Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za znásilnění a vydírání expřítelkyně dostal pět let, vinu odmítá

  14:31aktualizováno  14:31
Pět let ve věznici s ostrahou si má odpykat Radek Černý. Krajský soud v Hradci Králové ho potrestal za znásilnění, vydírání a maření výkonu úředního rozhodnutí. Podle spisu šestatřicetiletý muž nejdříve delší dobu pronásledoval a nakonec násilím nutil v autě na Chrudimsku k sexu svou bývalou přítelkyni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Tato trestní věc je smutná v tom, že obžalovaný se nedokázal vyrovnat se svým minulým vztahem. Neustále poškozenou naháněl, až to vygradovalo tím, co soud projednává,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Miloslav Ježek.

Obžaloba viní Černého z toho, že loni v září na Chrudimsku pronásledoval svou expartnerku v autě. Nejdříve se její auto snažil vytlačit ze silnice a pak jí svým vozem zablokoval cestu. Když zastavila, vnikl do jejího auta a teleskopickým obuškem jí vyhrožoval, aby se k němu vrátila a stáhla trestní oznámení, které na něho podala (více čtěte zde).

Podle spisu pak její auto opustil, aby jí o několik desítek minut později na jiném místě znovu překvapil.

Tentokrát to bylo na parkovišti před budovou firmy, kam měla žena nastoupit do práce. Tam obžalovaný na vyděšenou ženu čekal, násilím zatáhl do svého auta a odvezl na odlehlé místo, kde ji znásilnil. Podle obžaloby u ní vyvolal takzvanou posttraumatickou stresovou poruchu, tedy vážné psychické problémy.

Radek Černý tvrdí, že je nevinný a ženě nic neudělal.

„Popírám, že bych se vůči ní dopustil násilí. Nic z toho, co je mi kladeno za vinu, není pravda,“ hájil se u soudu Černý. Jeho obhájkyně ve své závěrečné řeči navrhla zproštění z obžaloby.

Jedním z hlavních důkazů obžaloby bylo svědectví expartnerky Černého, která ze strachu vypovídala v jeho nepřítomnosti. Uvedla, že s rozchodem se odmítl smířit a jí začalo peklo.

Rozsudek není pravomocný

Obhájce se na místě odvolal a státní zástupce Milan Šimek si ponechal lhůtu. Sám požadoval pro Černého přísnější trest. Soud totiž neuznal, že by žena v souvislosti s útokem obžalovaného utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu.

Díky tomu se senát krajského osudu rozhodoval v případě uložení trestu v jiné trestní sazbě, a to v rozmezí dvou až deseti let. Podle obžaloby mu totiž hrozil trest vězení v rozmezí od pěti až do dvanácti let.

„Ponechal jsem si lhůtu na odvolání s ohledem na to, že uložený trest se mi zdá být mírný vzhledem k trestní minulosti obžalovaného a také k tomu, co udělal. Připomínám, že soud vyměřil trest pod polovinou zákonné trestní sazby,“ uvedl státní zástupce Milan Šimek.

Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz