Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt chce zachránit dřevěnku v centru Hradce, navrhl nový projekt

  11:30aktualizováno  11:30
Prvorepublikové kino Biolido, které stojí v parku vedle hradecké Střelnice, by se podle architekta Václava Hájka mohlo přestavět na městskou tržnici. Architekt navrhl ve volném čase projekt a nabídl ho městu a sociální demokracii, které stavba i s přilehlým parkem patří.

Vizualizace návrhu na přestavbu dřevěnky u hradecké Střelnice v městskou tržnici. | foto: Archiv Václava Hájka

Symbol poválečných tancovaček a jedna z nejzajímavějších dřevěných budov, které v Hradci Králové stojí, pavilon v parku u Střelnice v centru města, má jít k zemi (o záměru jsme psali zde).

Skupina nadšenců kolem hradeckého architekta Václava Hájka se s tím však nehodlá smířit a městu i sociální demokracii už představila návrh, jak z bývalého letního kina, které se za socialismu proměnilo v takzvanou estrádní síň a poté v 90. letech ve vietnamskou tržnici, udělat smysluplný objekt, jenž by přitahoval lidi z celého Hradce a oživil tak i poněkud chátrající park.

Fotogalerie

„Jsem přesvědčen, že jde o hodnotnou a malebnou stavbu, která je dokladem rozvoje této části města. V Hradci je zároveň citelná poptávka po uzavřené celoročně provozované tržnici, která zatím chybí. Napadlo mě tedy možné řešení obou problémů, které by spočívalo v záchraně haly a její přestavbě na plnohodnotnou městskou tržnici. Tento objekt je pro to ideální,“ říká architekt Hájek, který je autorem rekonstrukce náměstí 28. října v Hradci Králové či spoluautorem vítězného návrhu přestavby Malostranského náměstí v Praze.

Dřevěná budova vedle Střelnice vznikla v roce 1924 jako částečně otevřené letní kino, později ji ze stran uzavřeli a po 2. světové válce sloužila zejména pro pořádání tancovaček či výstav. Starší Hradečané pamatují, jak tam přes léto chodili na odpolední čaje, které byly diskotékami té doby, či na tradiční koncerty skupiny Lokálka.

Hradecká radnice sice Hájkův návrh ohodnotila kladně, ale podle náměstka primátora pro rozvoj Jindřicha Vedlicha (TOP 09) je to asi tak jediné, co mohla udělat.

„Návrh jsem nechal projednat na výboru pro územní plánování, avšak město nemůže rozhodovat o objektu, který je v cizím majetku,“ upozorňuje Vedlich.

Reálný podle něj není ani případný odkup budovy do majetku města, a to zejména proto, že nepatří soukromému vlastníkovi, ale politické straně.

Biolido

Sociální demokraté mají ve Střelnicí sídlo od roku 1910, kdy ji zakoupila Československá sociálně demokratická strana dělnická. Přejmenovala ji na Dělnický dům a později k němu nechala přistavět lidový biograf Biolido, dřevěná budova vyrostla na zahradě domu v roce 1924. Nejspíš po roce 1948 začaly stavební úpravy, při nichž přibylo opláštění.

„Byť bych krytou tržnici ve městě uvítal, neumím si představit, že by město kupovalo stranický majetek,“ říká Vedlich. Sociální demokraté jsou členy současné vládnoucí koalice na radnici.

Hradecký opoziční zastupitel Martin Hanousek (SZ) Hájkův návrh poslal i na centrálu ČSSD, která jako jediná má pravomoc se k majetku strany vyjadřovat, kladné odpovědi se však nedočkal.

„Odpověď v zásadě nereagovala na nic v mém dopise. Městu i sociální demokracii jsme naservírovali dobrý nápad včetně studie a vizualizace a výsledkem je jen lhostejnost,“ krčí rameny Hanousek.

Estráda je uzavřená

Sociální demokraté jsou stran dřevěné budovy neoblomní. „Estráda je uzavřená a už nebude otevřena, neboť předpokládáme její odstranění. Prostor budeme celkově revitalizovat,“ vzkázal místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec.

Podle informací MF DNES shání ČSSD investora, který by místo přebudoval a pomohl přitáhnout veřejnost do zašlého parku, který bývá prázdný.

Strhnutí dřevěné stavby, byť je s historií Hradce Králové spjata, nic nebrání, stavba není kulturní památkou. Podle hradeckých památkářů však určitou hodnotu má.

„Takové letní kino jsem za svoji praxi nikde jinde neviděl. U památek v Evropě se posuzuje jejich autenticita, tedy technické a materiálové provedení. Větší hodnotu by tedy kino mělo, kdyby se navrátilo do původní podoby,“ připomněl šéf památkářů na hradeckém magistrátu Jan Falta. Přitom původní dokumentace ke stavbě, podle níž by v případě zájmu bylo možné uvést dřevěnku do původního stavu, na magistrátu leží.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Najdete na iDNES.cz