Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok od opravy hlásí Kuks další rekord, opět čeká sto tisíc návštěvníků

  9:26aktualizováno  9:26
Zájem výletníků o barokní perlu východních Čech nepolevuje ani po loňském boomu. Za necelé čtyři měsíce jich na Kuks dorazilo téměř 60 tisíc a na dohled je tak podruhé v řadě stotisícová hranice. V červenci navíc padl i jednodenní rekord návštěvnosti.

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti (20.7.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Turistický ruch v barokním hospitálu Kuks překvapivě nepolevuje ani po loňském rekordním roce, kdy se otevřel po dvouleté rekonstrukci a navštívilo jej neuvěřitelných 135 tisíc zájemců (o rekordu čtěte zde). Rozjezd sezony byl sice o něco slabší, avšak v létě je v hospitálu plno. Za necelé čtyři měsíce pokladnami prošlo už více než 55 tisíc turistů.

Začátkem července dokonce padl rekord, za jediný den dorazilo na prohlídku téměř 1 900 zájemců. Podle kastelána Libora Švece se turisté vracejí a díky lepším službám jsou v Kuksu ještě spokojenější.

Fotogalerie

Do konce sezony zbývají necelé čtyři měsíce a zdá se velice pravděpodobné, že hospitál podruhé za sebou překročí stotisícovou hranici návštěvnosti. O takových číslech se památkářům ještě nedávno ani nesnilo. Vždyť v sezonách před velkou rekonstrukcí se roční bilance pohybovaly okolo 40 tisíc lidí.

„Myslím si, že letošní návštěvnost bude porovnatelná s loňskou, která už asi navždy bude rekordní. Těší nás, že loňský zájem nebyl jednorázovou záležitostí, ale že přízeň návštěvníků trvá,“ říká kukský kastelán Libor Švec.

Sám byl v prognózách před startem sezony velmi opatrný. „Za úspěch budu považovat, pokud sezona bude lepší než ty před rekonstrukcí,“ říkal na konci března, kdy Kuks zahajoval turistický provoz.

V dubnu hospitál v meziročním srovnání zaznamenal propad návštěvnosti, začátek léta však do Kuksu vrátil optimismus. V první polovině července památkáři zaznamenali o zhruba 2 500 návštěvníků více než v minulém roce.

„Připisoval bych to hlavně počasí, které zatím máme na své straně. Teploty okolo 25 stupňů a oblačné dny nám přejí,“ naznačuje kastelán.

Po suchém roce ožil areál zelení

Podle Švece jsou výletníci mnohem spokojenější než vloni a do Kuksu se během roku opakovaně vracejí.

„Areál hospitálu je oproti loňskému suchému létu v mnohem lepší kondici. Zeleň i bylinková zahrada vypadají lépe, máme otevřenou restauraci a bylinkářství. To všechno jsou faktory, které ovlivňují spokojenost příchozích,“ říká.

Velký zájem je také o svatby, novým fenoménem jsou venkovní obřady v bylinkové zahradě, kterou novomanželé upřednostňují před doposud tradičním místem - klášterním kostelem Nejsvětější Trojice.

V letošní sezoně se rozšířila nabídka akcí. Předposlední červencový den odstartuje první ročník nočního běhu z nádvoří bývalého lazaretu do Braunova Betléma přes Křížovou cestu 21. století ve Stanovicích. V polovině srpna se v Kuksu uskuteční dvoudenní happening DušeKraj. Hlavní postavou bude herec Jaroslav Dušek, který uvede svá úspěšná představení Čtyři dohody a Pátá dohoda.

Zastřešená přístavba (vlevo pod schodištěm) bývalé hospody u Prďoly vyvolala...

Kaskádové schodiště naproti hospitálu, které ještě na opravu čeká.

Studenti restaurování očistili od nánosů mechu a lišejníků Braunův Betlém na...

I Braunův Betlém na Kuksu by se měl dočkat důstojné revitalizace.

Poslední týdny jsou pro Kuks ve znamení dobrých zpráv. Generální rekonstrukce areálu za půl miliardy korun, kterou hospitál prodělal v letech 2013 a 2014, se dostala mezi šestnáct projektů usilujících o titul v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje.

Hejtmanství před několika týdny zveřejnilo další plány s bývalým panstvím hraběte Šporka. Do modernizace kukského areálu hodlá kraj i s evropskými dotacemi investovat dalších až 50 milionů korun.

„Chceme nechat zrestaurovat kaskádové schodiště naproti v Kuksu, které je také dílem sochaře Brauna a je z uměleckého hlediska srovnatelné se sochami Ctností a Neřestí. Dále by měla vzniknout věž pro ukládání kol v bývalé hasičárně. Díky Labské stezce je dnes velká část návštěvníků Kuksu právě z řad cyklistů,“ uvedl náměstek hejtmana Otakar Ruml z KSČM.

Záměr už schválilo krajské zastupitelstvo. Právě cyklověž za 18 milionů bude z novinek nejdražší (o novinkách na Kuksu čtěte zde).

Památkáři se společností Revitalizace Kuks administrativně připravují také projekt na vylepšení Braunova Betléma. Areál unikátních skalních skulptur, které v první polovině 18. století vytvořila sochařská dílna Matyáše Bernarda Brauna, zůstával v posledních letech stranou zájmu.

Plán počítá s rekonstrukcí cest, s vybudováním mobiliáře a zázemí pro turisty i s ozeleněním celé lokality. V průběhu několika let se vrátí původní dřeviny.

„Areál by měl sloužit jako relaxační místo pro návštěvníky Kuksu a blízkého okolí,“ sděluje Libor Švec.

V loňském roce Betlém získal znovu podobu, kterou měl naposledy před více než půlstoletím. Studenti restaurování očistili plastiky ze dvou třetin od mechu a lišejníků (o obnově jsme psali zde).

Podívejte se, jak vypadá Kuks po revitalizaci za půl miliardy:Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz