Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina viní ze smrti matky broumovský špitál, podle lékařů se mstí

  9:30aktualizováno  9:30
Rodina, která letos na jaře přišla krátce po sobě o oba prarodiče, si stěžuje na péči v broumovské nemocnici. Pozůstalí mají výhrady k lékařům i k celkovému chodu oddělení následné péče a interny. Nemocnice však tvrdí, že nic zásadního nezanedbala. Je to prý msta za nesplacený poplatek, který vymáhala na rodině.

Nové lůžkové oddělení broumovské nemocnice | foto: Jan Strouhal, MAFRA

U dědečka prý lékaři dlouho neodhalili zlomeninu obratle. Babičku zase propustili domů v těžším stavu, než šlo doma zvládnout, a v nemocnici ji málo sledovali, tvrdí příbuzní.

"Máma měla třicet let cukrovku, to je pravda. Do Broumova šla po operaci šedého zákalu v Hradci Králové. Chodila, komunikovala, ale během dvou týdnů byla pryč. Nechápu, proč ji v Broumově nesledovali na jednotce intenzivní péče," zlobí se dcera zemřelé osmašedesátileté pacientky Věra Nováková z Bělého.

Když se její maminka vrátila domů z nemocnice v Hradci, začala upadat do hypoglykemického šoku kvůli nízké hladině cukru v krvi. Záchranná služba ji převezla do Broumova. Rodina byla zděšena, protože žena najednou byla na kyslíku, měla zánět a celkově se její stav velmi zhoršil.

"Tenkrát mi lékařka - jen tak s nohou opřenou o radiátor - oznámila, že máma umře, asi na infarkt. Nechápala jsem to, vždyť šla původně jen na operaci s okem," stýská si dcera.

Pak se stav matky trochu zlepšil a z nemocnice ji pustili domů vybavenou antibiotiky. Dcera tenkrát dostala horečky, ale nikdo se jí neptal, jestli péči o nemocnou matku zvládne. Do toho se doma pacientce znovu vrátily vážné potíže s cukrem. Dcera všechno konzultovala s lékařem z hospicu, aby matku nemusela vrátit do Broumova. Nakonec ji převezla do hospicu v Červeném Kostelci, kde už půl roku ležel i její otec nemocný rakovinou.

I když spolu staří manželé dobře nevycházeli, zůstali na jednom pokoji, avšak žena hned druhý den zemřela. Sedmasedmdesátiletý manžel ji následoval dva týdny poté, začátkem letošního března.

Primář broumovské interny Jiří Veselý však tvrdí, že by nemocnice u pacientky nepostupovala jinak. "V organismu se může stát cokoli, nevíme, co bude za den dva. Děláme vše pro snížení rizika, ale úplně jej odstranit nedokážeme. Člověku je to vždycky líto, když pacient zemře, a vždy se ptáme, jestli jsme neměli na výběr jiný alternativní postup. Medicínsky to však nešlo řešit jinak," říká primář Veselý.

Ke konkrétnímu případu primář nechce mluvit, ale obecně podle něj platí, že pacienti jen kvůli hypoglykemii nepatří na jednotku intenzivní péče. Zánětlivé onemocnění zase nebylo jednoznačným důvodem, aby žena musela zůstat v nemocnici. "Propouštíme z nemocnice pacienta, když si my i rodina myslíme, že je to vhodné," tvrdí primář Veselý.

Nemocnice Broumov

Nemocnice je součástí Oblastní nemocnice v Náchodě. V minulosti se ji dotklo omezování péče, předloni kraj zavřel chirurgické oddělení, ale vzhledem k dostupnosti péče ponechal akutní lůžka. V provozu jsou oddělení:

  • jednotka intenzivní péče - 8 lůžek,
  • interní oddělení - 35 lůžek,
  • oddělení následné péče - 65 lůžek 
  • dále také gynekologický stacionář, interní ambulance, antikoagulační poradna, pracoviště klinické biochemie a diagnostiky, radiologické oddělení, ultrazvuk, ultrazvuk srdce

Ze stížností rodiny uznal pouze jedinou - že lékařka pochybila v komunikaci, když rodině nešetrně sdělovala zdravotní stav ženy.

Rodina si stěžovala také na starší problémy, které prý měl otec paní Novákové v broumovské léčebně dlouhodobě nemocných. Pobýval tam opakovaně hlavně v letech 2009 a 2010. Otec trpěl rakovinou, navíc měl i psychiatrickou diagnózu. Dcera si stěžovala, že se nikdo nezabýval jeho vleklými bolestmi zad, jejichž příčinou byl zřejmě prasklý obratel z pádu doma i ve špitále.

Lékaři se však proti tomu ohrazují, změny na páteři nebyly v té době u muže patrné. K rehabilitaci v křesle prý také nikoho nenutí, spíš se jen snaží přemluvit ležící pacienty, aby překonali pohodlnost.

Personál nemocnice si na rodinu z Bělého pamatuje i s odstupem doby. Starý pán býval totiž velmi hádavý i agresivní.

"Jeho manželka i dcera za mnou opakovaně chodily, brečely tady. Zklidňovala jsem tu jejich rodinnou situaci a vždycky si na ně našla dost času, takže mě překvapuje, že si najednou rodina stěžuje, když nám předtím děkovali," podivuje se primářka lůžek následné péče Alica Veselá.

Podle primářky vznikl konflikt s rodinou zřejmě kvůli směnce na 600 korun, kterou nezaplatili za desetidenní pobyt otce. Najatá firma pak vymáhala víc než dvojnásobek a hrozila dokonce, že se částka vyšplhá na sedm tisíc. Rodina nakonec částku zaplatila, ale dožaduje se zpětně jejího vrácení.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Rychlodráha by mohla vést přes Hradec, vlak z Prahy by jel 20 minut

Nové vlaky, které začal Siemens už nasazovat v provozu na německé síti...

Cesta vlakem z Prahy do Hradce Králové by prý v nepříliš vzdálené budoucnosti měla trvat jen kolem 20 minut. Trasa z...

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz