Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná velká oprava křižovatky u Čedoku, Náchod čekají měsíce objížděk

  8:55aktualizováno  8:55
Po třech týdnech klidu pokračuje od úterního rána stavební sezona v Náchodě opravou kruhové křižovatky u Čedoku. Protože jde o nejdůležitější dopravní uzel, řidiče čekají náročné objížďky a nepochybně i zdržení v kolonách. Hlavně prázdniny budou znamenat pro místní obyvatele i pro automobilisty nejhorší období.

Komplikace v dopravě v centru Náchoda kvůli rekonstrukcím. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kruh by měl být hotový nejdéle do druhé poloviny listopadu. „Kruhová křižovatka u Čedoku se bude opravovat ve dvou etapách. Termín ukončení nedokážeme odhadnout, předpokládáme ho v průběhu října. Tlačíme na to, aby stejně jako u křižovatky Slávie probíhaly práce o víkendu a s prodlouženými směnami, ale jednání jsou velmi složitá,“ řekl zastupitelům starosta Jan Birke.

Město znovu oslovilo spediční firmy, ať neposílají kamiony do Polska a baltských zemí přes Náchod. Chce se také dostat do navigací, aby hlásily, že v Náchodě je dopravní komplikace. Řidiče kamionů budou na uzavírku upozorňovat tabule v Hradci Králové na kruhové křižovatce u ČKD, v Trutnově a v Jaroměři.

Opravy kruhové křižovatky

  • 1. etapa – od 7. července do 23. září 
  • V ulici Volovnice se otočí směr jízdy. Objízdná trasa pro osobní auta a linkové autobusy ze směru od Červeného Kostelce a Broumova povede Volovnicí, Parkány, ulicí Mlýnskou a Němcové na okružní křižovatku u Slávie a dále po ulici Pražské.
  • Nákladní auta ze směru od Červeného Kostelce pojedou od okružní křižovatky Itálie do Bělovse ulicí Kladskou přes železniční přejezd u zastávky Běloves až na křižovatku se silnicí I/33 v Polské ulici (hypermarket Albert),dále po silnici I/33 a ulicí Polskou a Běloveskou, kde se zařadí do kyvadlového provozu v místě okružní křižovatky Čedok. 
  • Ve směru od Hradce Králové do Polska nebo Broumova osobní automobily, autobusy i nákladní automobily budou projíždět křižovatkou u Čedoku kyvadlově. Osobní auta poté pojedou na okružní křižovatku u Kauflandu, kde mohou na Broumov odbočit přes železniční trať. Pokud pojede vlak, musí jet až na další křižovatku u hypermaketu Albert. 
  • Nákladní auta mířící na Červený Kostelec a Broumov pojedou přes kruh u Čedoku, dál k hranici k hypermarketu Albert a do města se vrátí Kladskou ulicí.

Ředitelství silnic a dálnic České republiky zaplatí za nový kruh u Čedoku bez započtení daně 26,7 milionu korun. Prstenec se posune směrem k benzince a vznikne jeden bypass do Raisovy ulice a druhý povede pod viadukt ke kruhu u Itálie.

Dopravu budou řídit lidé i semafory

Křižovatka se rozšíří, aby vyhovovala většímu zatížení. Přemístí se odtud přečerpávací stanice dešťových vod. Zároveň se bude opravovat podjezd železniční trati, železniční viadukt i lávka pro pěší vedoucí k nádraží.

Křižovatkou u Čedoku se bude projíždět kyvadlově v jednom jízdním pruhu. Provoz budou v době od 6 do 18 hodin řídit pověřené osoby a poté provizorní semafory. V první etapě se uzavře polovina okružní křižovatky i přilehlá spojka pod železničním viaduktem po kruh u Itálie. Pod tratí se tedy nebude moci jezdit vůbec.

Místní obyvatelé, kteří se potřebují dostat směrem na Broumov nebo Běloves, mohou využít alternativní trasu od kruhu u Slávie a dál kolem nemocnice a přes pivovarský most.

Město upozornilo, že v okolí stavby ubude třetina parkovacích míst na záchytném parkovišti v Raisově ulici. Firma tam totiž dostala prostor pro zařízení stavby. Kromě toho se tam bude rekonstruovat vodovod.

Vjezd z křižovatky od Čedoku do Raisovy ulice bude zcela zavřený, řidiči tam mohou zajet pouze z hlavního tahu z Pražské ulice okolo okresního soudu.

Podle posledního sčítání dopravy před čtyřmi lety projede u Čedoku za 24 hodin téměř 30 tisíc aut, z toho 6 tisíc kamionů. Místním lidem se dosavadní kruh u Čedoku nelíbil. 

„Byl nesmysl, že u Čedoku vznikl malý kruh, protože pod železničním viaduktem se doprava obvykle ucpávala,“ míní obyvatel náchodského Plhova Vladimír Jirásko (více o objížďkách najdete zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Najdete na iDNES.cz