Zbořeniště po dvorské textilce Tiba.

Zbořeniště po dvorské textilce Tiba. | foto: Jan Holan

Dvůr jedná o odkupu areálu bývalé textilky Tiba, dohoda vázne na ceně

  • 0
V polovině prosince by měly pokračovat jednání o koupi areálu bývalé textilky městem Dvůr Králové nad Labem. Jednání zatím váznou na ceně. Majitelem sedmihektarových pozemků je společnost Textil Invest Group (TIG). Ta postupně demoluje staré výrobní budovy.

Jednání probíhají už od konce minulého roku. „V posledních měsících komunikace ze strany města i přes naše opakované snahy utichla, ačkoliv jednání bylo původně iniciováno z jeho strany,“ tvrdí předseda představenstva TIG Jiří Karásek.

Hlavním problémem je cena. Znalecký posudek objednaný společností TIG areál ohodnotil na 100 milionů korun. To je zhruba trojnásobek sumy, kterou firma za továrnu v konkurzu před osmi lety zaplatila.

Textilka Tiba

  • Tiba byla největším výrobcem potištěných tkanin u nás. V roce 2005 zaměstnávala v závodech ve Dvoře Králové, Mostku nebo Smidarech okolo 1 200 zaměstnanců.
  • Hradecký soud v roce 2006 vyhlásil na zadluženou textilku konkurz. Nabídku Tiby na mimosoudní vyrovnání věřitelé odmítli.
  • Ztrátová výroba definitivně skončila v roce 2009.
  • Demolice budov potrvá podle mluvčího společnosti do prvního čtvrtletí příštího roku.

Dvorská radnice má poněkud odlišné představy. „Měli bychom se odpíchnout od ceny, za kterou společnost Textil Invest Group areál v konkurzu koupila, a od ní postupně odečítat, protože areál je spojený se samými negativy,“ upozorňuje starosta Jan Jarolím (ANO) na to, že plocha leží v zátopové oblasti. Její využití je podmíněné dalšími investicemi do protipovodňových opatření.

K jednacímu stolu by obě strany měly usednout v první polovině prosince.

„Žádná nabídka dosud nebyla z naší strany učiněna a nepadla ani ze strany města,“ pokračuje Karásek, podle kterého není radnice jediným zájemcem o areál bývalé Tiby. Pokud by však byl zájem města vážný, majitel pozemků upřednostní spolupráci se samosprávou.

Nová čtvrť nebo továrna?

Podle dvorského zastupitele Nasika Kiriakovského (Východočeši) je chybou, že majitel zboural původní budovy.

„Zbourat továrnu byl barbarský čin. Na revitalizaci brownfieldu se daly sehnat evropské dotace. V České republice je spousta příkladů, kde se to povedlo. Dnes nám někdo nabízí pustou pláň, na to nedostaneme z Evropské unie ani korunu,“ poznamenal.

„Areál je tak obrovský, že by zde klidně mohla vyrůst úplně nová městská čtvrť včetně administrativních budov, bytů, škol nebo parku. Vybudovat tam znovu továrnu by vzhledem k poloze místa v centru města byla škoda,“ naznačuje starosta Jarolím.