Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z hnízda v Chrámových stěnách už vylétli všichni čtyři mladí sokoli

  17:00aktualizováno  17:00
Mladí sokoli z teplických Chrámových stěn už vyletěli z hnízda. Nejodvážnější sameček létá od soboty, poslední mládě se osmělilo ve středu. Malým dravcům je 45 dní, na opuštění rodného hnízda tak měli nejvyšší čas. Turisté by se tak mohli k Chrámovým stěnám opět vrátit.

Sokoli v Chrámových stěnách v Teplicích (2012). | foto: Josef Vrána

O víkendu opustili hnízdo dva sokolí samečci, dvě ptačí holčičky je za pár dní následovaly. "Pokud se obě samičky dobře rozlétají, bude zřejmě už tento víkend otevřen průchod pro turisty kolem Chrámových stěn," řekl Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Fotogalerie

Až dosud je menší část turistického okruhu kvůli sokolům uzavřena. Ostraha hlídá u plůtků na cestě, protože hlavně Poláci nerozumí piktogramům a jdou dál.

O víkendech se v Teplickém skalním městě konala veřejná pozorování. Projekt Za sokolem do skal podpořila nadace Partnerství. Díky tomu vznikl i čtyřjazyčný informační leták, směrové tabulky a velká naučná tabule na okruhu skalami.

Sokol stěhovavý

Je jedním z nejrychlejších tvorů planety, při stíhání kořisti v střemhlavém letu dosahuje rychlosti i přes 300 kilometrů za hodinu. Zásadně loví letící kořist. Živí se zejména holuby, kvíčalami a ostatními ptáky podobné velikosti. V některých oblastech zcela vyhynul v důsledku používání pesticidů.

Ač jeho počty v posledních letech narůstají, zůstává kriticky ohroženým druhem. V současnosti hnízdí v České republice okolo 50 párů. K hnízdění vyhledává zejména skalní oblasti. Jádro české populace se vyskytuje v Českém Švýcarsku a v Labských pískovcích.

Sokolí samička z Chrámových stěn je na Broumovsku vůbec nejplodnější. Pochází ze saského Oybinu a se samcem z Obřího dolu vyvedla během pěti let osmnáct mladých.

Její partner se však v roce 2010 do hnízda už nevrátil a ona sama bez potravy musela snůšku opustit. Pak dvakrát hnízdila s mladšími samci, jenže o své partnery také přišla. Nyní je s tříletým samcem.

Na Broumovsku letos zahnízdily celkem čtyři páry sokolů. Z hnízda na Broumovských stěnách už mladí také vylétli.

Před časem k nim ochranáři povolali policii, protože podezírali dva muže, že chtěli hnízdo vybrat. Další dvě hnízdění v Adršpachu a v Broumovských stěnách skončila nezdarem. Mohl to způsobit výr, krkavec, kuna nebo možná i zloděj.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz