Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U přehrady Rozkoš vyrostou domky k rekreaci. Petice místním nepomohla

  7:00aktualizováno  7:00
Velký rekreační areál u přehrady Rozkoš na Náchodsku dostal zelenou. Krajští úředníci uznali, že novostavby neohrozí životní prostředí. Obyvatelé protestovali už dřív proti domkům peticí i výhradami, ale domohli se jen některých ústupků.

Vizualizace chystaného rekreačního areálu u přehrady Rozkoš na Náchodsku | foto: dokumentace EIA

Na poloostrově ve Spytě u České Skalice vyroste v budoucnu zřejmě celá "satelitní" ulice s 21 domky pro rekreanty. Firmě s holandským vlastníkem se koncem července podařilo získat souhlas krajského úřadu ohledně vlivu na životní prostředí.

Místní lidé si však myslí, že areál zničí jedno z nejhezčích míst ve Spytě.

"Zlikviduje to nejhezčí kout, kam se chodívalo na procházky. Bude tam 21 šeredných unifikovaných baráků, kus asfaltu, vesnický ráz vezme zasvé. Rekreanti se tam nebudou zdržovat, nedá se tam koupat, nese se tam hluk z obchvatu, takže budou pendlovat po úzké opravené silničce přes ves," posteskl si obyvatel Spyty Václav Kubíček, který se už už rozhodl odstěhovat.

Podle něj si za to mohou místní trochu sami, když neuhlídali, jak se v tichosti měnil českoskalický územní plán v době starostování Jana Vlčka. Tehdy pozemky vlastnila jiná firma a louky přešly do kategorie občanské vybavenosti se sportovními a rekreačními plochami.

Teď už s tím mnoho nenadělají. "Protestujeme pořád, ale už jsme vyčerpali všechny možnosti. Alespoň jsme rádi, že firma musela nechat posoudit vliv na životní prostředí EIA a že musí dodržet některá omezení. Původní návrh počítal s 25 domy, bazénem a kácením lesa," dodal Kubíček.

Výstavbu nedoporučuje ani radnice v České Skalici

Za obyvatele se postavila i Česká Skalice, která přehodnotila názor. "Městská rada nedoporučuje výstavbu vesnice. Obáváme se, že se tím zhorší úroveň bydlení pro místní obyvatele," zdůvodnil rozhodnutí radních starosta České Skalice Tomáš Hubka.

Jednatel Beste - Investering nebyl příliš sdílný. Podle svých slov strávil pět let, než získal současné povolení. "Platím za to násobně víc, než je běžné. Právě proto, že je tady pár lidí, kteří to chtějí zastavit," napsal v e-mailové odpovědi jednatel Frank Kersten.

Tvrdí, že jeho firma ví, co dělá, protože má za sebou léta zkušeností z realitního trhu v Česku. "Respektujeme právo i přírodu. Chceme této lokalitě přidat něco krásného," dodal Kersten.

Firma navrhuje v jedné řadě postavit jedenáct šestipokojových domků a na druhé straně ulice by mělo stát deset čtyřpokojových domků. Kolem nich povede silnička, která se napojí na místní cestu.

Projekt vyhovuje, řekl odborník na krajinný ráz

Těžká technika by tam v době výstavby směla jen po provizorní panelové cestě, která se zase rozebere. Investor však musí získat napřed územní rozhodnutí a pak stavební povolení.

Odborníci posoudili, že fauna ani flora v okolí Spyty není nijak zvlášť cenná. Doporučili novou zeleň anebo kamenité kupy, kam by se mohly vrátit ještěrky.

Vesnici ohraničuje obchvat České Skalice a z druhé strany nádrž Rozkoš, kde se už rozmohla různorodá rekreační obydlí. Autor posudku vlivu stavby na krajinný ráz proto shrnul, že projekt vyhovuje, i proto, že jej investor zúžil, pořídí veřejná prostranství a taky oddělí výstavbu od okolí vzrostlými stromy.

Rekreační domky ve Spytě u Rozkoše

  • společnost Beste - Investering, s.r.o., se sídlem ve Velkém Třebešově připravuje výstavbu domků k rekreaci poblíž dělicí hráze přehrady Rozkoš na okraji Spyty
  • na 3 hektarech pozemků má vyrůst 21 domků dvou typů s obytným podkrovím
  • mají vzniknout i veřejně přístupná odpočinková místa s lavičkami
  • záměr se objevil v roce 1993, prošel posuzováním vlivů na životní prostředí
  • krajský úřad jej koncem července schválil za určitých podmínek, například nesmí vzniknout víc domů a investor si musí vybudovat panelovou cestu na období výstavby

Firma už nabízí domky u Rozkoše na svých holandských internetových stránkách. Její česká zmocněnkyně však tvrdí, že ve Spytě nevznikne "holandská vesnička" s uzavřeným areálem a závorou, jaké vyrostly na několika místech v Krkonoších i jinde v regionu.

"Je to běžný developerský projekt, žádná holandská vesnička. Víte, jaká je situace, Holanďani sem příliš nejezdí a zůstávají doma. Česká republika už pro ně není destinací, jakou bývala. Pokud se podaří postavit domky, myslím, že je vesměs bude využívat česká klientela," podotkla zmocněnkyně firmy Lenka Rusová.

V Česku je 25 rekreačních areálů či vesnic pro nizozemskou klientelu

Podle ní si zájemci budou moci koupit od firmy pozemek a na něm si pak postaví vlastní domek. Bez platného územního rozhodnutí však firma zatím žádné stavebníky neshání.

Podle výzkumu Dany Fialové a Hany Horákové o apartmánovém bydlení a holandských vesničkách je v Česku kolem 25 rekreačních areálů či vesnic pro nizozemskou klientelu, a to v různém stadiu výstavby.

Nejvíc se jich objevilo v Královéhradeckém kraji. Jedna z prvních vznikla v Čisté u Černého Dolu nedaleko Vrchlabí, další stojí ve Vidochově u Nové Paky nebo ve Stárkově na Náchodsku. Nová sídla ničí krajinný ráz, sezónně je tam přelidněno, ale časem vadí jen málokomu z místních.

Protože si Holanďani nemohli kupovat domy v Česku přímo, vznikaly v tuzemsku společnosti s ručením omezeným, kde si zakoupili podíl. Domek pak užívali k rekreaci a jinak jej pronajímali.

Na Trutnovsku či Broumovsku však stojí spousta jednotlivých opravených domů přímo v obcích, kam Holanďani jezdí. Jejich odliv je však podle realitních makléřů patrný už několik let.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Najdete na iDNES.cz