Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotograf má úspěch se zábavným Cvakmatem, fotky udělají z oslavy hit

  9:00aktualizováno  9:00
Krajské kolo soutěže nadějných podnikatelských záměrů Rozjezdy vyhrál, v celostátním byl třetí. Mladý hradecký fotograf Jakub Misík stvořil Cvakmat, automatický fotografický koutek, s nímž baví hosty na plesech, svatbách i diskotékách. Vtipných snímků z jeho přístroje je plný internet.

Výsledek focení Cvakmatem hradeckého fotografa Jakuba Misíka (na fotce). | foto: Archiv Jakuba Misíka

Je libo motorovou pilu, masku masového vraha nebo snad hlavu koně? Stačí si vybrat z kufříku plného rekvizit, postavit se před objektiv, prohlédnout se v obrazovce a pak jen přes dálkové ovládání zmáčknout spoušť. A máte nejúžasnější fotku z celého večera.

Fotogalerie

To je princip zábavného projektu Cvakmat, se kterým dvaadvacetiletý fotograf Jakub Misík z Hradce Králové vyhrál na jaře krajské kolo prestižní soutěže Rozjezdy roku pro začínající podnikatele. S přístrojem objíždí oslavy, svatby, maturitní plesy a večírky po celé republice.

Všude slaví úspěch, vždyť kdo by si s partou přátel nechtěl nechat na památku udělat bláznivé fotky, kdy se i na samotné focení bude dlouho vzpomínat.
Projekt rozjel teprve v lednu, ale hned po jeho startu se mu začalo dařit, navíc v celostátním finále Rozjezdů vybojoval bronz.

Krkolomné pozice i romantika

Nezvyklý přitom není jen jeho vynález, ale i to, co Jakub v posledních letech prožívá. Před lety sice odmaturoval, ale aby si splnil sen, znova se přihlásil na střední. „Chtěl jsem se dostat na fotografickou vysokou, tam jsem se bohužel mezi deset vyvolených nedostal, a tak místo toho, abych šel třeba na peďák nebo nějakou jinou univerzální školu, jsem si řekl, že půjdu na školu s oborem, který mě baví. A bylo mi jedno, jestli je to střední nebo vysoká,“ říká.

Vtipné fotky s Cvakmatem udělají i z nudné akce hit. Před obrazovkou se můžete naaranžovat do krkolomných pozic, vyfotit se v romantickém objetí nebo si zahrát na filmové hvězdy. A komu snad při obvyklém focení vadí, že ho někdo sleduje přes hledáček, díky Cvakmatu se zbaví veškerého studu.

„Zatím jsme se objevili na víc než čtyřiceti akcích, kde si lidé přístroj zamilovali. Svědčí o tom i přes čtyřicet pětihvězdičkových recenzí u nás na Facebooku. Je super, že jsme zatím za marketing nezaplatili ani korunu a na Facebooku nám fandí už skoro dva tisíce lidí,“ raduje se Jakub. O Cvakmat je zájem také na firemních večírcích, výročích i narozeninových oslavách. „Našim cílem je dostat se všude tam, kde se lidé chtějí bavit,“ vysvětluje.

Svůj fotografický projekt se přitom snaží neustále zlepšovat, focení chce zjednodušit a zatraktivnit. Nyní pracuje na novém modelu. „Bude specifický konstrukcí a designem a bude obsahovat moderní prvky jako je dotyková obrazovka, internetové připojení a další věci, které celou manipulaci zjednoduší,“ prozrazuje.

„Focení ve studiu je úmorná záležitost“

O projektu přemýšlí a ví, že na každou akci se hodí něco jiného. „Například na svatbu bereme i tiskárnu, aby si hosté mohli fotky vytisknout, připíchnout svatebčanům na nástěnku s nějakým vzkazem a domů si odnést hezkou památku. Na diskotéce by to bylo zbytečné, fotky by se akorát poztrácely, navíc je zde potřeba co největší rychlost v odbavování,“ popisuje.

Cvakmat vymyslel ve chvíli, kdy zjistil, že mu klasické focení svateb už nestačí.

„Klienti po mně občas chtěli na svatbu přivézt fotografické studio, kde bych je fotil u plátna. Ale upřímně, focení ve studiu je úmorná záležitost, navíc člověku utíká spousta zajímavých momentů mimo studio, a tak jsem se rozhodl celý koncept studia překopat a zautomatizovat. Původně to měl být pouze doplněk pro mé svatební služby, ale poté, co jsem objel i jiné akce a zjistil, že to prostě lidé zbožňují, rozhodl jsem se z toho udělat samostatně fungující projekt,“ říká.

Soutěž Rozjezdy roku mu rozhodně pomohla. „Byla to úžasná zkušenost, která Cvakmat možná nasměrovala tím správným směrem. Když jsem se tam v dubnu hlásil, tak jsem tomu moc šancí nedával, ale výhra v krajském kole mě velmi pozitivně nakopla. Člověk má šanci prezentovat sebe i svůj projekt před odbornou porotou, která se k celé věci vždy vyjádří, a projekt Cvakmat je zaujal natolik, že mi dali najevo, že má práce má smysl a mám v budování pokračovat,“ uzavírá.

Autoři:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz