Výuka tématu Islám v hodině dějepisu na ZŠ Komenského v Trutnově. | foto: ZŠ Komenského Trutnov

Škola čelí kritice kvůli názorné hodině o islámu. Učitelka oblékla nikáb

  • 1272
O poprask na sociálních sítích se postarala Základní škola Komenského v Trutnově. Může za to svérázná hodina dějepisu v sedmé třídě, kterou tento týden učitelka Zuzana Růžičková věnovala islámu.

Pedagožka přišla do třídy oblečená v tradičním arabském oděvu nikábu, žákům představila různé pokrývky hlavy, které nosí muslimské ženy, následoval názorný popis muslimské modlitby.

Trutnovská škola zveřejnila krátkou zprávu s fotografiemi na svých internetových stránkách. Později galerii upravila, snímek „modlících“ se dětí na podlaze z ní zmizel. Diskutující na sociálních sítích téma rozdělilo na dva tábory. Jedni školu odsuzují, druhá skupina má pro netradičně vedenou hodinu pochopení.

„Nevím, co je divného na výuce o islámu. Hodina dějepisu se občas opírá o všechna náboženství. A když už chceme něco odsuzovat, tak je dobré o tom něco vědět,“ domnívá se Lucie Holisová.

„Myslím, že v dnešní ‚protiislamistické‘ době je o to důležitější seznámit děti s islámem,“ má obdobný názor Jan Pangrác.

Podle druhého tábora takový způsob výuky na základní školu nepatří, někteří žádají omluvu od školy a vyhazov učitelky.

„Zažít toto mé dítě ve škole, okamžitě se školou končím a hledám jinou. Zároveň bych podal na školu stížnost. To je vrchol nehoráznosti,“ tvrdí rázně Tomáš Polívka.

Aktivity trutnovské školy se chytilo také sdružení Islám v České republice nechceme. „Doufáme, že proaktivní paní učitelka neopomněla děti také poučit o kamenování, nerovnoprávném postavení žen a o právu šaría,“ upozorňuje sdružení na svém webu na stinné stránky náboženství.

Ředitel školy Petr Horčička se podřízené zastává. Podle něj nešlo o propagaci islámu ani muslimů, pouze o snahu neotřelým způsobem studentům přiblížit informace o minulosti a současnosti tohoto náboženství.

„Téma islámu je součástí osnov a učí se o něm v předmětu dějepis. Jedná se o část výuky, ve které žáci získávají informace, stejně tak jako o křesťanství, židovství, buddhismu a tak dále. Jsme sekulární školou, která žádné náboženství ani nevyzdvihuje, ani nevyučuje,“ uvádí ředitel.

Vedení školy odmítá, že by na konci hodiny došlo na společnou modlitbu. Podle ředitele šlo pouze o popis toho, jak muslimská modlitba vypadá.