Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potřetí trestal tunelování fondů Trend a Mercia. Dosud nejmírněji

  14:02aktualizováno  16:38
Hradecký krajský soud vynesl třetí rozsudek v jednom z největších případů tunelování. Z fondů kuponové privatizace Trend a Mercia zmizelo v 90. letech 1,4 miliardy. Obžalovaní manažeři Miroslav Hálek a Libor Páv dostali tentokrát dva roky vězení, Jan Cholasta a Luděk Špriňar tři roky. Ostatní soud zprostil obžaloby.

K soudu dorazili jen dva obžalovaní v kauze Trend a Mercia. Miroslav Hálek (vlevo) a Libor Páv. (8. 10. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Tresty jsou nižší než v předchozích dvou případech. Kromě vězení dostali všichni čtyři odsouzení také pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností. Další manažery soud zprostil obžaloby.

Hlavní líčení začalo v červnu u hradeckého soudu už potřetí, předchozí rozsudky totiž zrušil pražský vrchní soud (více čtěte zde). K případu se museli vyjádřit další znalci z oboru ekonomiky a reklamy. Kauza začala dokonce již před 16 lety a celý spis čítá 30 tisíc stran.

Vynesení rozsudku obrovské kauzy trvalo tři hodiny

Než se v pondělí po poledni pustil předseda senátu Luboš Sovák do zdlouhavého čtení rozsudku, povolil přítomným, kteří mají zdravotní potíže, aby se posadili. Toho využil jeden z advokátů a přísedící senátu. Samotný verdikt soudce četl ve stoje více než dvě hodiny, pak ho ještě necelou hodinu zdůvodňoval.

Kauza fondů Trend a Mercia

Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Jejich tváře přesvědčily sto tisíc lidí, aby fondu svěřili svou kuponovou knížku. Oba před soudem vystoupili jako svědci a odmítli, že by s tunelováním měli cokoli společného. Trestní oznámení, které na ně podal Miroslav Hálek, bylo odloženo v roce 2005.

V roce 1995 totiž fond převzali lidé kolem společnosti Královéhradecká brokerská a podle obžaloby jej nezákonnými machinacemi připravili zhruba o 1,4 miliardy korun.  Na jaře 1997 se případem začala zabývat policie. V lednu 2000 fond Trend skončil v konkurzu, fond Mercia je v likvidaci.

"Zprošťující rozsudek jsme vynesli v bodech obchodů s akciemi, které byly podle znalců prováděny za cenu na burze, a v reklamě, kterou znalci nehodnotili jako neúčelnou ani zbytečně vysokou," vysvětlil předseda senátu, proč některé body posuzoval mírněji než dříve.

Stamiliony unikaly v 90. letech z fondů několika způsoby. Podvodníci prodávali cenné papíry bez adekvátní protihodnoty, dostávali přemrštěné pokuty od vlastního správce a obžaloba je vinila také z obchodování s akciemi za nevýhodné ceny.

Kupujícími byli údajně lidé personálně a majetkově propojení s obžalovanými. Největším podvodem byl podle obžaloby prodej většiny akcií pražského obchodního domu Kotva kyperské firmě Forminster Enterprises (FEL) s neznámými vlastníky, která za ně nikdy nezaplatila.

Obžalovaní vinu odmítají

Obvinění od začátku odmítá Miroslav Hálek, hlavní postava kauzy, který označil celé trestní stíhání za zmanipulované. Soud mu už podruhé zmírnil trest, přesto s rozsudkem nesouhlasí a nejspíše se odvolá.

"Moc tomu nerozumím, protože soud i znalci uznali, že smlouvy jsou v pořádku a v souladu se zákonem, přesto jsem byl odsouzen," řekl Hálek a dodal, že i obvinění před 15 lety bylo podle něj nezákonné.

"V žádném případě jsme nepoškodili fondy," trvá na nevině Hálek. Na otázku, jestli tedy ví, kam zmizely peníze mnoha akcionářů a věřitelů, se zasmál a řekl, že ví. Ovšem neprozradil kam. Proslýchá se, že zmíněnou kyperskou firmu založil právě on se svými spolupracovníky, ale vyšetřovatelům pro to chyběly důkazy.

Rozsudky padly v letech 2008 a 2009

V roce 2008 poslal Krajský soud v Hradci Králové na sedm let za mříže bývalého šéfa Trendu Miroslava Hálka. Tři roky vězení dostalo dalších pět manažerů. Čtyři vyvázli s podmínkou, jeden byl zproštěn viny kvůli nedostatku důkazů.

O rok později dostal Hálek tři roky vězení a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

Stejný trest před třemi lety dostali v Hradci také manažeři Jan Cholasta, Petr Šrejtr a Luděk Špriňar. Miroslav Vlastník a Libor Páv si měli ve vězení odsedět dva roky a činnost jim soud zakázal na pět let. Václav Dius a Petr Kožený odešli s podmínkou.

Desítka manažerů se zodpovídala z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování pravidel hospodářské soutěže. Hálek, jemuž hrozilo až dvanáct let, navíc z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Ostatní mohli dostat až pětileté vězení.

Soud jim navíc uložil zaplacení náhrady škody kolem 800 milionů korun, ale rozsudek stále není pravomocný. Státní zástupkyně si pro odvolání ponechala lhůtu, stejně jako někteří odsouzení, další se vzdali práva na odvolání a někteří se rovnou odvolali. Případ tak bude potřetí řešit i Vrchní soud v Praze.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Z Matiky pro spolužáky už učí víc než 120 škol, teď chce dobýt Slovensko

Marek Liška se svými učebnicemi Matika pro spolužáky

Matice pro spolužáky, projektu bývalého studenta hradeckého gymnázia J. K. Tyla Marka Lišky, se po pěti letech...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Zemědělec z Broumovska: S počasím se popereme, likvidaci stáda odmítám

Jaroslav Lád konstatuje, že kravám dlouhodobé teplo vadí, kvůli němu méně žerou...

Vedro a sucho sice zemědělce trápí, ale dobrý hospodář se s tím musí umět poprat. Tvrdí to šéf družstva Ostaš z...

Najdete na iDNES.cz