Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za pokus o vraždu bratra místo vlastní sebevraždy dostal muž 11 let

  16:40aktualizováno  16:40
Královéhradecký soud poslal na 11 let do vězení Stanislava S. Podle obžaloby se loni v prosinci na dvoře domku u Dvora Králové nad Labem pokusil zastřelit svého bratra. Tvrdil, že původně k němu šel spáchat sebevraždu, protože ho opustila manželka podezřelá navíc z machinací s bratrovým kontem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Stanislav S. se u soudu hájil, že bratrovi chtěl rozmluvit, aby inicioval trestní stíhání jeho ženy. Mimoděk se dozvěděl, že jako zaměstnankyně banky měla manipulacemi připravit svého švagra o půl milionu. (více čtěte v článku o začátku líčení)

Bratr: K trestu se vyjadřovat nebudu

Rozsudku přihlížel také bratr a v jedné osobě oběť Stanislava S. K výši trestu se na kamery vyjádřit nechtěl, reportér ale zaznamenal jeho hlasitý povzdech, že sourozenec může být po polovině trestu na svobodě.
Střelcův bratr nicméně popsal, jak se incident vyvíjel: "Když se mi objevila pistole před obličejem, hrozně jsem se lekl. Slyšel jsem, že mě zabije a to mě zamrazilo. Snažil jsem se na něj promluvit, aby začal mluvit, než začne střílet." Bratr sice promluvil, ale zároveň začal pálit.
Už několik dnů předtím měl prý divný pocit, že ho Stanislav S. zkouší dotlačit k tomu aby na diktafon prohlásil, že dal své švagrové dispoziční právo k účtu. "To jsem ale nedal v žádném případě," tvrdí postřelený.
Fyzicky je na tom prý ještě špatně, trpí bolestmi a nemá sílu v ruce. S bratrem nechce komunikovat.

Když byl bratr neústupný, obžalovaný se zmocnil jeho malorážky a vystřílel na něj celý zásobník šesti nábojů. Zasáhl ho do krku a hrudníku, lékaři museli poškozenému odebrat část plíce. Druhá rána poranila paži.

"Jsme přesvědčeni, že se nejedná o úkladnou vraždu, ale o prostou vraždu. Obžalovaný jednal v afektu. Je inteligentní a bystrý, ale slaboch. Nedokáže čelit nástrahám života," konstatoval soudce Miroslav Veselský.

Sám Stanislav S. před soudem vypověděl, že se už třikrát pokusil o sebevraždu a léčil se na psychiatrii. Za čin se omlouval, doznal se k němu, litoval. I to mu pomohlo k nižšímu trestu a mírnější věznici. "Takže za šest let bude venku," hlesl podle zpravodaje v soudní síni nevěřícně postřelený bratr.

Trest ale může změnit ještě soud vyšší instance. Žalobkyně se odvolala na místě a obhájce odsouzeného si nechal lhůtu. Kromě odnětí svobody má muž platit také 90 tisíc korun odškodného svému bratrovi a 350 tisíc pojišťovnám za poškozené zdraví a majetek.

Státní zástupkyně se odvolala proti výroku o vině i o trestu. "Trvám na zavrženíhodné pohnutce. Motivací bylo, aby poškozený stáhl obvinění, které podal na manželku obžalovaného u jejího zaměstnavatele," uvedla Lenka Faltusová.

Sama navrhovala trest nad spodní hranicí zákonné sazby, která je 15 let.

Autoři: ,Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz