Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždu dítěte porozeného do toaletní mísy dostala matka 14 let

  10:23aktualizováno  12:02
Renata K. stráví 14 let za mřížemi, rozhodl královéhradecký krajský soud. Matku dvou dětí potrestal za vraždu jejího dalšího potomka. Miminko, jehož příchod na svět zatajila i před druhem, porodila do WC. Neposkytla mu pomoc a tělíčko po pár dnech spálila v krbu.

Renata K. obžalovaná z vraždy novorozence u královéhradeckého krajského soudu (15. srpna 2011) | foto: Jakub MacháčekČTK

Podle výpovědi svědků i znalců trpěla žena psychickými problémy, léčila se s paranoidní schizofrenií. Na to odkazuje i rozsudek, který nařídil ambulantní psychiatrickou léčbu.

V posledních letech se ženin stav zhoršoval. Loni v červnu porodila třetí dítě, o němž se neměl dozvědět ani druh, s nímž žila. Zřejmě potomka čekala s někým jiným a příteli tvrdila, že je vážně nemocná a kvůli léčbě zavodněná.

Když nastal porod, zavřela se sama na záchodě v domě v Pardubicích s tím, že jí je špatně. "Záchranku odmítla," vypověděl druh. Sám prý nevěděl, že tam žena porodila.

"Dítě spadlo do výpusti naplněné vodou. Ponechala je bez pomoci minimálně deset minut, pouze odstřihla pupeční šňůru. V mezidobí sama porodila placentu a poté dítě vytáhla za nohy ze záchodové mísy a přesvědčila se, že už nejeví známky života," stojí ve spisu.

Žena u soudu mluvit odmítla. Kriminalistům vypověděla, že zpanikařila. Myslela si prý, že dítě se narodilo mrtvé. To však na základě jejího popisu zpochybnil lékař zpracovávající odborný posudek. Konstatoval přitom, že živě narozené, byť třeba přidušené dítě, je možné i při porodu do WC zachránit.

Na to ostatně narážel i soudní verdikt. "Je to žena, která předtím již dvakrát rodila, mohla dítěti poskytnout pomoc, například přivoláním lékařské pomoci," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Vacek.

Tělo skrývala a pak spálila

Tělíčko pak matka několik dnů skrývala ve válendě. Zbavila se ho až za dva dny, když jeli s přítelem na chalupu na Náchodsko. Ostatky spálila v krbu a popel zahrabala v kompostu.

Policie na případ přišla díky domu, že ženu vyšetřovala za drobné krádeže. Kriminalistka si všimla, že podezřelé zmizelo bříško. To přitom používala jako záminku ke krádežím. Žádala třeba prodavačky, aby ji pustily na záchod v zázemí obchodu.

Obhájkyně Tereza Jelínková v závěrečné řeči žádala zprostit obžalovanou viny pro nedostatek důkazů. Stejně jako už dříve argumentovala, že její klientka porod dítěte nepopírá, ale tvrdí, že se narodilo mrtvé. Po poradě s obžalovanou na místě podala proti rozsudku odvolání, takže se případem bude dál zabývat vrchní soud.

Státní zástupkyně si nechala lhůtu na odvolání, ale s vynesením odsuzujícího verdiktu souhlasí. "Obžalovaná tím, že dříve, než čin odhalila policie, tělo dítěte spálila, zabránila opatřit přímý důkaz, že se dítě narodilo mrtvé. Nicméně jsem stejně jako soud přesvědčena, že bylo opatřen dostatek nepřímých důkazů, které svědčí o tom, že své dítě po porodu úmyslně usmrtila," řekla podle ČTK po Hana Flídrová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz