Režiséra Dušana Kleina přivítal zaplněný sál Kina 70 ovacemi ve stoje.

Režiséra Dušana Kleina přivítal zaplněný sál Kina 70 ovacemi ve stoje. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Česká komedie upadá, říká Zelenka. Nové Město opět žije festivalem

  • 0
V Novém Městě nad Metují v neděli odstartoval tradiční filmový festival Novoměstský hrnec smíchu. O hlasy poroty a smích v sále soutěží deset snímků. Podle porotců však lze za skutečné komedie označit jen dva snímky, zbytek jsou spíše pokusy.

Osmatřicátý ročník festivalu české filmové a televizní komedie v neděli otevřela projekce filmu Jak básníci čekají na zázrak. Šesté pokračování známé série přijela do Nového Města nad Metují představit trojice herců s režisérem Dušanem Kleinem. Ten na pódiu Kina 70 přiznal, že právě na zdejším festivalu kdysi myšlenka básníků vznikla.

„Stalo se to právě v této místnosti. Davidu Matáskovi a Pavlu Křížovi tehdy bylo sedmnáct, dnes jim je sedmapadesát. Je to jediný případ, který znám, že by filmy zachycovaly herce a jejich postavy v jejich skutečném fyzickém a psychickém stárnutí,“ řekl Dušan Klein.

Viditelně zesláblý režisér, který má za sebou řadu úspěšných snímků, přišel na forbínu za mohutného potlesku. Opatrně se přidržoval zábradlí, a když vstoupil do světla reflektorů, celé hlediště vstalo.

„Dobří holubi se vracejí, aby odčinili všechny hříchy, které spáchali. Sešli jste se v hojném počtu a já doufám, že ve stejně hojném počtu zůstanete až do konce,“ pozdravil je tvůrce stejnojmenné klasiky scenáristy Ladislava Pecháčka. Klein divákům slíbil, že sedmé pokračování básníků už nenatočí.

Festival letos zažívá několik novinek. Největší je změna realizačního týmu. Po Iloně Daňkové a Stanislavě Brendlové, které Hrnec vedly sedmnáct let, se stal ředitelem Zdeněk Krákora a programovou šéfkou Iveta Spilková. Diváci ale změny příliš nepocítí, systém soutěže zůstává stejný. Letošní ročník se však nese v duchu muzikálu.

„Chtěli jsme dát festivalu nějaké téma. Protože máme v soutěži dva muzikály, pojali jsme v tomto stylu celý doprovodný program,“ vysvětlil nový ředitel Zdeněk Krákora.

Novým patronem je Hrušínský

Změnil se také patron festivalu. Po jedenácti letech prezidentování Pavla Zedníčka a dvou letech patronky Jiřiny Bohdalové převzal žezlo herec a ředitel pražského divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

„Chtěl bych nám všem popřát hodně humoru, hodně inteligentního humoru, a to nejen v komediích, ale i v osobních životech, protože humor léčí, to je vědecky dokázáno. Upřímně bych si přál, abychom nemuseli brát jiné léky než právě tento,“ řekl Jan Hrušínský.

V letošní soutěži zápolí deset filmových komedií, šest filmů České televize a třináct studentských snímků. Vedle hodnocení odborné poroty se bude tradičně udělovat také cena diváků. Tři časoměřiči počítají dobu, po kterou se diváci v sále smějí. V odborné porotě zasedají kameraman Josef Hanuš, režiséři Ondřej Kepka a Zdeněk Zelenka nebo herečka Petra Výtvarová Krausová.

Program festivalu

Pondělí 13. 6.
8.30 - Pat a Mat ve filmu
11.00 - Trhák
15.00 - Trosečník
15.20 - Správnej dres
17.10 - Doktor Martin - Pokrevní vztahy
18.10 - Nádraží (předpremiéra)
20.00 - Dvojníci

Úterý 14. 6.
8.30 - Ať žijí duchové
11.00 a 17:00 - Muzikál aneb Cesty ke štěstí
19.30 - Decibely lásky

Středa 15. 6.
8.30 - Plaváček
11.00 - Jak básníci čekají na zázrak
17.30 - Celebrity s.r.o.
19.30 - Teorie tygra

Čtvrtek 16. 6.
8.30 - Přijela k nám pouť
11.00 - Decibely lásky
14.15 - Divadlo sklep: Böhmen und Mähren
16.20 - Rudyho má každý rád
17.30 - Vánoční Kameňák
20.00 - Padesátka

Pátek 17. 6.
8.30 - V peřině
11.00 - Noc na Karlštejně
14.15 - Rozesmátá kamera
(soutěž amatérského filmu)
16.00 - Studentský smích
(festivalová sekce pro mladé)
19.30 - Wilsonov
22.00 - Teorie tygra (nesoutěžní projekce)

Sobota 18. 6.
17.30 - Slavnostní zakončení festivalu s vyhlášením výsledků a předání cen
17.00 - Ztraceni v Mnichově

„Všechny letošní filmy už jsem viděl. Člověk má každý rok tendenci říkat, že úroveň jde níž a níž. Ona to je pravda. Z těch deseti filmů jsou na určité úrovni dva. Ostatní jsou tu obratnější, tu méně obratnější pokusy. Některé jsou vysloveně směšné, něco je až diletantské či amatérské,“ zhodnotil Zdeněk Zelenka.

Podle něj je komedie nejtěžší žánr, protože vyžaduje plné zvládnutí řemesla. Problém je v tvůrcích, chybí režiséři a scenáristé. Stejného názoru je i Hrušínský.

„Opravdu kvalitních komedií, kterými byla československá kinematografie proslulá, je podstatně méně. Občas mám pocit, jako kdyby měli tvůrci strach, nebo dokonce vědomě nechtěli navázat na tu předchozí generaci geniálních režisérů,“ dodal patron festivalu.

V podobném duchu se vyjádřil i Ondřej Kepka, který při zahajovacím večeru předal cenu Rozesmátá kamera pro nejlepší amatérskou komedii. Tu získal Jaroslav Červinka za snímek Sousedem proti své vůli.

„Amatérské filmy jsou čím dál tím lepší, klobouk dolů. Někdy mám pocit, že jsou i lepší než profesionální, ale to si dělám legraci. Tato hraná dvacetiminutová povídka by se ale opravdu dala vysílat v nějakém cyklu jako jsou Bakaláři,“ řekl.