Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta pro stavaře se po dokončení oprav Kuksu promění v cyklostezku

  14:16aktualizováno  14:16
Až stavaři letos v létě zahájí renovaci historického hospitálu v Kuksu, nákladní vozy s materiálem budou na staveniště jezdit po dosavadní polní cestě k hospitálu. Po dokončení rekonstrukce bude cesta sloužit jako cyklostezka.

Přístup ke Kuksu je pro seniory a hendikepované lidi náročný, ale nové cesty se dočkají jen cyklisti. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stavaři cestu směřující k baroknímu areálu ze silnice mezi Dvorem Králové nad Labem-Žirčí a Zaloňovem zpevní a upraví tak, aby po ní mohla jezdit těžká auta. Součástí úprav bude i oprava dlouho nevyužívaného železničního přejezdu za hospitálním hřbitovem.

"Významně se ulehčí dopravě přes sousední Slotov, kudy vede jediná příjezdová cesta k hospitálu. Vyslyšeli jsme tak žádosti místních obyvatel, kteří měli z nárůstu projíždějících vozidel obavy," vysvětluje hlavní inženýr projektu Dalibor Dubový.

Kastelán zavede zájemce na místa jindy nepřístupná

Jedinečnou příležitost spatřit kukský hospitál ve stavu před chystanou obnovou nabídne mimořádná prohlídka, která se uskuteční v 16 hodin.

Kastelán Libor Švec provede návštěvníky i některými nevyužívanými prostorami, lidé si prohlédnou archeologické výkopy, projdou zahradu a hospitální hřbitov. Seznámí se s projektem Kuks – Granátové jablko, který získal téměř půlmiliardovou dotaci z evropských fondů a díky němuž se památka přemění v moderní studijní a kulturní komplex.

Sraz účastníků mimořádné prohlídky je na terase před hospitálním kostelem Nejsvětější Trojice. Předpokládaná délka prohlídky je asi hodina. Vstup je zdarma. O víkendu se informace o připracované obnově hospitálu dozvědí také účastníci klasických prohlídek.

Polní cesta upravená pro stavaře by se po revitalizaci měla stát další cyklostezkou směřující do barokního komplexu.

"Využijeme tvrdý zpevněný povrch po stavařích a rádi bychom tam jednou vybudovali cyklostezku," říká starosta Kuksu Jiří Beran a dodává, že tato stezka by propojila Kuks s Novou Amerikou, Litíčí a Chotěborkami.

Nemohoucí lidé se nové cesty zatím nedočkají

Obec Kuks prozatím musela upustit od záměru, že by se upravená komunikace mohla stát další příjezdovou cestou, po níž by k hospitálu mohli jezdit třeba senioři či tělesně postižení lidé. Pro ně je totiž současný přístup z druhého břehu Labe od parkoviště u hlavní silnice z Jaroměře na Trutnov velmi náročný.

"Poměrně dlouhou cestu z parkoviště obcí a barokním schodištěm dolů k řece a pak nahoru k hospitálu si totiž někteří starší či nemocní lidé rozmyslí a vrátí se," říká starosta.

Problém vyjít k hospitálu prý měli důchodci už dřív, kdy auta ještě mohla jezdit na parkoviště za mostem přes Labe, ale ten je teď kvůli horší statice pro dopravu uzavřen. Další příjezdová trasa pro autobusy byla od Heřmanic přes nedaleký Brod, avšak tam už dnes autobusy kvůli velmi úzké silnici nesmějí.

Právě proto Kuks už před časem v územním plánu navrhoval, aby z polní cesty k hospitálu vznikla účelová místní komunikace, která by umožnila alternativní přístup k hospitálu seniorům a postiženým.

"Poblíž hospitálu je pak bývalé nákladové nádraží, kde by mohlo vzniknout parkoviště. Pomohlo by to i při různých velkých akcích jako vinobraní, kdy se sem sjíždí spousta aut a musíme je nechat parkovat na fotbalovém hřišti nebo na loukách," míní Beran.

Povolení k vjezdu nevydali památkáři

Památkáři však cestu ani parkoviště nepovolili. A nepůjde to ani po zpevnění polní cesty pro nákladní vozy. Cesta totiž ani po zpevnění nebude mít parametry pro běžný silniční provoz.

"Usilovali jsme o to, ale asi se to nepodaří. Záměr jsme konzultovali s odborníky, ale ti řekli, že ani po zpevnění nevznikne plnohodnotná silnice pro autobusy, tedy širší více než tři metry. Problémem je i železniční přejezd. Je v zatáčce a podle předpisů by vyžadoval mimoúrovňové křížení a do toho nás dráhy nepustí. Také by to bylo velmi nákladné. Proto tam vznikne jen cyklostezka," vysvětluje starosta.

Dodává však, že další cesta k hospitálu by napomohla zachovat současný dopravní klid v centru Kuksu, který nastal po uzavření mostu přes Labe, i po jeho případné rekonstrukci. "Zlepšil by se tím i přístup k Braunovu Betlému a ke Křížové cestě 21. století," tvrdí Beran.

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Najdete na iDNES.cz