Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Hradce zmizí poslední připomínka totality v Sukových sadech

  18:58aktualizováno  18:58
Na betonovém monumentu cti v Sukových sadech v Hradci Králové se v dobách komunismu skvěly portréty nejlepších pracovníků a nápis Lid je hlavním tvůrcem dějin. Nyní má poslední připomínka totality skončit na skládce stavebního materiálu.

Památník v Sukových sadech v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Tabuli cti v Sukových sadech nedaleko Koruny čas ji dokonce zamaskoval - v 90. letech tam zahradníci vysadili keře, které se postupně rozrostly. Ještě dnes jsou ale na zdi patrná místa, kam se vkládaly fotografie zasloužilých pracovníků. Dodnes lze přečíst nápis, který všem okolo hlásá: Lid je hlavním tvůrcem dějin.

To by ale za pár měsíců mělo zmizet. Podobné zdi v Hradci padly už v roce 1989.

Město se chystá postupně rekonstruovat křižovatku Koruna, nedaleké náměstí 28. října i Sukovy sady. "Předpokládáme, že tablo cti bývalých prominentů komunistického režimu v nejbližší době zmizí. Betonové bloky se odstraní při rekonstrukci křižovatky Koruna, která souvisí s výstavbou obchodního centra Aupark," uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Obchodní dům má vyrůst v místech bývalého autobusového nádraží na betonové ploše u Koruny. Tato výstavba úzce souvisí s rekonstrukci náměstí 28. října u Teska i Sukových sadů.

"Nedovedu si představit, že by tam ten relikt doby minulé zůstal," řekl Vedlich a dodal vysvětlení: "Nemyslím si, že by to byl pomník hrdinů, jichž bychom si měli vážit. Jako připomínka se to brát nedá, sloužilo to jako propaganda."

Bourat se začne až s rekonstrukcí náměstí

Kdy přesně pomník zmizí, zatím není jasné, nejzazší datum ale je rok 2015. "Na chystanou rekonstrukci okolí Koruny zatím nejsou peníze. Pokud se je podaří sehnat ještě letos, náměstíčko by se mohlo změnit v roce 2013 či 2014. Ale nejdříve se musí vyřešit náměstí 28. října, kde by se mělo začít pracovat příští rok," řekl vedoucí investičního odboru na hradeckém magistrátu Valentýn Avramov.

Téměř všechny připomínky komunistického režimu už z Hradce zmizely. Některé se jen přestěhovaly o pár kilometrů dál nebo skončily ve šrotu.

Sochy Lenina, Gottwalda či revolucionářů, jež dlouhá léta stály na hradeckých náměstích, po roce 1989 radní umístili v městském depozitáři. Odtud je před několika lety nadšenci z klubu vojenské historie přestěhovali na návrší u hradeckého letiště. Avšak bez Lenina, ten zmizel neznámo kde. Možná skončil u některého sběratele. Tank sovětské armády, jenž léta stával na náměstí Svobody, skončil ve šrotu.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz