Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová východočeská televize V1 startuje v neděli zprávami a talkshow

  13:09aktualizováno  13:09
V neděli začíná vysílat nová východočeská televize V1. Její produkční Martin Kindernay láká na nepřetržité zpravodajství, dokumenty, čtení pohádek, magazíny se slavnými osobnostmi nebo talkshow.

Produkční nové východočeské televize V1 Martin Kindernay. | foto: Martin Veselý, MF DNES

"Abychom ukázali celý profil televize, rozhodli jsme se, že program prvního večera bude jiný než v následujících dnech. Začínáme v neděli v 18 hodin," říká produkční nového televizního kanálu Martin Kindernay.

Jaké pořady diváci uvidí první večer?
Přenos začne zprávami, protože hlavní část celé televize tvoří regionální zpravodajství. Součástí zpráv je vždy také host, prvním bude cyklista a olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Nechtěli jsme žádného politika, sportovec bude ideální. Následovat bude talkshow Na skleničku s Oldřichem Tomášem, známým východočeským novinářem, který si bude v pořadu povídat se zajímavými hosty. Ve 20:10 hodin diváci uvidí půlhodinový dokument Sto let a stále znovu.

O čem je?
Režíroval ho český režisér Jan Kiss a je to napínavý příběh o partě nadšenců z Pardubic, kteří se rozhodli po sto letech zopakovat přelet Jana Kašpara z Pardubic od Prahy. Chceme propagovat české dokumenty a zároveň dávat prostor významných osobnostem z regionu. Jan Kašpar mezi ně jako první český aviatik určitě patří.

Čím bude vaše zpravodajství výjimečné?
Zprávy poběží každou hodinu, mezitím budou dokumenty a magazíny. Co jsme dosud neprozradili, zprávy budeme vysílat živě. To tady v Hradci Králové nebylo už mnoho let. Je to velmi fyzicky i technicky náročné, snad to celé dobře dopadne.

A dál?
Zavedeme nový formát zpráv, který u nás ještě není, běží ale na všech amerických televizích. Říká se mu "breaking news", něco jako okamžitá zpráva. Dám vám příklad: pokud v Semtíně něco bouchne, my tam pošleme štáb, který nenatočí pouze příspěvek, ale na určitý čas tam zakotví. Diváci budou mít potom možnost vidět každou půlhodinu v přímém přenosu, co se na místě zrovna děje. Nebo když přijedou do Hradce Králové fanoušci Baníku, lidé mohou jejich návštěvu sledovat celý den v přímých vstupech.

Bude regionálně zaměřené i něco dalšího kromě zpravodajství?
Ano, v tomto se chceme také odlišovat od televizí jako je Nova nebo Prima. Chceme regionalizovat mnoho dalších pořadů, například máme připravené pořady o všech městech ve východních Čechách. Regionalizovat chceme třeba také pohádky.

Jak to budete dělat?
Na to se nás lidé hodně ptají. Jelikož nemáme peníze na známé seriály typu Šmoulů, použijeme model, který využívají i regionální televize na Moravě. Vracíme se k jednoduché metodě čtení pohádek v přímém přenosu, která by mohla mít u dětí velký úspěch. Pohádku bude číst z knížky pohádkový dědeček podobně jako kdysi v Arabele Vladimír Menšík. Rozdíl je v tom, že kresby, které pohádku na obrazovce doplní, nakreslí děti. Oslovili jsme kvůli tomu mateřské školy, družiny a umělecké školy z východních Čech, aby vybrali talentované děti, které se do toho zapojí. Pohádka poběží každý den před půl osmou večer. Zjistili jsme totiž, že spousta rodičů dneska dětem nečte a my je chceme suplovat.

Jaké další pořady televize nabídnete?
Budou to například Mazlíčci s Honzou Musilem pro chovatele psů a různých dalších domácích zvířat. Dále bych uvedl pořad Zdravoděj s Evou Jurinovou, který zase udělá z diváků domácího lékaře. Lidé se v něm dozví o léčení různých nemocí. Ze zahraničních pořadů budou nejzajímavější BBC dokumenty, mezi nejatraktivnější patří určitě Úžasná planeta o zvířatech z celého světa.

Bylo těžké sehnat pořady BBC?
Kontrakt jsme ladili skoro rok, chtěl jsem, aby dokumenty byly jedním z pilířů naší televize. Tady u nás se k nim lidé dostanou často jen z placených kanálů, my jim je přineseme zdarma.

Co poběží večer v hlavním vysílacím čase?
Jsme nízkonákladová televize, která nechce skončit za půl roku. Nemá proto význam, abychom konkurovali velkým televizím s nějakými seriály, filmy a sitcomy. Místo toho budeme lidem nabízet alternativu, dokumenty. Každý den bude jiné téma. V pondělí večer sport, což je po víkendových zápasech a závodech logické. V úterý se zaměříme na dokumenty o zvířatech nebo reportáže z návštěvy zoo. Středa bude patřit zdravému životnímu stylu, výživě a dietám. Čtvrtek se budeme věnovat technice, kosmickému výzkumu, letectví, počítačům nebo architektuře. Většinou půjde opět o dokumenty BBC. Poslední pracovní den dostane prostor kultura, cestování a reportáže z různých zajímavých míst ve východních Čechách.

A co víkend?
Sobota je vyhrazena pořadům o rodině a dětech. Víkend také nabídne víc pohádek, dopoledne bude téměř celé pro děti. Nemáme ale animované pohádky, z BBC jsme sehnali hrané pořady, kde zvířata mluví lidským hlasem. Také se chceme hodně zaměřit na "hobby formát". Lidé uvidí pořady, kde budou různé osobnosti mluvit o kutilství nebo o tom, jak stavěly svou zahradu. Jinde dávají o víkendu prostor těmto pořadům třeba jen hodinu, my je budeme dávat velkou část dne.

Chystáte na víkend i zpravodajství?
Ano, ale ne v takové míře jako přes týden. Zařadíme hlavně souhrny událostí z předchozího týdne a budeme chtít dělat i přenosy z různých událostí, které se ten den konají. Diváci se mohou těšit i na sportovní klání, na která získáme práva.

Co když se v kraji o víkendu stane něco mimořádného?
Ihned přejdeme do živého vysílání. Pokud zrovna poběží nějaký dokument nebo magazín, které jsou zhruba půlhodinové, objeví se dole v titulku první informace. Po skončení pořadu naběhne zpravodajství a z místa se přihlásí třeba Eva Myšíková s přenosovým vozem. Chceme reagovat bleskově, redakce bude na takové situace připravena.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Rychlodráha by mohla vést přes Hradec, vlak z Prahy by jel 20 minut

Nové vlaky, které začal Siemens už nasazovat v provozu na německé síti...

Cesta vlakem z Prahy do Hradce Králové by prý v nepříliš vzdálené budoucnosti měla trvat jen kolem 20 minut. Trasa z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz