Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta pro stavaře se po dokončení oprav Kuksu promění v cyklostezku

  14:16aktualizováno  14:16
Až stavaři letos v létě zahájí renovaci historického hospitálu v Kuksu, nákladní vozy s materiálem budou na staveniště jezdit po dosavadní polní cestě k hospitálu. Po dokončení rekonstrukce bude cesta sloužit jako cyklostezka.

Přístup ke Kuksu je pro seniory a hendikepované lidi náročný, ale nové cesty se dočkají jen cyklisti. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stavaři cestu směřující k baroknímu areálu ze silnice mezi Dvorem Králové nad Labem-Žirčí a Zaloňovem zpevní a upraví tak, aby po ní mohla jezdit těžká auta. Součástí úprav bude i oprava dlouho nevyužívaného železničního přejezdu za hospitálním hřbitovem.

"Významně se ulehčí dopravě přes sousední Slotov, kudy vede jediná příjezdová cesta k hospitálu. Vyslyšeli jsme tak žádosti místních obyvatel, kteří měli z nárůstu projíždějících vozidel obavy," vysvětluje hlavní inženýr projektu Dalibor Dubový.

Kastelán zavede zájemce na místa jindy nepřístupná

Jedinečnou příležitost spatřit kukský hospitál ve stavu před chystanou obnovou nabídne mimořádná prohlídka, která se uskuteční v 16 hodin.

Kastelán Libor Švec provede návštěvníky i některými nevyužívanými prostorami, lidé si prohlédnou archeologické výkopy, projdou zahradu a hospitální hřbitov. Seznámí se s projektem Kuks – Granátové jablko, který získal téměř půlmiliardovou dotaci z evropských fondů a díky němuž se památka přemění v moderní studijní a kulturní komplex.

Sraz účastníků mimořádné prohlídky je na terase před hospitálním kostelem Nejsvětější Trojice. Předpokládaná délka prohlídky je asi hodina. Vstup je zdarma. O víkendu se informace o připracované obnově hospitálu dozvědí také účastníci klasických prohlídek.

Polní cesta upravená pro stavaře by se po revitalizaci měla stát další cyklostezkou směřující do barokního komplexu.

"Využijeme tvrdý zpevněný povrch po stavařích a rádi bychom tam jednou vybudovali cyklostezku," říká starosta Kuksu Jiří Beran a dodává, že tato stezka by propojila Kuks s Novou Amerikou, Litíčí a Chotěborkami.

Nemohoucí lidé se nové cesty zatím nedočkají

Obec Kuks prozatím musela upustit od záměru, že by se upravená komunikace mohla stát další příjezdovou cestou, po níž by k hospitálu mohli jezdit třeba senioři či tělesně postižení lidé. Pro ně je totiž současný přístup z druhého břehu Labe od parkoviště u hlavní silnice z Jaroměře na Trutnov velmi náročný.

"Poměrně dlouhou cestu z parkoviště obcí a barokním schodištěm dolů k řece a pak nahoru k hospitálu si totiž někteří starší či nemocní lidé rozmyslí a vrátí se," říká starosta.

Problém vyjít k hospitálu prý měli důchodci už dřív, kdy auta ještě mohla jezdit na parkoviště za mostem přes Labe, ale ten je teď kvůli horší statice pro dopravu uzavřen. Další příjezdová trasa pro autobusy byla od Heřmanic přes nedaleký Brod, avšak tam už dnes autobusy kvůli velmi úzké silnici nesmějí.

Právě proto Kuks už před časem v územním plánu navrhoval, aby z polní cesty k hospitálu vznikla účelová místní komunikace, která by umožnila alternativní přístup k hospitálu seniorům a postiženým.

"Poblíž hospitálu je pak bývalé nákladové nádraží, kde by mohlo vzniknout parkoviště. Pomohlo by to i při různých velkých akcích jako vinobraní, kdy se sem sjíždí spousta aut a musíme je nechat parkovat na fotbalovém hřišti nebo na loukách," míní Beran.

Povolení k vjezdu nevydali památkáři

Památkáři však cestu ani parkoviště nepovolili. A nepůjde to ani po zpevnění polní cesty pro nákladní vozy. Cesta totiž ani po zpevnění nebude mít parametry pro běžný silniční provoz.

"Usilovali jsme o to, ale asi se to nepodaří. Záměr jsme konzultovali s odborníky, ale ti řekli, že ani po zpevnění nevznikne plnohodnotná silnice pro autobusy, tedy širší více než tři metry. Problémem je i železniční přejezd. Je v zatáčce a podle předpisů by vyžadoval mimoúrovňové křížení a do toho nás dráhy nepustí. Také by to bylo velmi nákladné. Proto tam vznikne jen cyklostezka," vysvětluje starosta.

Dodává však, že další cesta k hospitálu by napomohla zachovat současný dopravní klid v centru Kuksu, který nastal po uzavření mostu přes Labe, i po jeho případné rekonstrukci. "Zlepšil by se tím i přístup k Braunovu Betlému a ke Křížové cestě 21. století," tvrdí Beran.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Randstad s.r.o.
Sales Executive & Project Manager s NJ

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz