Hokejoví fanoušci nazvali hradeckého maskota Mechováček, přestože Mechov odjakžova posměšně nazývají Hradec patrioti z Pardubic.

Hokejoví fanoušci nazvali hradeckého maskota Mechováček, přestože Mechov odjakžova posměšně nazývají Hradec patrioti z Pardubic. | foto: Stanislav Souček, www.hchk.cz

Vztahy Hradce a Pardubic jsou nejlepší za stovky let, i přes Mechováčka

  • 76
Ještě před sto lety si radní Hradce Králové a Pardubic dělali naschvály, dnes ale spolupracují, což jim může pomoci i v boji o peníze. Zato fanoušci fotbalu a hokeje jsou nesmiřitelnými rivaly stále.

Pojmenovat maskota hradeckého hokejového klubu jménem Mechováček, připomínajícím posměšné pojmenování Hradce, se může zdát pomstou Pardubických. Sice se nedá prokázat, jak moc se podíleli na internetovém hlasování, ale na Hradec měli spadeno odjakživa.

Obě města jsou vzájemnou rivalitou, která je dnes už spíš jen špičkováním, proslulá. Soupeření začalo už v 16. století. Sport je jednou z mála oblastí, kde je soupeření zjevné stále. Jenže kromě něj si vloni v listopadu prvně vjela do vlasů také divadla obou měst, mezi nimiž jinak panují dobré vztahy.

Zprávy z dobového tisku

Není druhého města...

"Pardubice nepotřebují, aby význam svůj pro celý kraj dokazovaly, neboť není druhého města na českém východě, které rovnati by se jim mohlo jak svým rychlým rozvojem, počtem obyvatelstva, tak svojí výhodnou přirozenou polohou." Pardubický starosta V. Znojemský v roce 1925.

Šlo o konkurenci, Pardubické Východočeské divadlo totiž vytvořilo speciální předplatné pro hradecké diváky, jimž v sále zdejší Filharmonie nabídne tři svá nejúspěšnější představení. To ředitel Klicperova divadla v Hradci Ladislav Zeman označil za nefér.

"Kdybych se chtěl zachovat stejně, pronajmu si v Pardubicích nějaký sál, a je jich tam dost včetně alternativní scény, která by jistě po Drábkových inscenacích ráda sáhla. Takové pokusy už byly, ale my řekli, že ne, že se to nedělá. Přišlo nám to neetické," řekl Zeman.

Jinak s Pardubičáky vychází, jen ho mrzelo, že s tím pardubický ředitel Petr Dohnal nepřišel za ním, mohli se dohodnout na společném abonmá. Že by šlo o podraz či o válku divadel, však Dohnal odmítl.

Politici spolu nyní vycházejí lépe než divadelníci a sportovci

To představitelé obou měst se už dokáží domlouvat mnohem líp. Dokonce lépe než kdy jindy v dějinách. Přitom ještě předloni - podle některých bývalých radních - neschopnost lepší dohody blokovala stavbu společné cyklostezky Mechu a perníku.

Neschopnost dohodnout negativně poznamenala také fungování pouze jednoho mezinárodního letiště na východě Čech, spolupráci hokejových klubů či vybudování společného akvaparku nebo spalovny komunálního odpadu.

Na druhé straně se města dokázala shodnout na společné jízdence pro obě městské dopravy a když šlo o to, aby se lidem lépe dýchalo, postavila se proti spalovně nebezpečných odpadů v Semtíně.

Žádná rivalita, ale legrace, říká hradecký primátor

Noví radní si rozumí ještě víc. "Dnes už je rivalita jen legrace mezi Starohradečáky a Staropardubáky," míní hradecký primátor Zdeněk Fink a dodává: "Náměstci primátora spolupracují v kultuře i při tvorbě rozvoje města a územních plánů. A já s paní primátorkou Fraňkovou máme také dobrý vztah."

Zprávy z dobového tisku

Město dostihového flancu

"Pardubice jsou město vychované dostihovým flancem, město uvyklé na prodlužené kavalírství, město nočních brlohů a hazardních heren, město vojenské posádky a lehkých dámiček polosvěta i paní předních rodin, o nichž se veřejně ví, že nosí u sebe klíče od oficírských bytů. Město vychované tiskem tradicí již revolverovým, město, jehož osudy spravuje a řídí uzenář Kuchynka (starosta). A tam chcete vybudovat metropoli českého severovýchodu? Tam chcete, aby shlížely zraky našeho Podkrkonoší a Podorličí jako ke svému srdci a vzoru?" Anonym v hradeckých novinách Ratibor v roce 1909.

(Hradecká radnice se za tento text musela Pardubickým veřejně omluvit.)

Pro MF DNES vybral Petr Grulich

Podobně hovoří náměstek pardubické primátorky Martin Bílek, který s hradeckou radnicí úzce spolupracuje na výstavbě cyklostezky:

"Spíše se kámarádíme. O nějaké rivalitě či řevnivosti nemůže být řeč. Pomáháme si, voláme si, debatujeme o věcech. Možná to je tím, že se po poslední volbách změnilo osazenstvo radnic v Hradci i u nás. Skutečně jde hlavně o spolupráci a pokud dojde na nějaké hecování, tak je to vždy v dobrém."

Lepší spolupráce může hrát roli i v boji o peníze. Podle Finka totiž po roce 2014 bude snazší získat evropské peníze pro ta regionální centra, která připraví společný projekt.

Že si rozumí města i kraje, potvrzuje náměstek pardubického hejtmana Roman Línek, který na kraji působí 12 let.

"Ve sportovní hantýrce by se dalo říct, že jsme jako Sparta a Slavia, ale když o něco jde, dokážeme sestavit silný společný nároďák. Umíme spolupracovat, dohodnout se, táhnout za jeden provaz, což se ukázalo třeba při tlaku na stát, aby dostavěl dálnici D11 nebo aby splavnil Labe až do Pardubic a dále na sever," vypočítává Línek.