Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec ušetří, stovky dopravních značek nahradí pravidlem pravé ruky

  12:00aktualizováno  12:00
Magistrát Hradce Králové chce od listopadu začít likvidovat přebytečné dopravní značky ve čtvrtích Malšovice a Svinary. Jejich údržba jde totiž do milionů korun. Zmizí jich stovky.

Dopravní značení a MHD v Hradci Králové | foto: Martin Veselý, MF DNES

Řidiči v některých částech Hradce Králové by měli rychle zavzpomínat na doby autoškoly a připomenout si pravidlo, které zatím využívají maximálně na parkovišti u supermarketu: pravidlo pravé ruky.

Brzy by se totiž mohlo stát, že bez něj bezpečně nedojedou ani do vedlejší ulice. Magistrát města plánuje v některých čtvrtích odstranit stovky zbytečných dopravních značek a řidiči se tak už nebudou moci spolehnout na hlavní silnice, stopky nebo značky přednosti v jízdě.

"Některé značky jsou nadbytečné nebo neodpovídají současné platné legislativě. Jiné zase nemají nic společného s bezpečností nebo plynulostí silničního provozu. Zbavíme se i těch, které hyzdí ulice a náměstí," říká náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Magistrát odboru dopravy nejdříve provede analýzu potřebnosti značek a tu bude poté nutné konzultovat s dopravními policisty.

"Oficiálně jsme od města ještě žádný požadavek na odborné stanovisko nedostali. Víme však o tom, že by měly být vytipované některé pravidelně ohraničené vilové čtvrti, z nichž by měly zmizet značky přednosti," říká mluvčí královéhradeckých policistů Ivana Ježková. Vybranými lokalitami, v nichž by město chtělo začít přebytečné značky odstraňovat, jsou Malšovice a Svinary.

Lidé, kteří těmito místy často jezdí, z toho však nejsou příliš nadšeni. Na značky, které jim určují, jak mají jet, jsou totiž zvyklí.

"Neumím si to dost dobře představit, protože už vím, kde mám dát komu přednost. Za volantem se mi příliš nechce přemýšlet nad nějakým pravidlem pravé ruky," kroutí hlavou Petr Lesák, který Malšovicemi projíždí denně.

Údržba značek stojí 3 miliony ročně, město na nich ušetří

Centra města by se rušení svislých dopravních značek týkat zatím nemělo. "Projektant nám to nedoporučil. A to především v prvních fázích optimalizace," míní Soukup.

Radnice si od odstranění některých značek slibuje nejen estetický, ale především finanční efekt. "Jen na zřizování a údržbu stávajících dopravních značek ročně vynakládáme kolem tří milionů korun. Odstraněním několika stovek značek tedy výrazně ušetříme městské finance," vysvětluje náměstek.

Své požadavky mají i dopravní policisté, kteří se budou k plánovanému rušení značek vyjadřovat. "Důležitá je pro nás bezpečnost a plynulost dopravy," říká Ježková. Vybrané značky, které městu odsouhlasí policisté a dopravní experti, by měli pracovníci Technických služeb začít odstraňovat ještě v letošním roce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Audi Q5 2.0 TDI 2016 ·
Audi Q5 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 28 334 km, diesel
800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz