercia zmizelo v 90. letech 1,4 miliardy. Obžalovaní manažeři Miroslav Hálek a Libor Páv dostali tentokrát dva roky vězení, Jan Cholasta a Luděk Špriňar tři roky. Ostatní soud zprostil obžaloby.

K soudu dorazili jen dva obžalovaní v kauze Trend a Mercia. Miroslav Hálek (vlevo) a Libor Páv. (8. 10. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Tresty jsou nižší než v předchozích dvou případech. Kromě vězení dostali všichni čtyři odsouzení také pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností. Další manažery soud zprostil obžaloby.

Hlavní líčení začalo v červnu u hradeckého soudu už potřetí, předchozí rozsudky totiž zrušil pražský vrchní soud (více čtěte zde). K případu se museli vyjádřit další znalci z oboru ekonomiky a reklamy. Kauza začala dokonce již před 16 lety a celý spis čítá 30 tisíc stran.

Vynesení rozsudku obrovské kauzy trvalo tři hodiny

Než se v pondělí po poledni pustil předseda senátu Luboš Sovák do zdlouhavého čtení rozsudku, povolil přítomným, kteří mají zdravotní potíže, aby se posadili. Toho využil jeden z advokátů a přísedící senátu. Samotný verdikt soudce četl ve stoje více než dvě hodiny, pak ho ještě necelou hodinu zdůvodňoval.

Kauza fondů Trend a Mercia

Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Jejich tváře přesvědčily sto tisíc lidí, aby fondu svěřili svou kuponovou knížku. Oba před soudem vystoupili jako svědci a odmítli, že by s tunelováním měli cokoli společného. Trestní oznámení, které na ně podal Miroslav Hálek, bylo odloženo v roce 2005.

V roce 1995 totiž fond převzali lidé kolem společnosti Královéhradecká brokerská a podle obžaloby jej nezákonnými machinacemi připravili zhruba o 1,4 miliardy korun.  Na jaře 1997 se případem začala zabývat policie. V lednu 2000 fond Trend skončil v konkurzu, fond Mercia je v likvidaci.

"Zprošťující rozsudek jsme vynesli v bodech obchodů s akciemi, které byly podle znalců prováděny za cenu na burze, a v reklamě, kterou znalci nehodnotili jako neúčelnou ani zbytečně vysokou," vysvětlil předseda senátu, proč některé body posuzoval mírněji než dříve.

Stamiliony unikaly v 90. letech z fondů několika způsoby. Podvodníci prodávali cenné papíry bez adekvátní protihodnoty, dostávali přemrštěné pokuty od vlastního správce a obžaloba je vinila také z obchodování s akciemi za nevýhodné ceny.

Kupujícími byli údajně lidé personálně a majetkově propojení s obžalovanými. Největším podvodem byl podle obžaloby prodej většiny akcií pražského obchodního domu Kotva kyperské firmě Forminster Enterprises (FEL) s neznámými vlastníky, která za ně nikdy nezaplatila.

Obžalovaní vinu odmítají

Obvinění od začátku odmítá Miroslav Hálek, hlavní postava kauzy, který označil celé trestní stíhání za zmanipulované. Soud mu už podruhé zmírnil trest, přesto s rozsudkem nesouhlasí a nejspíše se odvolá.

"Moc tomu nerozumím, protože soud i znalci uznali, že smlouvy jsou v pořádku a v souladu se zákonem, přesto jsem byl odsouzen," řekl Hálek a dodal, že i obvinění před 15 lety bylo podle něj nezákonné.

"V žádném případě jsme nepoškodili fondy," trvá na nevině Hálek. Na otázku, jestli tedy ví, kam zmizely peníze mnoha akcionářů a věřitelů, se zasmál a řekl, že ví. Ovšem neprozradil kam. Proslýchá se, že zmíněnou kyperskou firmu založil právě on se svými spolupracovníky, ale vyšetřovatelům pro to chyběly důkazy.

Rozsudky padly v letech 2008 a 2009

V roce 2008 poslal Krajský soud v Hradci Králové na sedm let za mříže bývalého šéfa Trendu Miroslava Hálka. Tři roky vězení dostalo dalších pět manažerů. Čtyři vyvázli s podmínkou, jeden byl zproštěn viny kvůli nedostatku důkazů.

O rok později dostal Hálek tři roky vězení a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

Stejný trest před třemi lety dostali v Hradci také manažeři Jan Cholasta, Petr Šrejtr a Luděk Špriňar. Miroslav Vlastník a Libor Páv si měli ve vězení odsedět dva roky a činnost jim soud zakázal na pět let. Václav Dius a Petr Kožený odešli s podmínkou.

Desítka manažerů se zodpovídala z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování pravidel hospodářské soutěže. Hálek, jemuž hrozilo až dvanáct let, navíc z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Ostatní mohli dostat až pětileté vězení.

Soud jim navíc uložil zaplacení náhrady škody kolem 800 milionů korun, ale rozsudek stále není pravomocný. Státní zástupkyně si pro odvolání ponechala lhůtu, stejně jako někteří odsouzení, další se vzdali práva na odvolání a někteří se rovnou odvolali. Případ tak bude potřetí řešit i Vrchní soud v Praze.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Žena se u hradeckého soudu domáhá milionu korun za údajně nezvládnutou operaci...

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Na tahu z Jičína do Hradce čekají řidiče kolony, opravy potrvají do léta

Dopravní omezení u Úlibic na hlavním tahu z Jičína směrem na Hradec Králové a...

Pevné nervy si řidiči musí přibalit na cestu mezi Jičínem a Úlibicemi na frekventovaném úseku směrem na Hradec Králové...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz