Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za znásilnění, které zvedlo rasové vášně v Bydžově, padlo znovu 10 let

  11:18aktualizováno  14:10
Královéhradecký soud znovu uložil 10 let za znásilnění a další činy, kterých se v Novém Bydžově dopustil Jindřich Volf. Kvůli jeho skutkům zesílilo na jaře v městečku na Královéhradecku napětí mezi Romy a většinovou populací. Soud o Volfovi rozhodoval už podruhé.

Jindřich Volf u královéhradeckého krajského soudu (4. května 2011) | foto: Alexandra MlejnkováČTK

První verdikt, rovněž na deset let vězení, totiž vrátil Vrchní soud v Praze. Žádal, aby byla vyslechnuta i oběť znásilnění. Jenže ta není výslechu dosud schopna.

"Příznaky posttraumatické stresové poruchy u ní přetrvávají. Přestože se snaží zapojit do normálního života a nastoupila do zaměstnání, výslech u soudu by mohl její stav zhoršit," řekla před soudem její ošetřující lékařka.

Z obžaloby Jiřího Volfa

Kromě znásilnění dává obžaloba Volfovi za vinu také:

- Bitku před barem ze 7. listopadu 2009, při které prý údery pěstí zranil dva muže.

- Okradení muže z 19. února 2010. Oběť Volf podle spisu objal a chtěl zvednout do výšky, přičemž napadenému z kapsy vytáhl peněženku s šesti sty korunami.

- O dva dny později prý vyhrožoval opilý v baru, že všechny postřílí, polije ředidlem a zapálí. Hrozby opakoval i přivolaným policistům, prý je prohodí dřevěnou zástěnou.

- Loni 6. května pak podle žalobce Volf opět v restauraci napadl muže a vyhrožoval ženě, kterou bránila hospodská s tágem v ruce. Následně ženu vyhledal doma, kde mlátil do vrat a popral se s dalším mužem.

Soudce Jiří Vacek pak uvedl: "Výpověď poškozené považujeme za věrohodnou, žádný z důkazů nesvědčí o tom, že by si vymýšlela."  A vynesl rozsudek délkou trestu totožný s tím původním.

Volf ale vinu na znásilnění znovu odmítl: "Nepopírám, že k aktu došlo, jen to bylo bez jakéhokoliv násilí." K dalším činům se přitom přiznal.

Známá figura v podmínce

Obžalovaný není v Novém Bydžově neznámou figurou. V minulosti byl nepodmíněně trestán za loupež a vydírání.

Právě znásilnění jednadvacetileté dívky bylo nejzávažnějším činem z aktuálně projednávané obžaloby (viz box). Volf se ho podle spisu dopustil loni 11. listopadu, v té době byl v podmínce.

Nejprve dívku zatáhl do telefonní budky a osahával ji. Když se začala bránit, vnutil se jí jako doprovod na cestu domů. Přitom říkal, že by s ní chtěl spát.

Zavlekl ji proto k nedalekému kostelíku, zatlačil do výklenku a požadoval orální uspokojení. Tomu se podle obžaloby dívka podvolila. Volf si poté zapnul kalhoty, políbil ji a odešel. 

Dovolával se případu Dominiqua Strausse-Kahna

Volfův obhájce požadoval zproštění viny a odvolal se na podobný případ bývalého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna.

Toho nedávno obvinila ze sexuálního útoku hotelová pokojská, ale žalobce v USA později obvinění stáhl s tím, že výpověď ženy není věrohodná, a newyorský soud případ odložil.

"Výpověď poškozené stejně jako v případu Strausse-Kahna vzbuzuje pochybnosti. Dívka uvedla rozporné výpovědi a i její chování není zrovna příkladné, protože užívá drogy, kromě marihuany i pervitin," řekl v závěrečné řeči obhájce a dodal, že v době činu byla ke všemu silně opilá.

Po vyhlášení nového rozsudku se obžalovaný okamžitě znovu odvolal k vrchnímu soudu. Naopak státní zástupce se s verdiktem spokojil. Kromě deseti let ve věznici se zvýšenou ostrahou má Volf absolvovat také ambulantní psychiatrickou léčbu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz