Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt chce zachránit dřevěnku v centru Hradce, navrhl nový projekt

  11:30aktualizováno  11:30
Prvorepublikové kino Biolido, které stojí v parku vedle hradecké Střelnice, by se podle architekta Václava Hájka mohlo přestavět na městskou tržnici. Architekt navrhl ve volném čase projekt a nabídl ho městu a sociální demokracii, které stavba i s přilehlým parkem patří.

Vizualizace návrhu na přestavbu dřevěnky u hradecké Střelnice v městskou tržnici. | foto: Archiv Václava Hájka

Symbol poválečných tancovaček a jedna z nejzajímavějších dřevěných budov, které v Hradci Králové stojí, pavilon v parku u Střelnice v centru města, má jít k zemi (o záměru jsme psali zde).

Skupina nadšenců kolem hradeckého architekta Václava Hájka se s tím však nehodlá smířit a městu i sociální demokracii už představila návrh, jak z bývalého letního kina, které se za socialismu proměnilo v takzvanou estrádní síň a poté v 90. letech ve vietnamskou tržnici, udělat smysluplný objekt, jenž by přitahoval lidi z celého Hradce a oživil tak i poněkud chátrající park.

Fotogalerie

„Jsem přesvědčen, že jde o hodnotnou a malebnou stavbu, která je dokladem rozvoje této části města. V Hradci je zároveň citelná poptávka po uzavřené celoročně provozované tržnici, která zatím chybí. Napadlo mě tedy možné řešení obou problémů, které by spočívalo v záchraně haly a její přestavbě na plnohodnotnou městskou tržnici. Tento objekt je pro to ideální,“ říká architekt Hájek, který je autorem rekonstrukce náměstí 28. října v Hradci Králové či spoluautorem vítězného návrhu přestavby Malostranského náměstí v Praze.

Dřevěná budova vedle Střelnice vznikla v roce 1924 jako částečně otevřené letní kino, později ji ze stran uzavřeli a po 2. světové válce sloužila zejména pro pořádání tancovaček či výstav. Starší Hradečané pamatují, jak tam přes léto chodili na odpolední čaje, které byly diskotékami té doby, či na tradiční koncerty skupiny Lokálka.

Hradecká radnice sice Hájkův návrh ohodnotila kladně, ale podle náměstka primátora pro rozvoj Jindřicha Vedlicha (TOP 09) je to asi tak jediné, co mohla udělat.

„Návrh jsem nechal projednat na výboru pro územní plánování, avšak město nemůže rozhodovat o objektu, který je v cizím majetku,“ upozorňuje Vedlich.

Reálný podle něj není ani případný odkup budovy do majetku města, a to zejména proto, že nepatří soukromému vlastníkovi, ale politické straně.

Biolido

Sociální demokraté mají ve Střelnicí sídlo od roku 1910, kdy ji zakoupila Československá sociálně demokratická strana dělnická. Přejmenovala ji na Dělnický dům a později k němu nechala přistavět lidový biograf Biolido, dřevěná budova vyrostla na zahradě domu v roce 1924. Nejspíš po roce 1948 začaly stavební úpravy, při nichž přibylo opláštění.

„Byť bych krytou tržnici ve městě uvítal, neumím si představit, že by město kupovalo stranický majetek,“ říká Vedlich. Sociální demokraté jsou členy současné vládnoucí koalice na radnici.

Hradecký opoziční zastupitel Martin Hanousek (SZ) Hájkův návrh poslal i na centrálu ČSSD, která jako jediná má pravomoc se k majetku strany vyjadřovat, kladné odpovědi se však nedočkal.

„Odpověď v zásadě nereagovala na nic v mém dopise. Městu i sociální demokracii jsme naservírovali dobrý nápad včetně studie a vizualizace a výsledkem je jen lhostejnost,“ krčí rameny Hanousek.

Estráda je uzavřená

Sociální demokraté jsou stran dřevěné budovy neoblomní. „Estráda je uzavřená a už nebude otevřena, neboť předpokládáme její odstranění. Prostor budeme celkově revitalizovat,“ vzkázal místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec.

Podle informací MF DNES shání ČSSD investora, který by místo přebudoval a pomohl přitáhnout veřejnost do zašlého parku, který bývá prázdný.

Strhnutí dřevěné stavby, byť je s historií Hradce Králové spjata, nic nebrání, stavba není kulturní památkou. Podle hradeckých památkářů však určitou hodnotu má.

„Takové letní kino jsem za svoji praxi nikde jinde neviděl. U památek v Evropě se posuzuje jejich autenticita, tedy technické a materiálové provedení. Větší hodnotu by tedy kino mělo, kdyby se navrátilo do původní podoby,“ připomněl šéf památkářů na hradeckém magistrátu Jan Falta. Přitom původní dokumentace ke stavbě, podle níž by v případě zájmu bylo možné uvést dřevěnku do původního stavu, na magistrátu leží.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz