Zchátralá židovská obřadní síň v Náchodě

Zchátralá židovská obřadní síň v Náchodě | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Z chátrající židovské obřadní síně v Náchodě má být muzeum

  • 0
Po mnoha letech nezájmu a chátrání stavbaři obnovují poslední dochovanou stavbu připomínající početnou židovskou komunitu v Náchodě. Prozatím museli památku zabezpečit, protože její neutěšený stav ohrožoval kolemjdoucí.

Z někdejší obřadní síně na tamním židovském hřbitově možná bude muzeum připomínající osud náchodských Židů, z nichž většina zemřela v nacistických koncentračních táborech.

Zabezpečení bývalé obřadní síně financuje Židovská obec Praha, které dnes pozemek i budova patří. K zabezpečení stavby ji však museli vyzvat úředníci náchodské radnice.

Zejména letošní zima totiž chátrající objekt poškodila natolik, že už ohrožoval kolemjdoucí. Na zabezpečení síně zatím židovská obec poskytne šest set tisíc korun.

O obnově a následném vhodném využití budovy jedná radnice s představiteli Židovské obce v Praze už několik let.

"Obřadní síň vznikla z bývalého obydlí hrobníka a je v podstatě poslední památkou na početnou náchodskou židovskou obec. Ostatní stavby jako synagogu či bývalou židovskou čtvrť komunistický režim zlikvidoval," sdělila náchodská radní Věra Vlčková, která se historií židovské komunity v Náchodě zabývá.

K obnově síně přispělo letos vydané stanovisko stavebního úřadu v Náchodě, že objekt potřebuje buď zabezpečit, nebo je ho třeba odstranit, protože svým stavem ohrožuje okolí.

Skoro dvacet let se o budovu nikdo nestaral

I proto, že jde o poslední připomínku mimořádně významné a početné židovské náboženské obce v Náchodě, pražská židovská obec začala s opravami.

"Oba židovské hřbitovy v Náchodě totiž už nechali zničit nacisté za okupace, v 60. letech minulého století pak komunisté nechali zbourat synagogu a čtyři obecní a dvacet soukromých domů bývalého židovského ghetta," uvedla Vlčková.

Z obřadní síně na novém židovském hřbitově vznikl obytný dům. Podle radních hlavním viníkem za jeho současný stav jsou nástupci někdejšího Podniku služeb Náchod, kteří až do roku 2002, kdy stát bezúplatně židovským obcím majetek vrátil, odmítali síň vydat.

Třebaže byl domek na vládním seznamu, likvidátor Podniku služeb Náchod se jím odmítal řídit. Židovská obec nakonec musela dům koupit tak, že za podnik u zdravotní pojišťovny uhradila dluh vzniklý dlouhodobým neplacením pojistného, který dostal podnik do exekuce.

"Tak se stalo, že od počátku devadesátých let minulého století se kvůli nechutným tahanicím o vlastnictví o objekt prakticky nikdo nestaral," řekla Vlčková.

Ta doufá, že se osud konečně přestane k památce obracet zády a projekt židovské obce a města nazvaný Na kole k muzeu židovské komunity v Náchodě získá evropskou dotaci. Bývalá obřadní síň by pak měla projít celkovou rekonstrukcí.

"Vznikl by z ní důstojný památník zaniklé židovské náboženské obce v Náchodě a zároveň i veřejně přístupné společenské centrum," sdělila Vlčková.

V Náchodě byly synagoga, židovská škola i dva židovské hřbitovy. Tamní Židé patřili k významné složce obyvatelstva a s ostatními obyvateli do značné míry splývali. Mnozí skončili v transportech do Terezína, 14. prosince 1942 nacisté deportovali 256 osob, v táborech smrti jich poté zahynulo 240.

Do Náchoda se po válce vrátilo jen 16 osob. Mezi oběťmi holokaustu byli významní náchodští podnikatelé, lékaři, učitelé, sportovci i malé děti. Památník obětem holokaustu z Náchodska byl odhalen na novém židovském hřbitově 30. října 1949.