Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fakulta v Hradci je blízko objevu. Zatočí se zákeřnou formou tuberkulózy

  8:45aktualizováno  8:45
Bude to trvat ještě několik let, ale výsledek by mohl být famózní. Hradecká fakulta farmacie objevila látky ničící zákeřné kmeny tuberkulózy. Vývoj léku by před smrtelnou formou TBC zachránil miliony životů.

Na vývoji léku spolupracuje fakulta i se Státním zdravotním ústavem v Ostravě, kde Hradečákům dělají základní účinnostní testy. (Ilustrační fotografie). | foto: Václav PancerMF DNES

Nejen snaha získat licenci na pěstování konopí pro léčebné účely může v nejbližší době dostat Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové do výjimečného centra pozornosti.

Fakulta objevila mimořádně nadějné struktury látek, které by mohly vést až k vývoji nových a vysoce účinných léků zabírajících proti zákeřným tipům tuberkulózy.

"Na fakultě se těmto látkám věnujeme už 40 let. Nadějné struktury, které jsme v poslední době nalezli, převyšují svým účinkem doposud používaná antituberkulotika až o dva nebo dokonce tři řády, jsou tedy až tisíckrát aktivnější. A co je ještě důležitější, jsou účinné na resistentní kmeny, které se staly celosvětovým problémem," neskrývá nadšení děkan fakulty Alexandr Hrabálek.

Akademici z Hradce teď budou chtít na nález získat mezinárodní patent. Cesta k samotnému léku je však ještě dlouhá a trnitá. 

Kdyby všechny testy vyšly dobře a neobjevily se žádné závažné vedlejší účinky či jiné problémy, čeští vědci by mohli objevem výrazně zasáhnout do boje proti zákeřné nemoci, která je celosvětově vůbec nejčastější příčinou smrti způsobenou bakteriální infekcí.

"Testování je první krok na cestě k pacientovi"

Na vývoji léku spolupracuje fakulta se Státním zdravotním ústavem v Ostravě, kde Hradečákům dělají základní účinnostní testy. 

"Zkoušíme tyto látky testovat i vůči skupině multirezistentních kmenů. Naše testování v laboratoři je v podstatě první krok na daleké cestě k pacientovi. Ve spolupráci s fakultou v Hradci už došlo k testování několika desítek takovýchto sloučenin a já věřím, že některý z nich bude skvělým objevem a uplatní se právě v léčbě proti těmto kmenům," říká Jiřina Stolaříková z centra klinických laboratoří ostravského ústavu.

TBC se ve světě opět stává velkou hrozbou. Souvisí to s migrací obyvatel, především z Indie, Pákistánu, ale také ze zemí bývalého Sovětského svazu.

"Tam je obzvlášť veliký problém ve věznicích, kde je obrovský počet vězňů, kterým nedají náležitou péči," varuje profesor Hrabálek. Podle něj to částečně souvisí s tím, že jsme problematiku nemoci TBC na našem území podcenili. 

Na výzkumu se podílí i Centrum biologické ochrany

"Zvláště nebezpečná je nemoc ve spojení s AIDS, u lidí s touto nemocí vznikají resistentní kmeny mykobakterií, které nejsou citlivé vůči používaným lékům. Začíná být obrovský problém, protože tyto kmeny se začínají vyskytovat častěji a nejsou proti nim žádné léky," vysvětluje.

Kromě Hradce a Ostravy se na výzkumu podílí také Centrum biologické ochrany Těchonín v Orlických horách. Na rozvinutí spolupráce fakulty s tímto "výzkumákem" získala hradecká farmacie grant. 

"Tam budou experti testovat naše látky na zvířatech," informuje děkan. Podobné testy se nikde jinde ve střední Evropě kvůli bezpečnosti nedělají, v Těchoníně na to však mají potřebné vybavení. Nejoptimističtější odhady počítají, že kdyby šlo vše podle plánu, byl by nový lék na trhu za osm let.

Tuberkulózou je infikována jedna třetina lidstva a každoročně jí onemocní více než 10 milionů lidí.

"Z tohoto počtu dva až tři miliony osob zemřou, přičemž 95 procent jich je z rozvojových zemí. Největší výskyt tuberkulózy je v subsaharské Africe, která hlásí více než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za rok, dále v jihovýchodní Asii, Mongolsku, Kazachstánu, Číně, Indii, v zemích bývalého Sovětského svazu, kde je i vysoké procento oněch multirezistentních kmenů, a to i víc než v padesáti procentech případů," vypočítává lékařka Stolaříková.

Světová zdravotnická organizace považuje tuberkulózu za závažný celosvětový problém, a proto vybízí farmaceutické firmy k vyvíjení nových léků.

"My máme výhodu, že zde pracují lidé, kteří to umějí, a máme k tomu i vynikající podmínky. Platíme vlastně pouze za materiál, doposud jsme do toho přímo na fakultě investovali velmi hrubým odhadem dva miliony korun," dodává Hrabálek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz