Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nákladnou křižovatku Koruna v Hradci postaví za provozu za rok a půl

  9:20aktualizováno  9:20
Na začátku července začne v Hradci Králové stavba okružní křižovatky Koruna za téměř 130 milionů korun. Znamená to dopravní komplikace, velké změny v provozu MHD i zvýšený hluk, které potrápí místní obyvatele po dobu roku a půl.

Osvětlení křižovatky bude na vrcholcích koruny. | foto: Architekti Chmelík a partneři

Ve středu 1. července v Hradci začne stavební akce srovnatelná minimálně s generálkou Orlického mostu, která už od loňského jara výrazně komplikuje dopravu na Gočárově okruhu.

Stavaři nejspíš až do konce roku 2016 obsadí křižovatku Koruna. Po jejich odchodu tu má být velkorysá okružní křižovatka připomínající korunu a s fontánou uprostřed za bezmála 130 milionů korun, která vyvolává velké emoce, přestože je zatím pouze na papíře.

Fotogalerie

I když se rekonstrukce dotkne obrovské plochy kolem 20 tisíc metrů čtverečných, jednou z podmínek stavebního povolení bylo zachování průjezdu vozidel i při budování díla.

„Stavba při zachování provozu je vždy náročná,“ říká Irena Bubeníková, mluvčí společnosti M-silnice, jež se na rozsáhlé akci podílí spolu s firmou Sovis CZ.

„Přesto práce budeme koordinovat tak, aby omezení byla pouze v rozsahu nezbytně nutném,“ ubezpečuje.

Křižovatka spíš přitíží dopravě, míní obyvatelka

Obyvatelé nejbližšího okolí ale neskrývají strach. „Už několik měsíců nám pod okny rachotí stovky náklaďáků, které jezdí na stavbu obchodního domu Aupark. Teď máme jistotu, že to bude ještě podstatně horší, a navíc se bojím, že nová křižovatka dopravě spíš přitíží, než pomůže,“ soudí Jiřina Kollerová z Gočárovy třídy a sdílí tak poměrně časté obavy lidí z Kuklen a okolí.

První etapa stavby roku začne na Gočárově třídě a podle harmonogramu potrvá až do konce listopadu.

„Pracovat se bude na pravé polovině komunikace hlavní třídy a přilehlých prostor od kuklenského podjezdu až k Čedoku. Po Gočárově třídě bude zachován obousměrný provoz s rychlostním omezením na jízdních pruzích šírokých tři metry,“ ubezpečuje Bubeníková.

Až poté se začne budovat samotná čtyřramenná křižovatka o průměru 44 metrů. Nakonec se stavaři přesunou na levou polovinu, aby napojili Všehrdovu a Zamenhofovu ulici.

Trolejbusy při přestavbě neprojedou

„Přestavba křižovatky, která potrvá jeden a půl roku, se zásadně dotkne i provozu hradecké MHD. Důvodem je především to, že po dobu stavby bude z křižovatky odstraněno trolejové vedení a nebudou moct projíždět trolejbusy,“ upozorňuje František Meduna, vedoucí marketingu dopravního podniku.

Největší změny se týkají hlavně linek číslo 2, 3 a 6. Cestující „trojkou“ budou na Riegrově náměstí přesedat do autobusů, „dvojka“ a „šestka“ budou jezdit po třídě Karla IV. a linka číslo 12 musí do Habrmanovy ulice najíždět po Všehrdově a Nerudově ulici.

„Jelikož je zatím odsouhlaseno dopravně inženýrské opatření pouze na první etapu, je omezení provozu známo jen do 30. listopadu,“ informuje Bubeníková, jež nezná případné dopravní komplikace pro další etapu stavby.

Ke zbrusu nové křižovatce budou patřit i přechody, chodníky, cyklostezky i zeleň. Velmi náročné bude nové uspořádání trakčního vedení trolejbusů.

Kritizují cenu i pohyb pěších a cyklistů

Koruna však schytává jednu kritickou ránu za druhou. Radnice sice prohlašuje, že podobu křižovatky konzultovala s mnoha experty, ale opozice se trefuje do rizika výrazného zpomalení dopravy a nové náboje dostala změnou ceny, která má vzrůst z původně plánovaných 65 milionů až na 127,9 milionu bez započtení DPH (o hlasování zastupitelů čtěte zde).

„Je to pomník neschopnosti vedení radnice reagovat na skutečné potřeby města či mrhání veřejnými prostředky,“ tvrdí například zastupitel Alois Havrda (KSČM).

Nejnověji s kritikou Koruny vystoupila rovněž pracovní skupina primátora pro cyklodopravu.

„Vzniknou nebezpečná místa, která nesplňují normy, a ta křižovatka bude z pohledu pohybu pěších a cyklistů špatná. Máme k dispozici dopravně bezpečnostní audit, který posuzoval projektovou dokumentaci, měli jsme možnost návrh konzultovat s českými i zahraničními odborníky na dopravu, a proto chystáme materiál, ve kterém na nedostatky upozorníme,“ říká člen skupiny, vědecký pracovník Centra dopravního výzkumu Zbyněk Sperat.

„Bohužel ta část politiků, kteří jsou zodpovědní za investice a rozvoj města, se spíš vidí v absurdních projektech za desítky i stovky milionů typu fontána uprostřed křižovatky, na které si můžou umístit fangličku o dotaci a vyfotit se pro Radnici,“ přidává se ke kritikům hradecký aktivista Aleš Dohnal.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Najdete na iDNES.cz