Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná velká oprava křižovatky u Čedoku, Náchod čekají měsíce objížděk

  8:55aktualizováno  8:55
Po třech týdnech klidu pokračuje od úterního rána stavební sezona v Náchodě opravou kruhové křižovatky u Čedoku. Protože jde o nejdůležitější dopravní uzel, řidiče čekají náročné objížďky a nepochybně i zdržení v kolonách. Hlavně prázdniny budou znamenat pro místní obyvatele i pro automobilisty nejhorší období.

Komplikace v dopravě v centru Náchoda kvůli rekonstrukcím. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kruh by měl být hotový nejdéle do druhé poloviny listopadu. „Kruhová křižovatka u Čedoku se bude opravovat ve dvou etapách. Termín ukončení nedokážeme odhadnout, předpokládáme ho v průběhu října. Tlačíme na to, aby stejně jako u křižovatky Slávie probíhaly práce o víkendu a s prodlouženými směnami, ale jednání jsou velmi složitá,“ řekl zastupitelům starosta Jan Birke.

Město znovu oslovilo spediční firmy, ať neposílají kamiony do Polska a baltských zemí přes Náchod. Chce se také dostat do navigací, aby hlásily, že v Náchodě je dopravní komplikace. Řidiče kamionů budou na uzavírku upozorňovat tabule v Hradci Králové na kruhové křižovatce u ČKD, v Trutnově a v Jaroměři.

Opravy kruhové křižovatky

  • 1. etapa – od 7. července do 23. září 
  • V ulici Volovnice se otočí směr jízdy. Objízdná trasa pro osobní auta a linkové autobusy ze směru od Červeného Kostelce a Broumova povede Volovnicí, Parkány, ulicí Mlýnskou a Němcové na okružní křižovatku u Slávie a dále po ulici Pražské.
  • Nákladní auta ze směru od Červeného Kostelce pojedou od okružní křižovatky Itálie do Bělovse ulicí Kladskou přes železniční přejezd u zastávky Běloves až na křižovatku se silnicí I/33 v Polské ulici (hypermarket Albert),dále po silnici I/33 a ulicí Polskou a Běloveskou, kde se zařadí do kyvadlového provozu v místě okružní křižovatky Čedok. 
  • Ve směru od Hradce Králové do Polska nebo Broumova osobní automobily, autobusy i nákladní automobily budou projíždět křižovatkou u Čedoku kyvadlově. Osobní auta poté pojedou na okružní křižovatku u Kauflandu, kde mohou na Broumov odbočit přes železniční trať. Pokud pojede vlak, musí jet až na další křižovatku u hypermaketu Albert. 
  • Nákladní auta mířící na Červený Kostelec a Broumov pojedou přes kruh u Čedoku, dál k hranici k hypermarketu Albert a do města se vrátí Kladskou ulicí.

Ředitelství silnic a dálnic České republiky zaplatí za nový kruh u Čedoku bez započtení daně 26,7 milionu korun. Prstenec se posune směrem k benzince a vznikne jeden bypass do Raisovy ulice a druhý povede pod viadukt ke kruhu u Itálie.

Dopravu budou řídit lidé i semafory

Křižovatka se rozšíří, aby vyhovovala většímu zatížení. Přemístí se odtud přečerpávací stanice dešťových vod. Zároveň se bude opravovat podjezd železniční trati, železniční viadukt i lávka pro pěší vedoucí k nádraží.

Křižovatkou u Čedoku se bude projíždět kyvadlově v jednom jízdním pruhu. Provoz budou v době od 6 do 18 hodin řídit pověřené osoby a poté provizorní semafory. V první etapě se uzavře polovina okružní křižovatky i přilehlá spojka pod železničním viaduktem po kruh u Itálie. Pod tratí se tedy nebude moci jezdit vůbec.

Místní obyvatelé, kteří se potřebují dostat směrem na Broumov nebo Běloves, mohou využít alternativní trasu od kruhu u Slávie a dál kolem nemocnice a přes pivovarský most.

Město upozornilo, že v okolí stavby ubude třetina parkovacích míst na záchytném parkovišti v Raisově ulici. Firma tam totiž dostala prostor pro zařízení stavby. Kromě toho se tam bude rekonstruovat vodovod.

Vjezd z křižovatky od Čedoku do Raisovy ulice bude zcela zavřený, řidiči tam mohou zajet pouze z hlavního tahu z Pražské ulice okolo okresního soudu.

Podle posledního sčítání dopravy před čtyřmi lety projede u Čedoku za 24 hodin téměř 30 tisíc aut, z toho 6 tisíc kamionů. Místním lidem se dosavadní kruh u Čedoku nelíbil. 

„Byl nesmysl, že u Čedoku vznikl malý kruh, protože pod železničním viaduktem se doprava obvykle ucpávala,“ míní obyvatel náchodského Plhova Vladimír Jirásko (více o objížďkách najdete zde).
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Grafton Recruitment Praha
ELEKTROMECHANIK-AUTOMOTIVE, 30-35 000 CZK

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz