Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z hnízda v Chrámových stěnách už vylétli všichni čtyři mladí sokoli

  17:00aktualizováno  17:00
Mladí sokoli z teplických Chrámových stěn už vyletěli z hnízda. Nejodvážnější sameček létá od soboty, poslední mládě se osmělilo ve středu. Malým dravcům je 45 dní, na opuštění rodného hnízda tak měli nejvyšší čas. Turisté by se tak mohli k Chrámovým stěnám opět vrátit.

Sokoli v Chrámových stěnách v Teplicích (2012). | foto: Josef Vrána

O víkendu opustili hnízdo dva sokolí samečci, dvě ptačí holčičky je za pár dní následovaly. "Pokud se obě samičky dobře rozlétají, bude zřejmě už tento víkend otevřen průchod pro turisty kolem Chrámových stěn," řekl Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Fotogalerie

Až dosud je menší část turistického okruhu kvůli sokolům uzavřena. Ostraha hlídá u plůtků na cestě, protože hlavně Poláci nerozumí piktogramům a jdou dál.

O víkendech se v Teplickém skalním městě konala veřejná pozorování. Projekt Za sokolem do skal podpořila nadace Partnerství. Díky tomu vznikl i čtyřjazyčný informační leták, směrové tabulky a velká naučná tabule na okruhu skalami.

Sokol stěhovavý

Je jedním z nejrychlejších tvorů planety, při stíhání kořisti v střemhlavém letu dosahuje rychlosti i přes 300 kilometrů za hodinu. Zásadně loví letící kořist. Živí se zejména holuby, kvíčalami a ostatními ptáky podobné velikosti. V některých oblastech zcela vyhynul v důsledku používání pesticidů.

Ač jeho počty v posledních letech narůstají, zůstává kriticky ohroženým druhem. V současnosti hnízdí v České republice okolo 50 párů. K hnízdění vyhledává zejména skalní oblasti. Jádro české populace se vyskytuje v Českém Švýcarsku a v Labských pískovcích.

Sokolí samička z Chrámových stěn je na Broumovsku vůbec nejplodnější. Pochází ze saského Oybinu a se samcem z Obřího dolu vyvedla během pěti let osmnáct mladých.

Její partner se však v roce 2010 do hnízda už nevrátil a ona sama bez potravy musela snůšku opustit. Pak dvakrát hnízdila s mladšími samci, jenže o své partnery také přišla. Nyní je s tříletým samcem.

Na Broumovsku letos zahnízdily celkem čtyři páry sokolů. Z hnízda na Broumovských stěnách už mladí také vylétli.

Před časem k nim ochranáři povolali policii, protože podezírali dva muže, že chtěli hnízdo vybrat. Další dvě hnízdění v Adršpachu a v Broumovských stěnách skončila nezdarem. Mohl to způsobit výr, krkavec, kuna nebo možná i zloděj.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz