Starosta Nového Bydžova Pavel Louda s poslankyní Ivanou Řápkovou

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda s poslankyní Ivanou Řápkovou | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Žádáme bič proti flákačům, napsali starostové Nečasovi

  • 39
Starostové tlačí na vládu, aby jim dala větší pravomoci v boji s nepřizpůsobivými občany. K 51 podpisům pod nedávnou výzvu ze setkání v Novém Bydžově přibylo dalších deset z Písku, Prostějova nebo Ostravy. Vadí jim také zamýšlený "superúřad" na výplatu dávek.

"Na setkání jsme došli k závěru, že pro to, abychom ochránili své občany, kteří řádně plní své povinnosti, před těmi, kteří státní systém záměrně zneužívají, je nezbytné provést změny legislativy," uvedl bydžovský starosta Pavel Louda v dopise, který tento týden odeslal premiérovi Petru Nečasovi.

Zelení jsou proti

Proti návrhům starostů se ostře postavila dnes už mimosněmovní Strana zelených, která v roce 2008 prosadila ve vládě zřízení Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. "Autoři výzvy buď nevidí, nebo nechtějí vidět, že represe řešení vážných sociálních problémů nepřinesou. Jejich návrhy směřují k omezování svobody jednotlivců, ostrakizaci lidí v těžké sociální situaci a blíží se postupům v totalitních režimech," odsoudil návrhy Řápkové a starostů předseda zelených Ondřej Liška.

Starostové po vládě požadují konkrétní odpovědi na jednotlivé body prohlášení a vysvětlení, jak je zohlední při tvorbě zákonů. Chtějí třeba odebírat dávky sociálně nepřizpůsobivým obyvatelům nebo jim v případě opakovaných přestupků zakázat pobyt v obci.

Úřady by měly vědět, že jednají s recidivistou

Starostové ve své výzvě otevřeně podpořili návrhy poslankyně Ivany Řápkové (ODS), která už jako primátorka Chomutova zavedla kontroverzní exekuce sociálních dávek.

Jejím hlavním cílem je vymahatelnost dluhů. Radnice by mohly dluhy neplatičů srážet z dávek pomoci v hmotné nouzi a jejich jména zveřejňovat na úřední desce.

"Mělo by dojít k prolomení mlčenlivosti pro orgány sociální péče. Do budoucna bychom chtěli zavést registr přestupků, aby jednotlivé úřady věděly, že jednají s recidivistou," uvedla v Bydžově Řápková.

Návrhy legislativních změn nyní posuzují právníci, v dubnu by se mohly dostat do Poslanecké sněmovny a podle optimistického odhadu Řápkové by mohly být schváleny do konce prázdnin.

Nechceme superúřad, bouří se starostové

Zástupci měst a obcí rovněž požadují po vládě přehodnocení vzniku takzvaného superúřadu. Ten Nečasův kabinet připravuje v rámci sociální reformy, sociální dávky by nově měly vyplácet už jen úřady práce.

Z prohlášení

* podporujeme srážky z dávek pomoci v hmotné nouzi, zveřejnění neplatičů, zákaz pobytu, zavedení registru přestupků
* žádáme vládu, aby legislativně zakotvila možnost odejmutí sociální dávky v případě jejího zřejmého zneužívání
* chceme finance i na sociálně nepřizpůsobivé občany, kteří nemají v obci trvalý pobyt
* žádáme vládu, aby snížila administrativní zátěž Policie ČR, aby policista mohl trávit polovinu pracovního času v terénu
* požadujeme zastavení centralizace státní správy, která směřuje ke vzniku superúřadu
* žádáme vládu, aby zajistila změny v loterijním zákoně

Podle starostů by ale na připravovanou centralizaci státní správy doplatily právě obce a příjemci sociálních dávek, hrozil by třeba zánik terénní sociální práce.

"Vláda chce obcím vzít pravomoc přerozdělovat sociální dávky, ale kdo jiný by měl o udělování dávek rozhodovat než právě úředníci města se znalostí terénu. Připravovaný superúřad je nesmírně kontraproduktivní záměr, sociálně slabí by museli pro dávky dojíždět do vzdálenějších obcí," míní starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Pokud by vznikl superúřad, město by přišlo o veškeré nástroje jak trestat gamblery pobírající sociální dávky.

Sociální pracovnice by už nemohly zasahovat do snižování dávek, motivovat dlouhodobě nezaměstnané k práci nebo se podílet na kontrolách heren a barů.